A májusi zene aranyat ér

barokk hangverseny

Csodálatos koncert volt a Bródy Imre Gimnázium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, ismertebb nevén a „Zeneiskola” nagytermében. A széksorokban ülő nézők, áhitattal hallgatták végig a Bugár Nándor hegedűművész ötlete alapján megvalósult „Május esti barokk zenei koncert” darabjait, május 12-én este fél hatkor. A szervezés a tanárok közös munkája, amihez az intézmény helyet biztosított.

Bugár Nándor, az édesapja életművét szeretné folytatni, azért költözött Debrecenből Ajkára. Saját bevallása szerint, nagyon erős késztetést érzett, hogy visszajöjjön a városba, mert sok emléke köti ide. Nagyon fontos számára a zenei élet felpezsdítése, és az örömzene megteremtése. Tapasztalatai és tehetsége mellett, az édesapjától örökölt gyönyörű hegedűvel kívánja zenei küldetését teljesíteni. A művész igazi úriember benyomását kelti, fehér csokornyakkendőjével, mellényével, és közvetlen, de udvarias magatartásával. Nyugodt bölcsességgel mosolyog, de szemeiben most is tűz ég.

A rendezvényt Vörös Jánosné nyitotta meg, aki sok szeretettel köszöntött mindenkit, és jó szórakozást, kellemes estét kívánt.

Az ünnepség nem szokványos módon, egy verssel kezdődött. Illyés Gyula: „A zene szava” című költeményét Baráth Mirella szavalta el, aki a Bródy Imre Gimnázium tanulója, felkészítő tanára: Kersner Ákos.

A diáklány előadása méltó kezdése volt a rendkívül színvonalas eseménynek, melyet hagyományteremtő céllal hívtak életre. A szervezők remélik, hogy ezentúl minden tavasszal megörvendeztetik városunk komolyzene iránt érdeklődő közönségét.

Ezután léptek színpadra az est főszereplői. Az Ajkáról elszármazott, és újra visszatért Bugár Nándor hegedűművész, aki nyugdíjazása óta is aktívan zenél. Korábban első hegedűs volt a debreceni szimfónikusoknál, de brácsásként ment nyugdíjba. Az iskola tanárai: Kissné Laczay Ágnes átéléssel hegedült, NémethNagy Viktória csodálatos hangján énekelt, Molnárné Németh Erika tanárnő, és Tiborcz Melinda, aki a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola hallgatója, pontosan és gördülékenyen zongorázott. A művész úrral hegedült Pozsonyi Csenge, az ifjú és nagyon ígéretes tehetség, aki természetesen zenei pályára készül.

Bugár Nándor hegedűművész, és Pozsonyi Csenge, ifjú tehetség duettje

A koncerten a barokk zene legjelesebb képviselőitől hallottunk műveket. Felcsendült Johann Sebastian Bach műve: c-moll Kettősverseny I. tétel, d-moll Kettősverseny, Esz-Dúr Preludium és Fúga. Jean-Marie Leclair: Á-Dúr Szonáta-Allegro, C-Dúr Szonáta, D-Dúr Szonátából egy tétel. Hallhattuk még: Henry Purcell: „Jöjj bűvös éj”, és Georg Friedrich Händel: „Csordul a könnyem” ünnepélyes hangvételű, lenyűgöző dallamait.

A gyönyörű díszítésekkel tarkított, dinamikus és mozgalmas zenei stílus nagyszerűen mutatta be a kor mély, spirituális szellemét. Minden jelenlévő érezte, hogy a zene képes gyógyítani. A művészi érzékkel megáldott lelkek, fantasztikus játékukkal, annyira hitelesen adták elő a darabokat, hogy a hallgatóságot elrepítették a nagy zeneszerzők korába. A mély érzésekkel átitatott zene, történeteket mesélt a korabeli életről, annak nehézségeiről és szépségeiről.

Ki kell emelnünk Pozsonyi Csengét, a zenészek ifjú reménységét, aki még csak 13 éves, de már pontos elképzelései vannak a jövőjéről. A Fekete István-Vörösmarty Mihály Általános Iskola hetedik osztályos tanulója, hat éves korától hegedül, és zenei pályára készül. Tanárai rendkívül tehetségesnek tartják a diáklányt. Kissné Laczai Ágnes, Csenge hegedű tanára elmondta, hogy amikor először megpillantotta a kislányt, és belenézett a szemében, azonnal meglátott benne valami pluszt. Ezért is választotta tanítványának, és ez a tűz, a szenvedély, azóta is ég benne a zene és a hangszer iránt. Bugár Nándor hegedűművész is felkarolta a különleges adottságokkal rendelkező Csengét, aki nem kérkedik tudásával. Nyitott személyiség, kedves és udvarias. Éppen olyan vidám és őszinte, mint kortársai. Szülei is barátságos emberek. Az iskolában igazi, családias hangulat uralkodik.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply