Mérnök és művész is egy személyben

Fotó: Györkös

Építészeti szempontból a tósokberéndi templom, valamint a sétálóutca és a környező zöld területek a legkülönlegesebbek Ajkán – válaszolta kérdésünkre Várhidi Éva építész, műemlékvédelmi szakmérnök, akivel a január 26-án megnyílt Építészet és grafika című kiállítása kapcsán beszélgettünk.

Az 1947-ben, Budapesten született szakember egy éve lakik Ajkán, azért költözött városunkba, hogy közel lehessen a húsz éve itt élő fiához.

Várhidi Évának ez a 14. kiállítása, de Ajkán az első. A rajzok többségén óbudai épületek láthatók, de hamarosan készül ajkai kép is.  A tusrajzok mellett ott a megörökített épület fotója is. Elmondása szerint örül, hogy a Városi Múzeum munkatársaitól lehetőséget kapott a bemutatkozásra.

A pénteki megnyitón Padné Szabó Mária középiskolai tanár ajánlotta az érdeklődők figyelmébe a kiállítást. Kiemelte, hogy sokaknak első hallásra furcsa, hogy egy építész rajzol, alkot, kiállít. Aztán rájönnek, hogy a kettő közel áll egymáshoz. Az építészet mérnöki tudomány, valamint a képzőművészet egyik ága. A grafika ugyancsak a képzőművészet része. Várhidi Éva egy személyben tehát mérnök és művész is.

Bölcskeiné Kocsis Zsuzsa, a városi könyvtár és szabadidőközpont szakmai igazgatóhelyettese virágcsokorral fogadta Várhidi Évát

Míg a mérnöknél a rajz egy megvalósítandó mű, építmény előkészítő eszköze,  addig az alkotó grafikusként a tust használja legszívesebben, amellyel épp a nehézsége miatt kevesen dolgoznak. Használata ugyanis komoly rajzkészséget követel és alig javítható.

Várhidi Éva építész tanulmányokat az Építőipari és Közlekedési Műszaki Egyetemen folytatott, megszerezte a műemlékvédelmi szakmérnök oklevelet is, majd  szakértői képesítést szerzett. Első munkahelye a Pest Megyei Tanácsi Tervező Vállalat volt, ahol főleg szállodaépületek tervezésével foglalkozott. Útja onnan a  Fővárosi Ingatlankezelő Műszaki Vállalat Műemléki Osztályára vezetett, ahol kutató, rajzoló, tervező volt.

Az Alkotó Építész Kft.  tervezőjeként 1991-től dolgozott. Ekkor kezdett távlati képeket rajzolni fejből és saját fotókról. A munkákat kiállításokon is bemutatta többek között Budapesten, Kőszegen, Solymáron. Állandó kiállítása látható az Óbudai Szent Margit Rendelőintézetben.

Az alkotó elmondta, hogy gyermekkora óta vonzódik a művészetekhez, a rajzolás mellett énekel is, a Magyar Rádió gyermekkórusának 1956 és 1960 között volt tagja.

Rajzait március 3-ig tekinthetik meg az érdeklődők a múzeumban.

This slideshow requires JavaScript.

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply