KIÁLLÍTÁS Ajkai szobrász, fafaragó „telt házas” bemutatkozása

Szemlélődők a megnyitó előtt, jobbról a második Németh Ferenc Fotó: lgyg

Megszépítik, fennköltebbé teszik a teret

Egy kiállítás alkalmával a művész mindazt, amit a világból lát, a világról gondol, fontosnak tart, alkotásaiba sűrítve tárja a közönség elé. E kommunikáció sikeressége minősíti egyrészt a művészt, másrészt a közönséget – mondta Csabai Tibor grafikusművész a Németh Ferenc kiállítását megnyitó beszédében. Nos, ez a minősítés láthatóan kiválóra sikeredett, hiszen az ajkai szobrász munkáiból keresztmetszetet adó tárlatot nagyon sokan tekintették meg értő szemmel.

A február 11-én, szerdai – tehát hétköznapi – napon is „telt házat” vonzott a megnyitó. Sok művészkollégát, elsősorban az alkotó közösségi hátterét adó Ajkai Képzőművészeti Egyesület tagjait lehetett köztük látni, de még sokkal többen voltak az egyszerű művészetkedvelők.

A megnyitót mondó Csabai Tibor művészetelméleti eszmefuttatással indította gondolatmenetét, amelyben többek között leszögezte, hogy a művészeti attitűdnek a legfontosabb kritériuma az őszinteség, mert a világgal, anyagokkal való párbeszédben ez a magatartás visz az egyéni, a sajátosan egyedi felfedezések irányába.

– Németh Ferenc szobrász átél ebből az attitűdből, érzi, hogy csak így működhet a dolog – tette hozzá. Vázlatosan ismertette a kiállító művésztárs életútját is, elmondva, hogy fiatalon kezdett vonzódni a fa megmunkálásához, és amikor 1973-ban Ajkára költözött, az akkori Úttörőház fafaragó szakkörében ismerkedett meg a népi fafaragással, a népi használati tárgyak, eszközök készítésével. Mindez azonban nem elégítette ki alkotási vágyát, s mindinkább a figurális szobrok, térplasztikák felé fordult. Ebben a legjelentősebb lökést Tirnován Ari Vid szobrászművész adta, amikor 1993-ban Pápán beiratkozott egy népfőiskolai művészeti képzésre szobrász szakon. 1996-tól már az Ajkai Képzőművészeti Egyesület tagjaként hazai és külföldi alkotótáborokban is részt vett, ahol a művészi kifejezését tovább szélesíthette, tapasztalatokat szerezhetett más közegben élő és alkotó kollégáitól. Köztéri alkotásait külön is méltatta Csabai Tibor, mondván, hogy azok „az alkotás olyan ékkövei”, amelyeket csak szigorú szakmai zsűrizés után lehet felállítani, ugyanakkor a közönség sokkal tágabb közege láthatja, látja nap mint nap.

– Megszépítik, fennköltebbé teszik a teret, élhetőbbé a környezetet vélekedett Csabai, hozzátéve: – Mindezek megtalálhatóak Ajkán, a tűzoltósággal szembeni kopjafa Szent Flóriánt ábrázoló betétjében, a bódéi evangélikus temető keresztjében, a” Kékszakállú herceg vára ”kompozíciójában, és a Szentkút madonnájában, Magyarpolányban. A legújabb pedig a Balatonakalinak elkészített bronz Kossuth-dombormű, amelyet 2012. március 15-én avattak fel.

A megnyitón nem történt róla említés, de szerkesztőségünknek tudomására jutott, hogy Németh Ferenc újabb jelentős megbízásokat kapott Ajka városától. Egyrészt szakmai munkájával közreműködik a timföldgyár előtt álló Kohász szobor felújításában és áthelyezésében, másrészt önálló alkotást is készít, egy csikókat ábrázoló szobrot, amely a Csikólegelő városrész jelképe lehet.

A megnyitó háziasszonya Rédling Nikoletta művelődésszervező volt, zongorajátékával közreműködött Orbán Kristóf, a Zeneiskola növendéke (felkészítő tanára Németh Szvetlána). A tárlat a vmk kiállítótermében tekinthető meg február 27-ig, munkanapokon 9.00-16.30 óráig.

Láng György Géza

Comments

comments

About admin 532 Articles
A bemutatkozás helye.

Be the first to comment

Leave a Reply