Sétával az életért – Szükség van a prevencióra, szűrésekre, figyelemfelhívásra

Tavaly a kezdeményezéshez több százan csatlakoztak... (Archív fotó: Futó)

Sokan gyülekeztek a Magyar Imre Kórház bejáratánál október 19-én délelőtt, ahol rózsaszín virágokat, sálat és kitűzőt osztottak a szervezők. A rózsaszín szalag az Estée Lauder vállalat 2014-es mellrák elleni kampányában jelent meg először. Egy olyan közösséget szeretett volna létrehozni a cég, amely a történetmesélés erejével nyújt támaszt a betegség által érintetteknek. Minden év októbere a mellrák elleni kampány hónapja, október 1-je a mellrák elleni küzdelem világnapja, melynek során világszerte nők milliói hívják fel a figyelmet a betegségre és annak megelőzésére. Ajkán is több százan csatlakoztak a „Sétával az életért” programhoz.

Az Ajkai Egészségügyi Nyugdíjasklub tagjai között is vannak személyesen érintettek, így szívügyükké vált, hogy segítséget nyújtsanak mindazoknak, akik vissza szeretnék nyerni az egészségüket és a megelőzés fontosságára is szerették volna ráirányítani a figyelmet ezáltal. A Magyar Imre Kórház főigazgatója dr. Nagy Zoltán köszöntötte a jelenlévőket, kihangsúlyozva, hogy a korai stádiumban felismert betegség ma már jól gyógyítható, de ehhez szükség van a rendszeres szűrővizsgálatokra is.

Dr. Nagy Zoltán főigazgató a kórház bejáratánál hívta fel a figyelmet a szűrések fontosságára

Ezt követően indult a „Séta az életért”. A menet élén a Veszprémi Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Szakgimnáziumának, Szakközépiskolájának és Kollégiumának fiatal ápoló diákjai vitték a molinót, ezzel is szimbolizálva a generációk közötti összefogást, együttműködést, és megmutatták, hogy a fiatal korosztály számára is fontos az egészségtudatosság. A menet a Tűzoltó utcán, majd a Béke utcán sétált végig. A résztvevők hosszú perceken keresztül érkeztek az Agórára, ahol Schwartz Béla polgármester fogadta a megjelenteket, aki maga is részt vett az életért szervezett sétán. Megköszönte Szalai Katalinnak és Németh Zsuzsának, hogy útjára indították a kezdeményezést az Egészségügyi Nyugdíjas Klub segítségével, ami remélhetőleg hagyományt is teremt Ajkán. A városvezető beszédében kitért arra is, hogy a megelőzés érdekében a mindennapokban is tenni kell önmagukért, hiszen az egészség a legnagyobb kincsünk.

Schwartz Béla polgármester az Agórán hangsúlyozta az egészségtudatosság fontosságát

Közben az Agórára telepített szűrőbuszban mammográfiás vizsgálaton vehettek részt a korábban már regisztrált érdeklődők. A mellrák ellenes kampány részeként 90, negyven év feletti nőnek volt lehetősége igénybe venni a vizsgálatot, amit a Kristály-völgy Egyesület önkéntesei koordináltak. A helyiek egészségtudatosságra törekvését és a prevenció iránti óriási igényt az is mutatta, hogy az AVTV képújságban való meghirdetést követően rövid időn belül betelt az összes hely, ezért nem jelent meg további felhívás az Ajkai Szóban. A szűrésen olyan nők is megjelentek, akik jövő év februárjára kaptak csak időpontot vizsgálatra Veszprémbe (4 hónap várakozás azért nem mindegy!). A korszerű technikával felszerelt buszban késő délutánig folyt a szűrés. A páciensek türelemmel várták ki a sort és örültek, hogy nem kellett elmenniük a megyeszékhelyig. Többekben felmerült a kérdés, hogy az Ajkára telepített mammográf miért nem működik még, hiszen akkor ott is lehetett volna tartani a szűréseket. Információink szerint a kórház még bizonyos engedélyekre vár, azt követően állíthatja csak üzembe a gépet.

A Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ aulájában is közel százan voltak kíváncsiak az előadásokra. Dr. Halusz Irma radiológus főorvos az önvizsgálat és a szűrés fontosságára hívta fel a figyelmet, és kihangsúlyozta, hogy havonta néhány percet kell csak szánni arra, hogy megvizsgáljuk önmagunkat, ami nem sok idő, de akár megelőzhetjük vele a nagyobb probléma kialakulását is. Dr. Jakubovits Edit orvos, hipnoterapeuta, egyetemi adjunktus az öngyógyító hit erejéről tartott előadást. Több, jól dokumentált esetet is bemutatott, ahol a pozitív szuggesztiók (Személy tudatának, viselkedésének befolyásolása valamely pszichikai ráhatással – a szerk.) és a gyógyulásba vetett hit segítségével sikerült visszaszerezni a pácienseknek az egészségüket. Külön érdekességnek számított, hogy Jakubovits Edit Ajkán kezdte orvosi pályáját altatóorvosként és kollégáival már akkor fontosnak érezte, hogy a páciensek pozitív megerősítéseket kapjanak a műtőben a mielőbbi gyógyulás érdekében. Dorner Lászlóné gyógytornász interaktív előadása nem csak ismereteket adott át a rendszeres mozgás fontosságáról, hanem a gyakorlatban is megtapasztalhatták a jelenlévők a testmozgás jótékony hatásait. A gyógytornász praktikus tanácsokat is adott, hogy a mindennapok során hogyan érdemes beilleszteni kicsit több mozgást az életünkbe, hangsúlyozta a gyaloglás fontosságát, tapasztalatai alapján napi tízezer lépésnek már jelentős egészségmegőrző hatása van. Előadása címét komolyan kellett venni a teremben lévőknek, ugyanis a Mozdulj! felszólításra alaposan átmozgatta a publikum izmait.

Menet más nézőpontból..

Köztudott, hogy a zenének stresszoldó és nyugtató hatása van és kutatások is bizonyítják gyógyító erejét, így a Hársfa Trió rövid koncertje is a prevenció részévé vált. Soósné Gödöny Terézia előadásában Dsida Jenő: Én hívlak élni című versével zárult a rendezvény, ezt követően a Szociális Szolgáltató és Gondozási Központ munkatársai által készített egészséges falatkákat kóstolhatták meg a résztvevők, miközben még hosszasan megosztották egymással történeteiket, amik az egészségről és az életről szóltak.

Az egészségnapi rendezvény programja az EFOP 1.5.2 Humán közszolgáltatások fejlesztése az ajkai térségben című projekt keretében valósult meg.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply