A tejfölt ne a bőrünkre kenjük! (videónkkal)

Végre igazi nyári napsütésnek örvendhetünk. Azonban a napsugárzásnak lehetnek mellékhatásai is. Akár húsz perc alatt is leéghetünk a napon, olyan erős az UV-sugárzás. A kellemetlen bőrbetegségek és az esetleges rákos elváltozások megelőzése érdekében érdemes minél magasabb faktorszámú fényvédő krémet használnunk. A napvédelemről kérdeztük dr. Treiber Amália bőrgyógyász szakorvost.

A szakember elmondta, hogy a fényvédelmet ne csak a nap erősségéhez, hanem a bőrtípusunkhoz is szabjuk. Legérzékenyebbek a vörös hajúak, világos bőrűek, szeplősödésre hajlamosak, nekik érdemes a legmagasabb faktorszámú napozókrémet használni, ahogy a kék szemű és a fehér bőrűeknek is. Fokozott veszélynek vannak kitéve még a kisbabák és a gyerekek is, az ő bőrük sokkal érzékenyebb, mint a felnőtteké, így őket különösen védeni kell, bőrtípustól függetlenül.

– A védelem mellett a fokozatosság is igen fontos – hangsúlyozta a szakember. – A túlzásba vitt napozás kivétel nélkül a bőr gyorsabb öregedésével jár. Az izzadással pedig sok folyadékot vesztünk, erre is figyelnünk kell. A szervezet a szükséges folyadékot valahonnan előakarja állítani, és nem a létfontosságú szervektől fogja elvonni, hanem a bőrünktől. Tehát ha nem akarunk egy ilyen napozás után úgy kinézni, mintha 24 óra alatt tíz évet öregedtünk volna, akkor rendkívül fontos a megfelelő folyadékpótlás.

Dr Treiber Amália a folyadékpótlás mellett a só pótlását is kiemelten fontosnak tartja.

– Manapság eléggé napirendre került, hogy az emberek ne fogyasszanak sót, merthogy az mennyire egészségtelen. A sok só a magas vérnyomás, vagy vesebetegség esetén valóban veszélyes. Ám vannak olyan fizikai tevékenységek, amelynek kapcsán nemcsak folyadékot veszítünk, hanem sót is. Ezt bizony pótolni kell.

A doktornő óva int mindenkit attól is, hogy a kívánt barna színt hirtelen, egy-két nap alatt próbálja elérni, hiszen mint mondta, a bőr barnulása nem egy nap alatt, nem is néhány óra alatt következik be. – Két hét kell ahhoz, hogy a bőrünk alkalmazkodni tudjon a napsugárzáshoz és beinduljon a pigmentképződés. Az első huszonnégy órában, ha nem figyeltünk eléggé oda, akkor csak a napégés jeleit tapasztalhatjuk, ami bőrviszketéssel vagy hólyagosodással jár. Akik érzékenyebbek, azok napallergiát is könnyebben kaphatnak ilyenkor – mondta, majd így folytatta: – A napégés tünetei egy idő után elmúlnak ugyan, azonban fennáll a veszélye annak, hogy a leégés miatt később rosszindulatú bőrdaganatok fejlődhetnek ki.

– Ha megtörtént a baj, odasült a bőrünk, akkor van-e valamilyen házi praktika, amit tanácsolna? Mit csináljunk ilyenkor?

– A házi praktikákat, azt például, hogy próbáljunk meg lángost csinálni a bőrünkből, mert régen az volt, hogy kenjünk rá hideg tejföltől elkezdve mindenféle dolgot, ami a háztartásban található, azt nem ajánlanám. A patikákban kaphatóak olyan napozás után használható szerek, amelyek részben spray formátumúak, így még könnyebben lehet a bőrre felvinni, inkább ezeket ajánlanám. A célja mindegyiknek azonos, hogy enyhítse azokat a tüneteket, amelyeket a napégés okozott.

Fontos még oda figyelni azoknak is, akiknek sok az anyajegyük. Ha az anyajegy megég, akkor abból egy rosszindulatú elfajulás, akár melanoma alakulhat ki. Melanomára utalhat, ha megváltozik az anyajegy színe, pigmentációja, felszíne vagy alakja. Gyanúra adhat okot már az is, ha változik az anyajegy határa, ha terjedni, növekedni kezd a bőr felszínén. Időnként célszerű ellenőriztetni ezért az anyajegyeinket. Ajkán a Magyar Imre kórházhoz és bőrgyógyász magánrendelésekhez fordulhatnak azok, akik szeretnék megnézetni az anyajegyüket vagy bármilyen bőrbetegségük van.

F.P.T.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply