INTERJÚ Új vezető a megyei rendőr-főkapitányság élén

Dr. Tarcsa Csaba rendőr dandártábornok

Mindig váratlanul jelenek meg

 

Nemrégiben új vezetőt neveztek ki a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság élére dr. Tarcsa Csaba rendőr dandártábornok személyében. Pályafutásáról, a megye bűnügyi helyzetéről, terveiről, elvárásairól, beszélgettünk vele.

– Főkapitány úr, hol szolgált eddig, milyen állomásai voltak a pályafutásának?

Eredetileg katonatisztként végeztem,1989-ben. 1991-ben lettem rendőr, mivel a rendszerváltáskor honvédségi laktanyák szűntek meg. Rendőrként pályám nagy részét Fehérgyarmaton, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében töltöttem. Voltam nyomozó, felderítő tiszt, majd rendőrkapitány lettem, később főkapitány. Az elmúlt két évben az országos rendőr főkapitány mellett voltam főkapitányi biztos. Ezek után kerültem ide, Veszprém megyébe, ami elég nagy változás az életemben.

Mennyire sikerült az elmúlt rövid időszakban áttekinteni a megye bűnügyi helyzetét, az itteni rendvédelmi munkát? Teljesen új volt az ön számára minden a megye vonatkozásában?

Nem volt minden idegen számomra, hiszen rokonaim élnek ebben a megyében, akiket rendszeresen látogatok. Természetesen más dolog a nyaralás és más a szakmai munka, de senki nem tud elszakadni teljesen a hivatásától, tehát mindig érdekelt az itteni helyzet. Ettől függetlenül megpróbáltam felkészülni, megismerni a helyi problémákat. Sok segítséget kapok ebben a munkában kollégáimtól is.

A kinevezése óta bizonyára igyekezett kapcsolatot létesíteni a megye kapitányságaival. Sikerült mindenhova eljutni, „felmérte a terepet”?

Még nem sikerült mindenhova eljutnom, de igyekszem, hogy ez mielőbb megtörténjen. Szeretek a helyszínen személyesen meggyőződni minden körülményről. Teszem ezt a lehető leglehetetlenebb időpontokban, váratlanul. Így kaphatok csak hiteles képet az adott helyszíneken folyó munkáról.

Az eddigi rálátása alapján milyen Veszprém megye bűnügyi helyzete?

Nagyon biztonságos megyének lehet mondani, a többi megye viszonylatában is. Mondhatom ezt azért is, hisz az elmúlt időben elég jó rálátásom volt az országos helyzetre. Veszprém megye élhető, biztonságos, a lakosság szubjektív biztonságérzete kimondottan jó. Természetesen mindig lehet javítani, de azonnali „tűzoltásra” nincs szükség.

Vajon a Balaton körzete, a turisták nagy száma, jelenléte nem vonzó a bűnözők számára?

A rendőröknek az évek alatt kialakult egy nagyon jó gyakorlata ezzel kapcsolatosan, és akár a nagy tömegeket vonzó rendezvényeket is kitűnően kezelik. Ezt a tematikát akarjuk folytatni a továbbiakban is.

Van-e olyan terület, ahol fokozottabb fellépésre van szükség?

Elsősorban az ittas vezetés visszaszorítása terén vannak még teendők. Sajnos a kollégák sok olyan vezetővel szemben intézkednek, akik alkoholt fogyasztottak. Én jónak tartom az ún. finn módszert, amelynek során a rendőr mindössze az ittasságot ellenőrzi, semmi mást. Tehát az ittas vezetéssel mindenképpen kiemelten foglalkozunk, már ki is adtam egy erre vonatkozó intézkedési tervet. A másik élő probléma az erdők „kifosztása”, a falopások, az orvvadászat. Ezen a területen is van mit javítani.

Milyen a megyei rendőrség helyzete személyzeti és technikai felszereltség vonatkozásában?

Azt mondhatom, hogy a főkapitányság létszáma száz százalékig fel van töltve, technikailag sem beszélhetünk hiányról. Amit mégis meg kell tenni ezen a téren, az a kapitányságok épületének szebbé, „lakhatóbbá” tétele, hogy ha valaki bemegy a rendőrségre, azt érezze, hogy nem pusztán egy hivatalba ment, hanem olyan helyre, ahol emberszámba veszik, foglalkoznak a gondjaival.

Befejezésül ismét egy személyes kérdés: ön, aki az Alföldről származik, hogy érzi magát itt, a Dunántúlon, a Bakony hegyei közt?

Eddig sem voltam távol a hegyektől, hisz a lakásom teraszáról láttam a Kárpátokat. De elmondhatom, hogy alföldi emberként vonz a hegyvidék, jó a Balaton közelsége is. Egyedül a családom hiányzik, de jelenleg minden energiámat és időmet a munkám köti le.

H.T.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply