100 éve fejeződött be az első világháború – emlékezés kiállítással és folyóirattal

Fotó: Györkös

„Csak egy éjszakára:

Mikor a pokolnak égő torka tárul,

S vér csurog a földön, vér csurog a fáról

Mikor a rongy sátor nyöszörög a szélben

S haló honvéd sóhajt: fiam… feleségem…”

Gyóni Géza „Csak egy éjszakára…” című megrázó versének tolmácsolásával indult a centenáriumi kiállítás megnyitó ünnepsége Rédling Nikoletta előadásában, a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítótermében szeptember 21-én.

A „Négy év vérben és vasban” – Katonáink a nagy háborúban című gyűjtemény az első világháború befejezésének centenáriumi eseménysorozata részeként érkezett Ajkára a Hadtörténeti Múzeum jóvoltából, amely átfogó képet ad arról, hogy miként és hol harcoltak elődeink a Nagy Háborúban és hogy milyen volt az élet a hátországban, időrendi sorrendbe állítva. A gyűjtemény kiegészül helyi vonatkozású emlékekkel, emléktárgyakkal, szemléltetve a háborús időszakot. Láthatóak Czekelius Günthernek (Bóday Gábor), a tüzérüteg felderítőjének harctéren készült rajzai. Számos világháborús egyenruha idézi a múltat, a Veszprémi Méretes Szabóság jóvoltából. Továbbá Tóth György régi használati tárgyakból, egy letűnt kornak emléket állító szobraival teszi változatossá a gyűjteményt.

Rédling Nikoletta művelődésszervező Gyóni Gézának, a háború áldozatának a versét tolmácsolja

Novemberben lesz 100. évfordulója annak, hogy véget ért az emberiség első globális méretű fegyveres konfliktusa, amelyben nem csak embermilliók vesztek oda, vagy nyomorodtak meg testben és lélekben, hanem jelentős anyagi és szellemi értékek is végképp elenyésztek. Magyarország szenvedte a legtöbbet, hiszen hatszázezernél több honfitársunk mellett elveszítettük területünk jelentős részét, ez pedig azóta is békétlenségünk egyik okozója. Sőt, egy második világméretű háborúba sodort bennünket.

A kiállítást Soós Péter őrnagy, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténeti Múzeumának igazgatóhelyettese nyitotta meg. Elismerően szólt a baráti körökről, a hagyományőrző és hagyományápoló egyesületekről. –  Az ő munkájuk legfontosabb eredménye, hogy helyi szinten, a kis közösségekben is újra éledt az emléke az elfeledett hősöknek. A Magyar Királyság területéről hárommillió-nyolcszázezer harcra fogható férfi vonult be katonának a Nagy Háborúba, így nincsen olyan család hazánkban, aki valamilyen szinten ne lenne érintett.  Óriási felelősség, hogy felkutassuk és a következő generációk számára is örökül hagyjuk azt, hogy milyen áldozatot hoztak hazájukért és családjukért elődeink. Ezért öröm számomra, amikor olyan kezdeményezéssel találkozok, mint a Csékúti Baráti Kör által állított kopjakert és amilyen ez a kiállítás is. Hogy soha ne merüljön feledésbe azoknak a neve, akik Ajka és Csingervölgy,  Ajkarendek, Bakonygyepes, Bódé, Csékút, Padrag, Tósokberénd és Tósok szülöttjeként és lakosaként már soha nem térhetett haza. Hogy ott alusszák örök álmukat Galícia dombjai, a Kárpátok hegyei alatt, a Doberdó karsztján, az Isonzó völgyében, Dél-Tirol sziklái között, vagy valahol messze, egy elfelejtett hadifogoly temetőben – emlékeztetett Soós Péter őrnagy,  majd befejezésül megköszönte a szervezők elkötelezett, fáradtságos munkáját.

A Veszprémi Méretes Szabóság egyenruhái és a helyi gyűjtés együtt volt látható

Az ünnepség kezdetére megtelt látogatóval a terem. Schwartz Béla polgármester mellett több önkormányzati képviselő és számos városát, települését megbecsülő, történelme iránt érdeklődő lokálpatrióta tekintette meg az összegyűjtött anyagot. Több olyan városlakó is jelen volt, akiknek hozzátartozója szerepel a háborús áldozatok között és relikviákkal gyarapították a gyűjteményt.

A kiállítást a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ továbbá a Csékúti Baráti Kör szervezte Varga György irányításával. Ők ezzel a színvonalas anyaggal koronázták meg az eddigi hagyományőrző, a háború áldozatainak emléket állító tevékenységüket. A szervezési és a kivitelezési munkában részt vett a Bencsay házaspár, Paksa Jenő és felesége, Bíró Józsefné, Szabó Lajosné továbbá Varga György családja, fiai a szakértelmükkel.

A kiállítás október 5-ig tekinthető meg, munkanapokon 9-17 óráig, szombaton 9-15 óráig.

A program keretében mutatták be az Ajkai Századok helytörténeti folyóiratot, amely négy év szünet után kerülhetett ismét az olvasó kezébe Ajka Város Önkormányzata és a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ támogatásával, finanszírozásával. A 350 példányban megjelent válogatás, főként az Ajkai Helytörténeti Klub tagjainak a munkáit tartalmazza, szorosan kapcsolódva a kiállítás anyagához, hiszen az első világháború harctéri és hátországi eseményeit dolgozza fel. Emléket állít az ajkai és a hozzá csatolt falvak katonáinak és civil áldozatainak, túlélőinek. A kiadvány megemlékezik azokról a szerzőkről is, akik már nincsenek közöttünk, így Nagy Lajos főszerkesztőről, továbbá az évfordulónaptár lehetőséget ad arra, hogy visszatekerjük az idő kerekét, akár 800 évvel. A ritkaságnak számító folyóiratot a szabadidő központ információs részlegén lehet megvásárolni.

Cs. Bosits Évi

This slideshow requires JavaScript.

 

 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply