Öntözés, vízfelhasználás kánikulában

gyj_locsolas 7356

Nyaranta a város vízfogyasztása jelentősen megemelkedik. Legyen szó kiskertekről, parkgondozásról, öntözésről vagy a hétköznapi tevékenységekről, sokkal több vízre van szükségünk, mint máskor. Lapunk szakembereket és cégeket kérdezett meg a vízfelhasználással és öntözéssel kapcsolatos szokásokról.

Elsőként az Avar Ajka Kft-től Sebő Mátyást kértük, hogy meséljen a locsolás mértékéről, menetéről. A kertészeti részlegvezető kiemelte, hogy nyáron a rendszeres öntözés nagyon fontos. Cégük a májusban kiültetett körülbelül húszezer egynyári virágról és az újonnan telepített fákról gondoskodik. Ez a tevékenység több mint ezer négyzetméteres területet ölel fel. A locsolással mindig igazodnak az időjáráshoz a munkások. Nagy hőségben naponta hét-tíz köbéter vizet is felhasználnak a virágok ágyásainál. A fák esetében három köbméter víz fogy el alkalmanként, melyeket hetente általában kétszer öntöznek. A részlegvezető elmondta, hogy munkájukat hajnalban végzik, mivel az esti locsolás sok lakót zavar a pihenésben. Vizet a Hétvezér utcai közkútból vesznek, hiszen ekkora mennyiségben már rendkívül költséges lenne, ha ipari vizet használnának fel.

gyj_locsolas 7399

 

A hétköznapi tevékenységeket illetően a Bakonykarszt Zrt. diszpécsere, Pintér Gyula válaszolt lapunk megkeresésére. Elmondta, hogy a nyári hónapokban jóval magasabb a vízfelhasználás, mint télen. Városi szinten négyezer, négyezer-ötszáz köbméter fogy el naponta. A kiskertekben szükség van a locsolásra, ez pedig megsokszorozza a felhasznált mennyiséget. Azok a kerttulajdonosok, akiknek minimum ötven négyzetméter zöld területe van, de kútja nincsen, tíz százalék kedvezményt kaphatnak.

A kert öntözéséről és a növények helyes gondozásáról állandó szakértőnket, Bécsi Jánost kérdeztük. A kertészmérnök rámutatott, hogy ennek a nagyon egyszerű műveletnek közel ötvenféle változata van. Az emberi találékonyság itt is megmutatkozik. Hogyan lehet a leghatásosabban, leggazdaságosabban a nővényeinkből kihozni a legtöbbet szépségben és terméshozamban. Így a termőterület nagysága, növényeink fajtája határozza meg az alkalmazott módszert.

Legegyszerűbb a cserepes virágaink, balkonládáink öntözése. Az esti langyos vizes, öntözőkannás módot kell alkalmazni, hetente egyszeri tápsó hozzáadásával. A virágoskertünk locsolása is egyszerű. Este langyos vízzel esőszerűen áztatva biztosan szépen fognak virulni a növényeink. A veteményes kertben már többféle módszer közül választhatunk. A bakhátra ültetett, vagy betöltött növényeinket árasztásos módszerrel célszerű öntözni, így nemcsak kellő nedvességhez jutnak a gyökerek, de a talajt tömöríti, s a kártevők sem veszik a fáradságot, hogy megküzdjenek a nehézségekkel. Arra viszont ügyelni kell, hogy a talajlazítást többször el kell végezni, nehogy lefojtsuk azt. Este és reggel esőszerű öntözéssel lehet felfrissíteni a növényeinket, ügyelve a víz hőfokára. Nagyon hideg vízzel még a kora hajnali órákban sem szabad locsolni, mert kiég a növények levele, világos foltos lesz és lehullik. Lehet alkalmazni a csöpögtető öntözési módszert, amely talajkímélő, de bonyolult és költséges. Sok helyen, ahol ezzel a módszerrel öntöztek régebben, ott napjainkban a csöveket látni használaton kívül, mivel azokat 2-3 évente cserélni kellene, mert elvízkövesednek a lyukak. A felsorolt módok a ház körül művelt földekre vonatkoztak. Ennél nagyobb földeken nagyüzemimódszerrel öntöznek, amelyek elég költségesek, de az értékesebb növényekre nem kell sajnálni a pénzt, energiát, mert meghálálja a beérett termés mennyisége és minősége.

Az áztatások alkalmával fontos, hogy inkább ritkábban, de bőséges adaggal árasszuk el a földet, hogy a gyökerekhez eljusson a nedvesség. Nagyon fontos, hogy tűző napon ne locsoljunk sem hideg, sem langyos vízzel. Ne sokkoljuk a növényeinket. Mi sem ugrunk felhevült testtel a vízbe, a növényeinket se tegyük ki ennek a hatásnak.

 

Cs.B.É    Sz.R.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply