Első lépés: tegyünk rendet önmagukban

Dr. Csernus Imre pszichiáter a tőle megszokott szókimondó és őszinte stílusban tartott sokakat zavarba ejtő, pont ezért elgondolkodtató előadást a párkapcsolatokról és a benne résztvevő felekről Se veled, se nélküled címmel a vmk színháztermében május 17-én, ahol szótlanságból, elvörösödésből, beismerésekből és szatirikus humorból sem volt hiány.

Többségében nők, néhány férfival az oldalukon érkeztek a terembe, hozva az országos átlagot, hiszen párkapcsolati és életmód tanácsadásokra, bemutatókra főként a gyengébbik nem az érdeklődőbb. Az arányszámot Csernus meg is jegyezte és rámutatott, hogy a vele töltött idő nem lesz kellemes, ezért hazaérve inkább hagyja mindenki leülepedni a hallottakat, mielőtt komolyan elkezd beszélgetni a partnerével.

– Az őszinteség kemény eszköz, főleg ha valaki nincs hozzászokva, ezért használok erős kifejezéseket mindig, mert akinél betalálnak, az úgyis elvörösödik, vagy a testbeszéde árulkodni fog, akinek meg nem inge, úgysem veszi magára – fogalmazott a pszichiáter az este során. Hangsúlyozta, hogy pont ezért ő csak ajánlatokat ad a hozzáfordulóknak, nem pedig azt, hogy mit kellene csinálni.

Elmondása alapján a kényszer görcsöket szül és ha görcsösen kezd valaki valamibe, ott már azt is meggondolja, bárcsak bele sem kezdene, ami magával hozzá hogy idővel belefárad és el sem kezdi, ez pedig kiöli az őszinteséget, ami minden kapcsolat alapja. A híres, hírhedt doki videó részletekkel is alátámasztotta mondanivalóját, sőt keresztkérdéseket is feltett a jelenlévőknek, izzasztó helyzetbe keverve néhány embert a közönség soraiból, akiknek válaszaira építve mutatta be a párkapcsolatok létező alternatíváit.

Beszélt a két „felnőtt” között kialakult kapcsolatról és a két „felnőttnek látszó ember” közti kapcsolatnak mondott kötelékről. Elsőre az őszinte kommunikáció és a felelősségvállalás a jellemző, utóbbit viszont többnyire a se veled, se nélküled állapot határozza meg és konzerválja akár egy életre.

– Mit jelent felnőttnek lenni? Nem azt, ha valaki betöltötte a 18. életévét, – még ha a nagyi azt is mondja – hanem ha tud és akar is konfliktusokat kezelni, illetve megfelelően kommunikálni. Azaz felelősséget vállal a gondolataiért, a kimondott szavakért, a döntéseiért, a tetteiért és a tulajdonságaiért. Ez határozza meg, hogy felnőttként, vagy csak felnőttnek látszó emberként kezeli a párja és a társadalom a későbbiekben – tárta a titkot a nyilvánosság elé a pszichiáter, aláhúzva, hogy mindenkin magán múlik, hogy fel tud-e nőni a kapcsolataihoz vagy, hogy az őszinteséget, esetleg a hallgatást választja.

Az érzelmi konfliktus jele az is, ha a felnőttnek látszók nem akarnak felelősséget vállalni a tetteikért, mert félnek, hogy mi lesz velük és ki fogja szeretni őket, ha egyedül maradnak. Nincs önbizalmuk, ami természetesen kihat a viselkedésükre és a testbeszédüket is befolyásolja. Akinek pedig nincs önbizalma, annak kisugárzása sem lehet, ez ördögi kört eredményez. A megcsalás bevallása pont ezért csak manipuláció, amivel a saját lelkén akar könnyíteni a félrelépő. Ugyanis ha rendelkezne megfelelően fejlett érzelmi intelligenciával, már előtte felismerné, hogy nem szereti a párját, amit nem félrelépéssel, hanem más módon orvosolna. Pont ezért megoldást csakis a konfliktus kimondása (felismerése) jelenthet, ezért először mindenkinek magában kell rendet tennie, hogy felelősséget tudjon vállalni a tulajdonságaiért, döntéseiért mások előtt.

–Apropó, van itt olyan, aki szerető státuszban éli mindennapjait? (Csend, mindenki csak maga elé néz). Gondoltam.  Amúgy az önbizalom hiányos emberek mindig azért dolgoznak, hogy szeretve legyenek, de közben ugyanazokat a köröket futják, míg fel nem ismerik a hiányosságaikat. A bizalom együtt jár az őszinteséggel, amit csakúgy lehet fejleszteni, ha kilépünk a komfortzónánkból. Ám amíg magunknak is hazudunk, csak mérgezzük a szervezetünket. Ennek hosszútávon nemcsak a boldogtalanság a következménye, hanem a különböző lelki betegségek, autoimmun betegségek és ráktípusok is. A párkapcsolathoz és az életben való boldoguláshoz tehát nélkülözhetetlen az önismeret és a magunkkal szembeni őszinteség – zárta a kicsit több mint két órás előadást Csernus.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply