Határtalanul a Felvidéken

Miután a tavalyi tanévben osztályfőnökeink sikeresen pályáztak a Határtalanul program keretein belül egy négy napos osztálykirándulásra, örültünk, hogy hetedik osztályban elutazhatunk Szlovákiába. Lehetőségünk nyílt ellátogatni a Felvidék több, a magyar történelemben szerepet játszó településére, helyszínére, ahol – mint pályázatunk címe is mondja – a szabadság hőseinek eredtünk nyomába.

Az utazást egy felkészülési időszak előzte meg, melynek során kiselőadásokkal készültünk.

Április 4-én elérkezett a várva várt nap. Hajnalban indultunk az iskola elől, az első célállomásunk a füleki II. Koháry István Alapiskola volt. Itt egy nyolcadikos osztály fogadott minket az osztályfőnökükkel. Beinvitáltak bennünket az épületbe, az iskola történelemtanára egy érdekes kiselőadásban beszélt Fülek település történetéről és az iskolájukról. Átadtuk apró ajándékainkat, mi is bemutattuk röviden városunkat, iskolánkat. A délelőttöt a fiúk barátságos focimérkőzéssel, a lányok kidobóval zárták. Fülek vára felé folytattuk utunkat, ahol megtekintettük a vármúzeumot, majd kicsit megpihentünk a szép panorámában gyönyörködve. Indultunk tovább Várhosszúrétre, ahol íjászoktatásban részesültünk, utána pedig mindenki kedvére kipróbálhatta tehetségét ezen a téren. A nap zárásaként megálltunk a várhosszúréti katolikus templomnál, melynek temetőjében, ahogy idegenvezetőnktől megtudtuk, kopjafa emlékeztet a második világháború idején a község területén dúló harcokban elesett magyar katonák sírhelyére.

Este érkeztünk meg szállásunkra Szádalmásra, a Granárium Panzióba, mely egy Esterházy uradalmi magtárból kialakított, rusztikus hangulatú épület nagy udvarral, gyönyörű kilátással, színmagyar faluban.

Második napunkat a krasznahorkaváraljai Andrássy-mauzóleumban kezdtük, majd felmentünk a várhoz is, melynek a tűzeset miatti felújítási munkálatai zajlanak,emiatt nem látogatható, így kívülről néztük csak meg, és tövében elénekeltük az énekórán tanult Krasznahorka büszke vára kezdetű dalt. Ezután a Szádelői-völgybe indultunk, ahol egy gyalogtúrát tettünk a szurdokvölgyben a patak mentén, mely vadregényes, sziklacsodákkal teli hely. A délután további részét Kassán töltöttük. Idegenvezetőnk irányításával megnéztük a történelmi belvárost. A Szent Erzsébet dómban megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc szarkofágját, előtte a tájékoztatásból kiderült, hogy hamvait 1906-ban szállították ide, és azért ebben a dómban helyezték örök nyugalomra, mert a fejedelem a felkelést Kassáról irányította. Elsétáltunk a Rodostói-házhoz, mely a fejedelem egykori házának pontos másolata. Kaptunk egy kis szabadidőt, majd indultunk vissza a szállásunkra.

Vacsora után egy meglepetésprogram várt minket, a dernői Borostyán tánccsoport egyik párjától kaptunk gömöri táncokból egy kis ízelítőt, ezután minket is bevezettek a néptánc rejtelmeibe. A jó hangulat annyira magával ragadott bennünket, hogy közel másfél órán keresztül táncoltunk vidáman.

Kirándulásunk harmadik napján ellátogattunk a betléri Andrássy-kastélyba, ámulva mentünk helyiségről helyiségre, hiszen ez a történelmi Magyarország egyik legnagyobb épségben fennmaradt, eredeti bútorokkal berendezett kastélya. Sok információval gazdagodtunk az idegenvezetés során, többek között azt is megtudtuk, hogy az Andrássy család a második világháború végéig a kastélyban élt. Napunkat egy páratlan szépségű aragonit barlangban folytattuk, ahol különleges képződményeket csodálhattunk meg. A délután további részét II. Rákóczi Ferenc egyik kedvenc tartózkodási helyén, Rozsnyón töltöttük. Felmentünk a város főterén álló Tűztoronyba. Útban szállásunk felé megálltunk Csetneken, ahol megtekintettük a gótikus templom evangélikus freskóit.

Hazaindulásunk napján megálltunk a Szilicei-fennsíkon, egy rövid túrát tettünk a Szilicei-jégbarlanghoz. Utolsó állomásként Szklabonyán néztük meg Mikszáth Kálmán egykori lakóházát, itt sok érdekességet hallottunk az író életéről.

Este fáradtan, de élményekkel gazdagon tértünk haza. Jó lehetőség volt, hogy nemcsak a tankönyvek által nyerhettünk egy kis betekintést a felvidéki magyarság múltjába és jelenébe, hanem maradandóbb, közvetlen tapasztalatokat szerezhettünk a négy tartalmas nap alatt.

Az Ajkai Borsos Miklós Általános Iskola 7.a, 7.b, 7.c osztályos tanulói

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply