Megélhetésük a tét – Demonstráltak a bár, kávézó, kisvendéglő tulajdonosok

Fotó: Györkös

A megélhetésünkért, a vendégeinkért, a vállalkozásunkért vonultunk az utcára. Magunkért, az ágazat jövőjéért aggódunk. Demonstrációnk nem valaki, vagy valami ellen szól, hanem arról, hogy dolgozni szeretnénk – fogalmazták meg a kisvendéglősök, akik január 25-én figyelemfelhívó megmozdulást szerveztek. Az ajkaiak egy országos mozgalomhoz csatlakoztak, ugyanis már mindenütt fogytán a türelem. A belvárosi Esti bár előtt gyülekeztek, majd együtt vonultak az Agórára. A bár, vendéglő, kávézó tulajdonosok mellett törzsvendégek és a kérésükkel egyetértő támogatók is voltak.

Elmondták, örülnek annak, hogy a fodrászok, a kozmetikusok dolgozhatnak, a boltok nyitva vannak, nem értik, hogy a kisvendéglőkre miért vonatkoznak más szabályok? Hangsúlyozták, nem vírustagadók, tudják, hogy járványhelyzet van, elfogadják a korlátozásokat. A szabályok betartásával szeretnének nyitva tartani, vendégeket fogadni. Egy bárba nem azért megy az ember, hogy vegyen egy doboz sört vagy egy üveg üdítőt elvitelre, hanem, hogy beüljön, beszélgessen. Azt a megoldást is jobbnak tartanák a mostaninál, amely az első hullám idején volt, hogy időben korlátozták a nyitva tartást. A bevételük akkor is jelentősen csökkent, most pedig egyáltalán nincs… Egy bár, vagy kávézó nem termel annyi jövedelmet, hogy a tartalékból évekig meg lehessen élni. Az ágazatban nyugdíj előtt állók is dolgoznak. Ha be kellene zárniuk, ők már alkalmazottként sem biztos, hogy találnának munkát.

Igazoltatták a jelenlévőket..

A szervező Viczina-Kiss Estilla kérdésünkre elmondta, hogy a vállalkozóknak fogytán a megtakarított pénzük, a türelmük.

– Be vagyunk zárva november 11-e óta, bevételünk nincs, a fizetnivalóink megmaradtak, bérleti díj, rezsi, a vállalkozói járulékok – fogalmazta meg Estilla. – A tartalékainkat éljük fel. Sokak gyermekeket nevelünk, így sokáig nem lehetünk bevétel nélkül, pénzből élünk.  A plázában bármennyien lehetnek, a boltok nyitva tarthatnak, mi mennyiben vagyunk mások? Nálunk jobban be lehet tartani a szabályokat, mint egy zsúfolt nagyáruházban.

A járványhelyzetre vonatkozó támogatást a vállalkozó saját maga után nem tudja igénybe venni, az alkalmazottak után pedig kis összegű bértámogatást kaphatna, amely nem oldja meg a problémát. A vállalkozó pedig oldja meg a saját megélhetését, a vállalkozása sorsát. Vendégeiket sem akarják elveszíteni. Egy vendéglő tulajdonosától megtudtuk, hogy két alkalmazottját kénytelen volt kijelenteni, ők jelenleg ellátatlanok. Egyikük, ha nem rendeződik a helyzet, hamarosan más munkahelyet kénytelen keresni, ugyanis ki kell fizetni a számláit. A vállalkozók nem szívesen válnak meg munkatársaiktól, akikkel évek óta együtt dolgoznak, de meg kell érteniük, hogy mindenkinek fontos a rendszeres jövedelem. Megbízható, jó szakembert nem könnyű találni.

A bizonytalanság az, amit még nehezen viselnek. Olyan híreket is hallottak, hogy pünkösdig tartanak a mostani szigorítások. Szerintük az a vendéglátás és az idegenforgalom csődjét jelentené. Talán néhány nagy maradna talpon. Ezért úgy döntöttek, felhívják a figyelmet a problémáikra, és ha nem lazítanak a korlátozásokon, akkor is február 1-jén saját döntésük alapján a tiltás ellenére is nyitnak.

A megjelent vállalkozók véleménye szerint Ajkán tucatnyi kisvállalkozó egzisztenciáját érinti a rendelkezés.

Az Agórán kihúzták a molinót, amelyen az állt, hogy nyitni, dolgozni szeretnének. Egyre gyűltek az emberek, már lehettek vagy harmincan. A szabadidőközpont mellől 4 rendőr és egy fegyveres katona figyelte a békés, beszélgető embereket, majd megindultak és mindenkit igazoltattak. A résztvevők együttműködőek voltak, majd az intézkedést követően megfogalmazták, hogy milyen ország az, ahol fegyveres katonát küldenek a véleményüket békésen kifejező állampolgárokra?

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply