125 éve született Bóday Gábor

A Bodéért Hagyományőrző Egyesület szép vállalásai között szerepel immáron 14 éve, hogy megemlékezik az egykori bányaigazgatóról Bóday Gáborról születése napján. Idén június 15-én gyűltek össze tisztelői a bódéi körforgalom melletti emléktáblánál.

Az emlékhely előtt Horváth Károly, az egyesület elnöke ismertette a Czekelius Günther néven született bányamérnök életének, tevékenységének főbb állomásait, munkásságának jelentőségét. Többek között nevéhez fűződik a frontfejtéses technológia első magyarországi alkalmazása, bányák bővítése, a Jolán akna és a padragi új bányaüzem megnyitása. Érdemei voltak a világ első kriptont előállító gyárának a létrehozásában.

Horváth Károly, aki az egyesület vezetőjeként őrzi a lángot

Rendkívüli intelligenciája, helyzetfelismerő képessége révén sikerült megakadályoznia az üzemek felrobbantását a második világháború végén. Sőt, ő volt hazánkban az egyetlen bányaigazgató, akit 1945 után megtartottak a bányavezető beosztásában, ebből is látszik, hogy a túlélés nagy szerepet töltött be életében. „Ebben a nehéz „iskolában”, ahol az élünk csak a túlélésről szólt, két dolgot jól megtanultunk: – elválasztani a fontos és kevésbé lényeges dolgokat, megkülönböztetni azokat, amik előbbre visznek, – a kívánságunkat behatárolni és mindig csak az anyagi lehetőségeink szerint élni…” Vallott Bóday Gábor A CZEKI című könyvben az akkor 80 éves ember bölcsességével.

Szakmai kvalitásai mellett könyveket fordított, kiválóan rajzolt, katonaként az első világégésben felderítőként térképeket, helyzetvázlatokat készített, helyszíneket örökített meg, 2012-ben munkáiból kiállítást rendeztek a Városi Múzeumban. Szerette a természetet. Nevéhez fűződik a Somló-hegy első kilátójának, menedékházának a létrehozása.

Emlékhelyen az unoka Garainé Bóday Bernadett

Hatalmas örökséget hagyott maga után, amelynek hű megmentője a Bódéért Hagyományőrző Egyesület, de a Budapesten élő család is őrzi emlékét. A család a megemlékezések állandó résztvevője. Idén Bódayné Blaha Judit, a bányamérnök menye és két leszármazott Garainé Bóday Beatrix és Garai Zsombor rótta le tiszteletét a nagypapa emlékét felidézve.

A megemlékezés virágait elhelyezte a család, a Nagy László Városi Művelődési Központ és Könyvtár, a Bányász Nyugdíjas Szakszervezet, a Csingervölgyért Egyesület, a Padragi Bányász Kulturális Egyesület, a Padragi Bányász Hagyományőrző Kör és a Bódéért hagyományőrző Egyesület.

Az emléktáblánál történt megemlékezés után a szervező egyesület és a család baráti beszélgetésen elevenítette fel Bóday Gábor életének néhány olyan momentumát, amelyet csak a közvetlen környezetében élők tudtak eddig. Így Horváth Károly kutatótól, – aki szoros barátságot ápolt Bóday Ottóval, a bányamérnök fiával – azt is megtudták a jelenlévők, hogy olyan memoárt (kor- és családtörténetet) hagyott az utókor számára, amelyet érdemes lenne a közzé tenni.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply