Magyarságtudat határon innen és túl

Királyok és fejedelmek útján jártak Erdélyben a Fekete István – Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium hetedik osztályos diákjai a Határtalanul program keretében. A háromnapos túrán a terület nevezetességeivel és az ott élő magyarok mindennapjaival ismerkedtek meg a fiatalok. Az élményekről egy későbbi projektnap alkalmából számolnak be az iskola többi tanulójának.

20160322_103005

– Intézményünk fontosnak tartja, hogy diákjaink megismerjék a határon túli magyarságot és az egykori történelmi eseményekbe is betekintést nyerhessenek. Ez úgy lehetséges igazán, ha nem csak a könyveket forgatják, vagy az interneten nézelődnek a gyerekek. Szükség van személyes, élményszerű találkozásokra is, ezek teszik ugyanis igazán élővé a kapcsolatokat és a tanórákon elsajátított tudást. A Határtalanul program kitalálói ugyanezt szorgalmazzák, így nem volt kérdés, hogy jelentkezünk-e a pályázatra – fogalmazta meg a legfontosabbakat Bálintné Lipp Terézia, a 7/g.-sek osztályfőnöke az előzményekkel kapcsolatban.

20160323_080351

A tanárnő kiemelte, hogy a negyvennégy tanuló és az öt pedagógus három felejthetetlen napot töltött el Erdélyben. Az iskola már tavaly is sikeresen pályázott a programban való részvételre, akkor a Felvidéken járt egy másik csoport.  ­

– Azért esett Erdélyre a választásunk, mert az osztályban sok történelmet kedvelő diák van, ez a terület pedig bővelkedik emlékhelyekben. Csaták és királyok méltó hazájaként is jellemezhetnénk, amit a gyönyörű természeti környezet még különlegesebbé tesz – fejtette ki Bálintné Lipp Terézia kérdésünkre, majd a diákok számoltak be először félénken, majd egyre lelkesebben a kinti élményekről.

20160323_171319

– Nagyon barátságosak és kedvesek voltak velünk az erdélyi emberek. Torockón egy vendégházban aludtunk első éjjel.  A töltött káposzta sokunknak újdonság volt, hiszen teljesen más, mint itthon. Jártunk Déván a gyermekotthonban és Aradon az emlékműnél is. Számtalan ismerettel gazdagodtunk, de a történelmi emlékhelyek mellett maradt időnk túrázásra a Tordai-hasadékban és  beszélgetésre is a helyiekkel.  Megtapasztaltuk, hogy miként gondolkodnak kint az emberek és rájöttünk, hogy határon belül és kívül mást és mást jelent magyarnak lenni. A három napos kiránduláson mindannyian rácsodálkoztunk Székelykő varázsára is, ahol kétszer kel fel minden reggel a nap – részletezték egymás után és egymást kiegészítve a fiatalok.

20160323_164946

Osztályfőnöküktől pedig megtudtuk, hogy a Böjte Csaba alapította dévai gyermekotthon lakóinak adományokat is vittek az ajkai diákok. Többek között füzetekkel, cipőkkel, élelmiszerrel, tisztálkodószerekkel, játékokkal és könyvekkel segítettek a vörösmartysok nehéz sorsú társaikon.

– A kirándulás előtt csupán néhányan jártak Erdélyben az osztályból, így a gyerekek többségének újdonság volt  a terület felfedezése. Lelkesen jegyzeteltek mindannyian a három napban, hogy társaiknak egy projektnap keretében számolhassanak be élményeikről, amikből szerencsére nem volt hiány az út során.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply