Vallomás a Mezőségről a táncgálán

Ha eddig nem ismerte az ajkai közönség a Mezőség kultúráját, az Ajka-Padragkút Táncegyüttes éves gálaműsora után bizonyára beleszeretett a tájegység varázslatos miliőjébe.

A két félidős előadás első részében bemutatkoztak az Ajka-Padragkút Táncegyüttes korosztályos csoportjai, az alsós Gugyor csoport somogyi táncokkal, valamint a Fodor Eszter által irányított óvodás csoport népi játékokkal és a senior együttes üveges tánccal. A blokk kiegészült a Bakony virága országos versenyen sikerrel szereplő ajkai szólótáncosok bemutatójával, és a segesvári Kikerics Táncegyüttes erdélyi táncokból készült összeállításával.

A második félidőben színpadra vitt „Szerelmes Mezőség” című előadás nemcsak felvonultatta a vidék falvainak táncörökségét, hanem mélyebb mondanivalóval is igyekezett megszólítani a nézőket. Nagy László költő verseivel kiegészülve a művészi mozgás mindenki által átélt jelentéssel töltődött fel.

„Az ősi lábnyomokon járt tánc, az anyanyelven írt költészet és a szerelem három olyan érték, amely összeköti az embereket határokon túl is.”- hangzott el a bevezetőben. Az Antal D. Csaba által tolmácsolt versek vezérfonálként szőtték eggyé az előadás darabjainak szövetét. A bemutatott alkotás egy vallomás volt a Mezőségről, halhatatlan muzsikusairól, a mindent átjáró táncról, fiútól a lánynak, lánytól a fiúnak.

A függöny mögött feltáruló falusi utcakép teremtette meg az autentikus hangulatot. A műsort az előterében megjelenő legény néma tánca és a szövegi aláfestés váltakozása indította el a válaszúti koreográfiával. Nagy László versének részletei ezután csujjogatásokban, népdalok szövegeiként tértek vissza a feketelaki csárdásban. Azután a költemény sorai egy romantikus jelenettel vezették be a bonchiai összeállítást, és az elhalkuló muzsika mellett felerősödő szöveg zárta le. A szerelmesek lázadó energiáit kikiáltó táncosok budatelki lépésekkel lendítették tovább az előadás történetét. Később az ifjúsági csoport is csatlakozott az alsótöki koreográfiában, majd a senior együttes tagjait Fodor Eszter csalogatta színpadra ördöngősfüzesi nótaszóval a csárdáshoz. Az asszonyokkal felduzzadt lánykarból ezután párt választottak a legények és álmodozó szerelmesekként mutatták be a szoporiak tánckincsét a Fagyok jönnek című vers kíséretében.

A fináléban a magyarpalatkai legendás muzsikusok táncából mutatott be egy méltó öszeállítást az együttes. A Magyarpalatkai Banda és a Mácsingó zenekar zenészei meghatározó egyéniségek a Mezőség zenei hagyományaiban. A kivételes művészekből egyesülő bandáról elmondható, hogy nem volt ilyen se előttük, se utánuk. A részletekig kidolgozott tánckari előadást több zenekari mozgás tagolta, ami középpontba állította a muzsikusokat. A most színpadra vitt művészi elképzelést a Zagyva Banda Németh Dénessel és Koncz Gergővel kiegészülve segített kibontakoztatni. A szerelmi történetet a Ki viszi át a szerelmet? című vers zárta, amelynek elhangzása alatt az összesimuló párok elváltak egymásól.

Az est táncházzal folytatódott a Zagyva Banda közreműködésével.

Ramasz Wanda

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply