Tíz éve a családok szolgálatában

Az Otthon Segítünk Alapítvány tagjainak szívügye az önzetlen segítségnyújtás. Önkéntesként számos család életében vannak jelen, ám tevékenységük még sincs a köztudatban. A szervezet idén ünnepli a tizedik jubileumát, ennek apropóján kerestük fel Györgyné Kollár Gabriellát, az alapítvány ajkai szervezőjét.

gyj_gyorgyne gabi 5260

– Ma a házaspárok sokszor a vér szerinti rokonoktól távol, elszigetelve, vagy idegen környezetben kénytelenek élni. Esetenként még a város is új, ahol nincsenek barátaik, vagy közelebbi ismerőseik sem, így ha gyermekük születik, gyakran nehéz helyzetbe kerülnek. Néhány generációval ezelőtt az ifjú párokat körbevette a támogató család, a nagyszülők és a rokonok, akik megosztották a terheket illetve a tapasztalatokat, tehát a gyermekgondozás, háztartásvezetés nem jelentett különösebb kihívást. Napjainkban viszont az újdonsült édesanyák egyre kevesebb helyről kérhetnek segítséget, a védőnőknek nincs idejük vagy energiájuk a kötelező tanácsadáson túl beszélgetni. Egyedül maradnak a gondokkal és az esetleges kételyekkel. Az Otthon Segítünk Alapítvány ebben az időszakban kívánja támogatni őket és családjaikat, hogy megelőzzünk egy krízist, ami a családi kötelékek felbomlásához is vezethet ­– fogalmazta meg Gabriella.

A szervező kiemelte, hogy a csoport tagjai gyakorlott édesanyák és nagymamák, akik az évek során szerzett tapasztalatot szívesen továbbadják anélkül, hogy ráerőltetnék azt bárkire.

– Nem akarjuk megmondani, hogy mit csináljon az édesanya, csupán megosztjuk vele a tudásunkat, két kezünket, próbálunk abban segíteni, amire szüksége van. Tisztában vagyunk azzal, hogy az internet tele van tanácsokkal és a boltok polcai is roskadoznak a „hogyan legyek jó anya” című könyvektől, ám a bőség zavara inkább frusztrációt okoz az amúgy is új élethelyzetbe kerülő nőknek ahelyett, hogy segítene. Az alapítvány munkatársai saját szülői tapasztalatukkal viszont gyakorlatias módon tudják ezt a nehézséget áthidalni. Az a célunk, hogy megerősítsük az édesanyákat, miszerint elég jó szülők ahhoz, hogy felneveljék gyermeküket – fejtette ki a szervezet helyi segítője, akitől azt is megtudtuk, hogy az önkéntesek általában szabadidejük egy részét, nagyjából hetente kettő-négy órát ajánlanak fel a családok támogatására.

– Alapelvünk, hogy csak akkor megyünk bárhova, ha hívnak. Nagyon intim dolog ugyanis, ha valaki beenged minket az otthona ajtaján, ezt tiszteletben kell tartanunk. Minden esetben nyitottan és elfogadóan fordulunk az édesanyákhoz. Titoktartással kezeljük a családi helyzetüket, kilétüket. Igyekszünk a legnehezebb időszakban fizikailag és lelkileg is segíteni, támogatni őket. Ez megnyilvánulhat beszélgetésekben, a háztartási feladatok részleges átvállalásában, de akár az ügyintézés közös lebonyolításában is. Ahhoz alkalmazkodunk, amit a fiatal szülő igényel – fogalmazta meg a szolgálat szervezője.

Az angol eredetű alapítvány Magyarországon már több mint tizenöt éve működik, Ajkán pedig tíz éve vannak jelen a fiatal családok életében. Fontos tisztázni, hogy az Otthon Segítünk önkéntesei nem babysitterkedést vállalnak, hanem egy rugalmas, baráti kapcsolatot ingyen, amelyben az anya is aktívan részt vesz. Általában három hónap támogatást ajánlanak fel a családoknak a segítők, de ez rugalmasan változhat az igényeknek megfelelően.

otthonsegitunkalapitvany

– Mindenki azt kérdezi tőlünk, hogy miért vállalunk ingyen ilyen feladatokat. A mai világban furcsának tűnhet, hogy valaki önzetlenül segít, de nekünk ez valóban megéri, mert azáltal, hogy adunk a saját önbizalmunk is erősödik. Értékesnek érezzük magunkat, csak mert tudjuk, valakinek a hasznára voltunk – foglalta össze a segítségnyújtás legfontosabb értékét Gabriella, majd kiemelte, hogy az anyák pénz és ajándékok helyett a saját szabadidejüket jól felhasználva, esetlegesen a későbbiekben maguk is önkéntessé válva tudják leginkább viszonozni a törődést.

A következő önkéntes képzést március végén hirdeti meg az alapítvány, ahova nemcsak azokat az édesanyákat várják, akiknek korábban segítettek, hanem minden jó lelkű anyát, akinek van erre a célra egy kevés szabadideje. Az oktatás természetesen ingyenes lesz, tudtuk meg a szervezőtől, ahol a saját kompetenciák erősítése mellett, – mint amilyen az önbizalom növelés, vagy a családi értékek erősítése – időt fordítanak a kommunikációs készségek, az empátia és a tolerancia fejlesztésére is.

Ha Önt is érdekli a tanfolyam, a www.otthonsegitunk.hu weblapon vagy a +36/70/611-5280-as telefonszámon érdeklődhet a részletekről.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply