Ők mondták: Van még mit tanulni Ajkától

A Romact elnevezésű európai uniós kezdeményezéshez Ajka is csatlakozott 2016-tól. Az önkormányzat szociális intézményekkel és civil szervezetekkel együttműködve kívánja a helyi mélyszegénységben élők legégetőbb problémáit feltérképezni, szakértőkkel megvitatni és megoldást javasolni rájuk. A program második munkacsoport találkozóján jártunk.

gyj_romact-program-8904
Folyik a munka a szövőüzemben

Rendhagyóra sikeredett a munkacsoport összejövetele a múlt héten, ugyanis a bicskei Romact képviselői Ajkára utaztak, hogy megismerhessék az önkormányzat és a civil szféra közötti együttműködés mibenlétét. Az ottani facilitátorra (közvetítőre) ugyanis nagy hatást gyakorolt egy korábbi ajkai látogatás, amikor megtapasztalhatta a városban az intézmények és a civilek közötti kiegyensúlyozott, jó kapcsolatot. Példaként említette településünket kollégáinak.

A két munkacsoport először a Molnár Gábor Műhely Alapítvány Szőnyegszövő műhelyébe és a Reg Projekt 2006 Nonprofit Kft. Csomagoló, illetve Kozmetikai üzemébe indult Padragkútra, ahol fogyatékkal élők és megváltozott munkaképességű munkavállalók dolgoznak együtt. A társaság láthatta, hogy jó hangulatban zajlanak a rehabilitációs és munkafoglalkozások az épületben, amit az önkormányzat segítségével újítottak fel. Mindenki azt a feladatot csinálta, amire képes volt. Az egyik teremben például fürdőgolyók készültek, a másikban papírkosarak és szőnyegek, míg a harmadikban a lábtörlők mellett hímzéssel és bevásárlótáskákkal, valamint a ház melletti kiskertben termelt, már elrakott befőttekkel és zöldségkrémekkel találkozott a csoport.

gyj_romact-program-8893

Szabó Marianna, a Molnár Gábor Műhely Alapítvány szövőműhelyének vezetője elmondta a jelenlévőknek, hogy minden munkatársuk több munkafolyamatban is részt vesz. Takarítanak, kertészkednek és szőnek is az ott dolgozók, attól függően, hogy éppen mire van szükség. Az önkormányzat pedig folyamatos segítséget nyújt az épület rendben tartásához, csatlakoztak a Kristály-völgy Egyesület Emese programjához is, amelyhez földterületet biztosítanak az egyesületnek. A kijelölt parcellákat ingyen művelhetik meg a hátrányos helyzetűek, a sérültek és a megváltozott munkaképességűek a program által.

A szövőműhely vezetőjének beszámolójából az is kiderült, hogy a napközbeni aprólékos, saját készítésű termékek befejezése után, délutánonként életvezetési tanácsadást tartanak hetente néhány alkalommal a nehéz sorsú családoknak, ahol sütést, főzést és más apró kompetenciákat sajátíthatnak el, hogy képesek legyenek fenntartani önmagukat. Talán ennek a rétegnek a legfontosabb az alternatív jövedelemszerzés kiépítése. Ez az ajkai Romact programba is beépíthető elemnek tűnik a résztvevők szerint.

gyj_romact-program-8867
Minden szőnyeget el tudnak adni, kelendőek a termékeik

Második helyszínként a Molnár Gábor Műhely Alapítvány nappali ellátást végző intézményében gyűltek össze a munkacsoporttagok. Az intézményben a felnőtt életre készítik fel a sérült fiatalokat. Lovas Irén intézményvezető kiemelte, hogy a képességeikhez mérten mindenkinek találnak megfelelő feladatot. Néhányan ott jártunkkor ajándéktáskák hajtogatásával foglalkoztak, mások fejlesztő foglalkozásokon vettek részt, de többen voltak intézményen kívül is például a közeli mosodában törölközőket hajtogatni. A fiúk gyakran sorjázással és csavarozással is foglalkoznak.

Az épületben található egy közösségi konyha és most épül a bejáratnál egy akadálymentes parkoló is. Ezek megvalósításában az önkormányzatnak szintén nagy szerepe van, mert úgy vélik, hogy több célcsoport érdekeit szolgálják a beruházások, így erőforrásokat csoportosítanak át rá. Ugyanez mondható el a Civil Házról is, ahol nemcsak helyet kapnak az egyesületek, de a város komoly fejlesztésekben is gondolkodik az épületet illetően.

Dr. Horváth József alpolgármester kifejtette a bicskei csoportnak a bejárás során, hogy Ajkán szerteágazó a civil szféra. A helyi csoportok nemcsak jól ismerik, hanem segítik is egymást, ezért az önkormányzat évente több millió forintot fordít az egyesületekre és a közös programokra.

gyj_romact-program-8860
Fürdőgolyók minden fázisban (a háttérben alapanyagként, a tojástartókban száradva és apró masni csomagolásban a ládában készen)

Az elmondottak és a látottak alapján a vendégek rámutattak arra, hogy Bicskén nincs ilyen széleskörű együttműködés, mint Ajkán. Szerintük itt a civil szférával való kapcsolat igazi helyi kuriózum, amiből érdemes tanulni. Városunk, mint jó példa áll előttük.

Az ajkai romactosok pedig a bicskeiek romákkal való együttműködését tűzhetik ki célul, ott ugyanis tanodákban fejlesztik a hátrányos helyzetű gyermekeket és azt erősítik bennük, hogyha tanulnak és jó eredményeket érnek el, akkor ez kitörési lehetőséget biztosít abból a miliőből, amiben korábban szocializálódtak.

Bicskén nagyjából tizenkétezren laknak, amiből ezerötszázan vallják magukat romának, azaz a helyiek több mint tíz százalékát jelenti ez a létszám. Ajkán ez az arány jóval kevesebb, de ennek ellenére itt is vannak megoldandó súlyos problémák és jelentős kérdések, amikről beszélni kell és amikért tenni kell.

Varga Andreától, a kezdeményezés ajkai facilitátorától (közvetítőjétől) megtudtuk, hogy a második találkozót eredményesnek értékelte, ugyanis a két romactos csoport nemcsak belelátott a másik település szemléletébe és problémáiba, de segítséget is tudott nyújtani egymásnak a helyi nehézségek megoldásában, így az együttműködés a későbbiekben folytatódni és bővülni fog.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply