Titkokkal teli világ

85 millió évet utazhattak az időben visszafelé Ősi Attila paleontológussal, az MTA doktorával az érdeklődők képzeletben, aki izgalmas, mégis közérthető előadás formájában tárta fel a Bakony egykori élővilágának leleteit és rejtélyeit a művelődési központ zsúfolásig telt kiállítótermében.

gyj_osi attila eloadasa 9309

A fiatal szakember könyvbemutatóval egybekötött előadására sok család kíváncsi volt. Több kisgyerek műanyag játékdinókat szorongatva érkezett, mások az újonnan vásárolt őshüllős kötetet lapozgatták szorgalmasan.

A közel egyórás képzeletbeli utazáson, a paleontológus kiemelte Iharkút fontosságát és összefoglalta a témával kapcsolatos legfontosabb nemzetközi híreket, érdekességeket és fejleményeket. Kitért a kutatáson használt eszközök bemutatására is.

gyj_osi attila eloadasa 9311

-Iharkút kivételes környék nekünk kutatóknak, hiszen hasonlóan gazdag és elérhető lelőhely Magyarország más részein és Európában sincsen. Itt minden négyzetméteren belül átlagosan huszonhárom csontmaradvány található. Évente negyven-ötven négyzetméternyi területet tudunk feltárni, melyből hét-nyolcszáz fosszília kerül elő, ám még hosszú időre elegendő munka van a területen – emelte ki az ajkai származású szakember.

gyj_osi attila eloadasa 9317

Ősi Attila tizenhat évvel ezelőtt kezdte el feltárni a késő kréta kor flóráját és faunáját, melyet a korábbi bauxit bányászat tett lehetővé számára a térségben. A Magyar Tudományos Akadémia támogatásával megvalósuló projektben 2000-ben találták az első dinó-leletet a bánya északi részén, melyet Ajkaceratops kozmai névre kereszteltek el. A papagájcsőrszerű szájjal rendelkező állat maradványainak felfedezését követően pedig egyik csont követte a másikat, ezért azóta is centiméterről centiméterre haladnak a kutatócsoport tagjai nyaranta – derült ki az előadásból.

gyj_osi attila eloadasa 9302

-Sikerült több új fajt – köztük dinoszauruszokat, repülő hüllőket és krokodilokat – is azonosítanunk. Az izolált csontmaradványok mellett számos tojáshéj darab és növényi eredetű fosszília, illetve néhány borostyánban fennmaradt apró rovar is előkerült az eddigi munkálatok során, melyek további mozaikdarabokat jelentenek a késő kréta kori környezet rekonstruálásához- foglalta össze a kutató.

gyj_osi attila eloadasa 9330
A előadás után néhány leletet is szemügyre vehettek az érdeklődők

Az előadás végén Ősi Attila arra is rátért, hogy a nagyközönség testközelből is megtekintheti az ásatást a DinoExpon, melyet három alkalommal szerveznek meg idén nyáron is a kutatási területen. A rendezvény előzetes regisztrációt igényel majd májustól.

SzR.

Fotós: Györkös

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply