Kutatják a háborús hőseiket a gyepesiek

Az első világháború befejezésének 100. évfordulóján emlékezett a Gyepesi Örökségünk Egyesület a háború gyepesi áldozataira, a fronton harcoltakra és az otthon maradottakra, akik élete szintén nehéz volt.

Áment Márton, az egyesület elnöke a rendezvényen elmondta, hogy 1914-ben még rövid idejű harcokra készültek. ll. Vilmos német császár azzal a mondattal indította útnak katonáit, hogy mire a falevelek lehullanak, mindenki otthon lesz. Csakhogy a négy évvel későbbi levélhullásra érkezett haza a katonák szerencsésebbje, de voltak, akiket többet soha nem látott a családja. A háborúba a 18 évesnél idősebbeket és még az 50 éveseket is besorozták, így csak a gyerekek, a nők és az idős férfiak maradtak otthon.

A gyepesiek közül 12-en haltak hősi halált, ők idegen földben nyugszanak. Rájuk a templom falára kihelyezett márványtáblánál és a világháborús emlékműnél emlékeznek a leszármazottak és az utókor. Őket jelképesen így hozták haza. A hősök napján, valamint Mindenszentek idején sokan gyújtanak gyertyát ezeken a helyeken.

A 2008-ban készült emlékmű állításakor Áment Márton a kutatásaiból könyvet adott ki. Akkor még éltek néhányan, akiknek az édesapja megjárta az I. világháborút, vagy akik harcoltak a másodikban, így az ő visszaemlékezéseiket is őrzi a kötet. Akárcsak Domján János amatőr családfakutató feljegyzett adatait, aki a falu egyik hősi halottjáról, Kalász Gáborról beszélt a hallgatóságnak.

A születési, a házassági és a halotti anyakönyvi kivonatok adják a legjobb támpontot a családfa-kutatáshoz. A házassági kivonaton szerepel az illető neve, születési adatai, foglalkozása, a házastársa minden adata. A házasságkötés után a legtöbb családnak utódai is születnek, az adatok birtokában őket is fel lehet kutatni. Sokan úgy gondolják, ha felmenőiket akarják megtalálni, levéltárakban kell naphosszat kutatniuk, miután az ehhez szükséges engedélyeket beszerezték. Ennél lényegesen könnyebb a dolog, ugyanis elég odaülni otthon a számítógép elé. A Magyar Nemzeti Levéltár adatai elérhetőek mindenki számára, valamint a mormon egyház által üzemeltetett family source oldal is. A Hungaricana oldal is hasznos információkat tartalmaz, a Bakonygyepes kifejezésre például 628 találatot adott ki, amelyek között sok cikk is volt. Akinek van türelme és ideje, akár az 1700-as évek elejéig visszakeresheti őseit. A katolikus egyháznál 1750-től, az evangélikusnál 1720-tól vannak nyilvántartások. Sokan szeretnének minél többet tudni családjukról, elődeikről, visszanyúlni a gyökerekhez amennyire lehet. Ez a kíváncsiság érthető emberi tulajdonság, hiszen a jelen a múltban gyökerezik, a jövő pedig a jelenből épül.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply