Szerelem? Szex? Gyermekvállalás? – Felkészültél rá?

Évente 14.000 abortuszt végeznek ma Magyarországon csak a serdülő lányoknál, mert teherbe estek, de még nem álltak készen a családalapításra. Megdöbbentő adat? Pedig igaz. Napjainkban a tudatos fogamzásgátlás és családtervezés még mindig sokaknak kínai hókuszpókusznak hangzik, pedig természetes kellene, hogy legyen, mégsem az.

A szerelmeskedés művészete címmel tartott felvilágosító előadást ép és sérült fiataloknak dr. Nagy Zoltán szülész-nőgyógyász főorvos a vmk kiállítótermében. A prevenciós program egy nyertes pályázat részeként valósulhatott meg, tájékoztatta Kupi Andrea Éva, az Ajkai Család- és Gyermekjóléti Központ igazgatója a jelenlévőket, aminek folytatása is lesz még több hasonló előadás formájában.

A mostani alkalmon a megfelelő párválasztás, a tudatos családalapítás és a szűrővizsgálatok fontosságának hangsúlyozása került előtérbe. A terem háromnegyedében diákok és fiatal felnőttek foglaltak helyet, az utolsó sorból pedig védőnők, illetve szakemberek hallgatták a főorvos prezentációját.

Dr. Nagy Zoltán

Dr. Nagy Zoltán előadása elején kiemelte, hogy örömmel tett eleget a meghívásnak, mert az űrt ki kell tölteni, utalt itt a tudatlanságra és a felvilágosításbeli hiányosságra, amit a családban, vagy az iskolákban nem kapnak meg megfelelő szinten a fiatalok.

– A mindennapos munkánkban kollégáimmal szembesülünk azzal, hogy gyakran a tinédzserek, de még a fiatal felnőttek sincsenek tisztában a legalapvetőbb dolgokkal, így különösen fontos, hogy a tudást átadjuk – hangsúlyozta a szakorvos, aki szerint segíteni kell az ifjú párokat, hogy a normáknak megfelelően vállaljanak gyermeket és ismerjék a döntéseik következményeit.

Bemutatójában jelezte, hogy az orvosok célja nem csak a betegségek gyógyítása, hanem az emberek egészségesebb életmódra nevelése is, mind fizikailag, mind lelkileg, hiszen egészséges társadalom csak úgy jöhet létre, ha a következő generációk tesznek azért, hogy megőrizzék testi fittségüket (nem dohányoznak, mértékletesen fogyasztanak alkoholt, rendszeresen végeznek testmozgást), illetve mentálisan is készen állnak az őket érő behatásokra.

A bevezető után az előadás egyharmadában a nőgyógyászati szűrővizsgálatokról beszélt a szakember. Kiemelte a méhnyak, illetve az emlőszűrés fontosságát, amelyek nélkülözhetetlenek a nők számára. A főorvos szerint a megelőzés és az esetleges rákos sejtek időben történő felismerése életeket menthet, amivel minden lánynak foglalkoznia kell. Külön hangsúlyozta, hogy csomók, fájdalom vagy gyanús elváltozások esetén mindenképpen szakemberhez kell fordulni, mert nem mindegy mi áll a háttérben.

– Az önvizsgálat lépéseit minden fiatal nőnek el kellene sajátítania az emlőt tekintve, mert így még korábban felfedezhető, ha valami nincs rendben. Mamográfiát, vagyis az emlő röntgenes vizsgálatát fiatalokon nem javasolt végezni, a módszert elsősorban a negyvenöt év feletti nők számára javasoljuk kétévente. A méhnyakrák-szűrést évente érdemes megismételni, ugyanis a szűrővizsgálattal felismerhető a HPV vírus és a különböző citológiai elváltozások is – tájékoztatta a jelenlévőket dr. Nagy Zoltán.

A főorvos szerint a HPV ellenes védőoltás hasznos lehet azoknak a lányoknak, akik korábban még nem éltek nemi életet, ugyanis tíz évig biztosít védettséget a vírussal szemben, így érdemes beadatni, de természetesen ez nem helyettesíti a rendszeres szűréseket.

Az előadás második harmadában a családtervezés lépéseit ismertette a szakember a fiataloknak. Rámutatott, hogy a csak szex, aztán majd lesz valahogy logika nem túl szerencsés, mert egy nemkívánt terhesség komoly következményekkel jár, ami a kismama későbbi terveit nagyban befolyásolja.

– Gyermeket nevelni nem csak annyit jelent, hogy létrehozunk egy önálló lényt, aki majd elboldogul. A baba mindig a szülők lelkivilágának, terveinek folytatása lesz, akit ha várnak, gondoznak, szeretnek az a jó. Ez nem megy egyik napról a másikra, ezt meg kell tervezni – részletezte a nőgyógyász, aki szerint a fogamzásgátlásban is a tudatosság a legjobb út tablettával, óvszerrel, vagy más lehetőségek alapján a terhesség-megszakítás helyett. Ma Magyarországon ugyanis száz élveszületésre még mindig hetven terhesség-megszakítás jut, ami rendkívül sok.

Utolsóként a fogamzásgátlásról beszélt a főorvos. A fogamzásgátló tablettákról sok tévhit kering a fiatal lányok körében, ezeket is igyekezett eloszlatni az előadás során. Többször hangsúlyozta, hogy minden tabletta összetétele más és más, amit csak orvosi konzultációt és vizsgálatot követően írnak fel a nőknek személyre szabottan, ezért a szedett gyógyszer nagy valószínűséggel nem megfelelő a barátnőknek, így kár is ajánlgatni nekik.

Dr. Nagy Zoltán kifejtette, hogy hormonális elváltozások esetében is írhatnak fel az orvosok fogamzásgátló hatással bíró gyógyszereket, így akár a cisztáknak, az erős menstruációnak, vagy a bőrelváltozásoknak is lehet megoldása a tabletta. Az előadás végén a diákok kérdéseire válaszolt a szakorvos. A fiatalok szórólapokat és felvilágosító füzeteket is kaptak útravalóul.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply