Ki dönt?

Ez a kérdés akkor fogalmazódott meg bennem, mikor egy játékfilmet néztem, ami a nagyon is aktuális Brexitről szólt. De abból a szempontból mindegy hogy miről, mivel a konkrét események mögött ott van a kérdés: ki dönti el, hogy a “választópolgárok” melyik eléjük tárt lehetőséget választják?

Fidesz-KDNP, vagy Jobbik? MSZP-Párbeszéd, vagy Momentum? DK, vagy LMP? (A párosítások persze most önkényesek!) A film főhőse Benedict Cumberbatch zseniális alakításában azt állítja, hogy a britek egyharmada maradáspárti, egyharmada kilépéspárti, ha a fene fenét eszik, akkor is. Velük nem is kell foglalkozni, mert vagy meggyőzhetetlenek, vagy nem is kell őket győzködni. A célközönség a maradék egyharmad, aminek a véleményét befolyásolni lehet – és kell is. A játék innentől válik érdekessé, mert azzal kell szembesülnünk, hogy – ha ehhez a kritikus egyharmadhoz tartozunk – a véleményünket minden lehetséges eszközzel megpróbálják befolyásolni ebbe, vagy abba az irányba, eltéríteni a semleges állásponttól. Ha ez sikerül, a nap végén elmondhatjuk, hogy nem is mi döntöttünk, hanem azok, akik támogatókat gyűjtenek valamilyen ügy mellé.

Mondhatnánk, nincs is ezzel semmi baj, hiszen döntéseihez mindenki érveket, kapaszkodókat gyűjt, hogy ne a véletlenen múljon a dolog és meggyőződése legyen választása helyessége. Ezek az érvek több csatornán is beszerezhetők, de a “nagymenők” (kormány, tehetősek…?) semmit sem bíznak a véletlenre, amit csak lehet az ingadozó tömegek szájába rágnak, megfélemlítik, vagy éppen lefizetik őket (a módszerek számosak, vagy inkább számtalanok). Nem áll tőlük távol az egzisztenciális zsarolás, a munkahely elvesztésével való fenyegetés sem. Ezen a téren a legszegényebb, legkiszolgáltatottabb rétegek (például a közalkalmazottak, a közmunkások, vagy a cigányemberek) igen jó “terepet” jelentenek, viszonylag kis befektetéssel igen jó eredményt produkálnak: úgy táncolnak, ahogy a hatalom fütyül nekik.

Talán nem véletlen, hogy egy friss felmérés szerint az Európai Unióban a magyarok azok, akik a legelutasítóbbak az idegenekkel szemben, messze a legnagyobb ellenállást tanúsítják a kontinensen. A magyar “balosok” állítólag negatívabban ítélik meg a bevándorlókat, mint a francia jobboldali szélsőségesek. Ergo: Magyarországon eredményes volt a Fidesz-KDNP idegengyűlöletet szító propagandája.

Na? Ki dönt?

Lékó Sándor

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply