KRISTÁLY-VÖLGY EGYESÜLET – Ahol a profizmus közösségi megvalósítással és vidámsággal születik

Daragó Gabriella és Varga Andrea a # Ajka60 kampány Insta keretével

Szívvel-lélekkel, kreativitással és zölden – ez is lehetne a mottója a Kristály-völgy Terület- és Vidékfejlesztési Egyesületnek, amelynek munkatársai majdnem két évtizede azon munkálkodnak, hogy jobbá tegyék az ajkai és a térségben élő emberek mindennapjait, javítsák életminőségüket és élményeket adjanak nekik. Mindezt úgy, hogy szívből jövő mosoly és kedvesség is jár munkájuk mellé.

Sokan ennek ellenére talán mégsem tudják, hogy kik dolgoznak az egyesületben és „mit tettek le konkrétan az asztalra”, így felkerestem őket, hogy együtt összegezzük eddigi tevékenységüket.

A lelkes, kis csapat jó hangulatban, papírok, felhívások között, ám annál rendezettebb flipchart tábla (szemléltető eszköz, ahová a fontos teendőket, feladatokat jegyzik fel) mellett fogadott, ami már előrevetítette a találkozó közvetlenségét. Hamar kiderült, hogy náluk a vidámság és a közvetlenség „alaptartozék”, így nem meglepő, hogy könnyedén megtalálják a hangot fiatallal és időssel egyaránt. Kicsit mindegyikőjük munkamániás, de szerintük ezt csak így érdemes csinálni. Vagy 200 %-kal vagy, sehogy.

A 200 % az őket körülvevő temérdek dokumentumból, a folyamatosan zizegő telefonokból és a szépen vezetett tábláról is sütött, ahol katonás rendben sorakoztak a már megoldott és még folyamatban lévő éves feladatok.

Varga Andrea elnök – aki többek között művelődésszervező, humánszervező és andragógus is – a kezdeteket idézte fel kérdésemre.

– A Kristály-völgy Egyesület 2002-ben alakult, legfőbb célkitűzése az volt már az elején is, hogy a térségben élő emberek életminőségét javítsa. A fenntartható fejlődés, a környezet védelme és a szolidáris helyi társadalom kialakítása mindig fontos szempont volt a munkánk során, ezért sok szemléletformáló programot, akciót és kampányt bonyolítottunk az elmúlt közel két évtizedben – fogalmazott, Andrea, aki az élethosszig tartó tanulásban, vagyis a LLL-ben (lifelong learning) hisz, mert szeret fejlődni és újszerű lehetőségeket találni a problémák megoldására.

Ezt bizonyítja (sok más mellett), hogy a térségi programok között a Somlózöldítő elnevezésű rendezvényen több alkalommal szervezett kollégáival „Hulladékból termék” kiállítást, ahol rámutattak arra, hogy a kidobandó holmikból könnyedén lehet lakásdekorációs, vagy egyéb tárgyakat varázsolni. Készítettek nap- és sörkollektort is a résztvevőkkel, akik otthon könnyedén tudták alkalmazni a tanultakat. (2011, 2012, 2013.)

Az első Te Szedd országos akcióban is közreműködtek helyben és a Csalán Egyesülettel közösen komposztládákat adtak lakossági felhasználásra.

A beszélgetésből kiderült, hogy 2012-ben, korábbi székhelyükön vásárt is szerveztek, hogy felhívják a figyelmet a helyben vásárolt áruk fontosságára. Sajt, vaj, méz és kézműves termékek szerepeltek a kínálatban, kiegészítő programként hol népi játszóházat, hol bababörzét hoztak az érdeklődőknek.

2016-ban a Kossuth-parkban Óriásplakát kiállítással rukkoltak elő, melynek fókuszában a környezeti fenntarthatóság, a környezet védelme állt. A plakátok az országos figyelem középpontjába kerültek, ami nem meglepő, hiszen a klímahelyzet egyre több embert foglalkoztat az utóbbi évek környezeti pusztítása, katasztrófái és a természet kiszámíthatatlanná válása miatt.

Zöldnek lenni kifizetődő!

Daragó Gabriella gazdasági vezető – aki szakmáját tekintve idegenforgalmi közgazdász – szerint az emberek kezdik felfogni a környezetvédelem és az önkéntesség fontosságát, elvégre a gyermekeik, unokáik jövője a tét, így egyre nyitottabbak a zöld, az öko, az újrahasznosított lehetőségek, valamint a közösségi megvalósítás iránt. Pontosan ezért véli úgy, hogy az egyesület munkája fontos, hiszen felhívják a figyelmet, ismeretet adnak adott kérdésekben és segítenek, ha mások változtatni szeretnének.

Mivel Gabi a kollégái szerint rendkívül alapos, precíz abban, amit csinál, így a többiek bólogatnak, hogy igen az egyesület is csak így lehet hiteles, ha ők maguk mutatnak példát, ezért igyekeznek folyamatosan megújulni, több célcsoportot bevonni munkájukba.

Tavaly például Ökokarácsonyfa szépségversenyt rendeztek a Zenit Korzón, melyet a városi óvodákkal, civil szervezetekkel, önkormányzati intézményekkel adományokból, önkéntesek bevonásával valósítottak meg Ajka Város Önkormányzatával közösen, így az ünnepvárásba egész Ajka bekapcsolódhatott.

Óvodások, civilek és önkéntesek is részt vettek az ünnepi készülődésben

Önkéntes akcióikkal az elmúlt években több ezer embert értek el. Legjelentősebb tevékenységük a vörösiszap katasztrófában volt, ahol közel 1000 önkéntest, több tízezer önkéntes-munkaórát regisztráltak. Sok rászorulót új otthonukba való beköltözéséig kísértek – ennek ellenére szerényen kezelik a sikereket, mert szerintük önzetlenül adni a legjobb.

Úgy tűnik „jóságuk” és segítőszándékuk ragadós, ugyanis egyre több embert tudnak mozgósítani kezdeményezéseikkel. Jótékonysági önkéntes akcióik közül kiemelkedik a 100 Angyal karácsonyi adománygyűjtés az Agórán, ahol két év alatt 320 önkéntes, több mint 1000 cipősdobozt gyűjtött, 380 óra önkéntes munkával. A számok már önmagukban beszédesek, de ennél jóval több embert érintett meg az akció, ugyanis azok is örültek, akik adhattak és azok is, akik kaptak.

Molnár Viktória pályázati adminisztrátor rámutatott a szinte baráti beszélgetésbe átcsapó találkozón, hogy nagyon fontos a párbeszéd és a kommunikáció a résztvevőkkel, hiszen így segítő (önkéntes) és segített is azt érzi, hogy fontos a rendszerben, ezért az egyesület minden korosztállyal ténylegesen keresi a lehetőséget az együttműködésre. (Valószínűleg a 100 Angyal felhívás is ezért lett ilyen sikeres – a szerk.)

Jó a kapcsolatuk a fiatalokkal, akik gyakran az Ifjúsági Közösségi Szolgálat keretében találkoznak velük, majd a közös munka hatására önkéntesekké válnak, ami már nem csak 50 órára szól. Több gimnazista például egykori óvodájába mehetett vissza segíteni, ahol kerítésfestésre, játékok lemosására és takarítás is volt módjuk.

Molnár Viktória szerint rend a lelke mindennek, így mindent regisztrál, feljegyez, dokumentál, ezúttal egy belvárosi rendezvényen

Ám ez még mindig nem a teljes spektrum. Az egyesület nevéhez fűződik a 2014-es „Én is ajkai vagyok” óriásplakát kiállítás is, amelyhez sikerült megnyerni ismert, Ajkáról elszármazott művészeket, tudósokat. Beck Zoli, Ősi Attila.. így már biztos mindenkinek beugrik.

2018-ban a #Ajka60 kampány segítségével szólították meg a fiatalokat, akik a város 60. évfordulójára álltak elő ötletekkel. Ebből született a Szeretlek Ajka című szerzemény a Biorock Companytól, valamint a Legjobb Instahelyek Ajkán pályázat Kovács Jázmin, Kovács Bíborka és Szendrei Nikolett közreműködésével.

Szeretlek Ajka! – klipfelvétel

A Kristály-völgy Egyesület tevékenységében fontos az emberek jól-léte is, ezért is szerveznek rengeteg olyan programot, amelyben a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése, a harmónia megszerzése áll a középpontban. Önismereti képzéseiken, stresszkezelő tréningjeiken több mint 200-an vettek részt az elmúlt három évben. Arra törekednek, hogy munkájuk segítségével bővüljenek azok az ismeretek, amikkel jobbá tehetik a környezetet és az abban élő ember életét, mindennapjait.

A felsoroltakon túl számos más pályázat megvalósításában is jelen vannak, találkozhatunk velük a városrehabilitációs program, vagy a CLLD helyi pályáztatás megvalósítása során is.

Erősségük a közösségi tervezés és a közösségfejlesztés. Sok szakma képviselőivel állnak folyamatos, szinte napi kapcsolatban. Tagjaik között van  közgazdász, logisztikus, pedagógus, idegenforgalmi szakember, média szakember és környezetmérnök is, akik mind segítik az egyesület munkáját, tevékenységét .

Comments

comments

1 Trackback / Pingback

  1. Van egy jó ügy? Akkor nem számít semmi. Melléállok! - Ajkai Szó

Leave a Reply