Kutyával járőröző polgárőrök

Kilenc polgárőr járőrszolgálat ellátására kiképzett kutya vizsgázott Sümegen szerdán.

A belvárosban, a népkert elnevezésű, fás, bokros zöld területen az állatok alapvető parancsszavaknak – ül, fekszik, megáll, indul – engedelmeskedtek, majd a vizsgáztatók meggyőződtek arról, hogy a kutya és gazdája érti egymás jelzéseit, minden helyzetben tud együtt dolgozni.

Az országban elsőként a városban rendezték a vizsgát, amelyen sümegi, gyulakeszi,  badacsonytomaji, zánkai, zalahalápi, és cserkeszőlői egyesületek tagjai vettek részt. A vizsgára azért volt szükség, mert a kutyás járőrszolgálat ellátásának feltétele az, hogy az állat minősítést kapjon arról, hogy a feltételeknek megfelel.

Az Országos Polgárőr Szövetség 2016-ban  határozott arról, hogy bevezeti a kutyás szolgálatot, amely növeli a polgárőrség erejét. Tapasztalat, hogy a rossz szándékú emberek tartanak a kutyától, és az így megjelenő polgárőr duplán is visszatartó erő. A kutyákat csak rendezvénybiztosításra, járőrszolgálat ellátására valamint eltűnt személyek keresésére lehet használni.

Tóth Gábortól, a dunakeszi kiképző központ oktatójától megtudtuk, a feladatra az őrző-védő szolgálatra megfelelő állatok, a német és belga juhászok a legalkalmasabbak. A kutyák mellett a gazdáik is kaptak képzést, a feladatellátás akkor működik megfelelően, ha a kutya és gazdája jól tud együtt dolgozni. Minden vizsgázó a saját kutyáját készítette fel és vitte el a megmérettetésre. Így, ha ő gondozza, az állat bízik benne, a munka is könnyebb.

A fiatal polgárőrök közül az egyik legaktívabb Molnár Ágnes, aki a két éves német juhásszal, Negróval vizsgázott. Ágnes, aki már ifjú polgárőrként is ellátott lovas szolgálatot, elmondta, hogy Negró fél éve él náluk, családtagként kezelik, korábban kutyaiskolába is járt. A szolgálatban, főként, ha sötétedés után megy ki az utcára, ő is nagyobb biztonságban érzi majd magát.

Molnár Zoltán, a sümegi egyesület elnöke elmondta, hogy gépkocsival, lóháton, mentőmotoron teljesítenek szolgálatot, és a helyi mentőállomás munkatársai tartottak számukra elsősegélynyújtó képzést. Tudásuknak többször hasznát vették, többször találtak az éjszakai szolgálatban utcán fekvő sérültet. A járőrszolgálatra a kutyákat is ő képezte ki. A kutyák képzése ugyanazzal a módszerrel zajlott,  mint bármelyik munkakutya tanítása.  Less Ferenc, rendőr alezredes, a Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ kutyavezető-képző és állatfelügyeleti központ főosztályvezetője kérdésünkre elmondta, hogy a feladatra csak azok a jó képességű állatok alkalmasak, amelyikek minden helyzetben együtt tudnak működni a gazdájukkal. Fontos, hogy a kutya és az ember ismerje egymás jelzéseit, azokra a helyzetnek megfelelő választ adjon.

Dézsi János, a Veszprém Megyei Polgárőrségek Szövetsége elnöke örömét fejezte ki, hogy az évek óta jól működő lovas tagozat után a kutyás szolgálat ellátására is volt jelentkező, akiket az sem tartott vissza, hogy a kutya kiképzése időigényes volt, és minderre a szabad idejükből kellett áldozniuk.

Más egyesületek jelentkezését is örömmel fogadják a kutyás szolgálat bevezetésére.

 

(tisler)

 

 

 

 

 

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply