Gyógyító teák betakarítása a Bolgárkertben

Kovács Tibor a gyógynövényeket szárítja (Fotó: Tisler)

Citromfű, levendula, menta és hárs betakarításával folytatódik a gyógynövényszüret a Bolgárkertben. Az önkormányzat által Bódé városrészben, az ötödik éve közösségi mezőgazdasági termelés céljából működtetett kert munkatársai egy parcellán gyógynövényeket termesztenek. Az azokból készült teákat rendezvényeken mutatják be és kóstoltatják azért, hogy népszerűsítsék az egészséges életmódot.

Kovács Tibor gondnok, a gyógynövények ismerője elmondta, hogy hatvanféle gyógyteának való alapanyagot gyűjtöttek és tárolnak. A padragkúti Bányakertben is teremnek gyógynövények, sőt, a szabadban is, amelyeket szintén összegyűjtenek. Az első begyűjtött növény a tyúkhúr volt, majd az egyik legsokoldalúbb, a csalán, amely kiváló gyulladásos folyamatokra, cukorproblémákra, méregtelenítésre, tavaszi fáradtság ellen. Az akácvirág tea a gyomorsav problémák ellenszere. A diólevél tea is egyre ismertebb.

A padragkúti területről gyűjtik be az útifüvet, amely nehezen gyógyuló sebekre külsőleg fejti ki  a hatását. A nyírlevél tea az ízületi bántalmakat, a keringési problémákat mérsékeli.

A citromfüvet virágzáskor kell begyűjteni, a mentát még virágzást megelőzően, mert akkor adja ki legjobban az illóolaj tartalmát. A gyógynövények a megfelelő feldolgozást követően fejtik ki a legjobb hatást. Szedni csak szárazon, a reggeli órákban szabad, majd a napfénytől védett, jól szellőző helyen megszárítani, azt követően üvegekbe tenni. Árnyékos helyen, havonta szellőztetve 2 évig megőrzi a hatóanyagait. Teakészítésnél forró, de már nem forrásban levő vízben tíz percig áztassuk, majd szűrjük le. A mentát és citromfűvet nyáron akár üdítőitalként is fogyaszthatjuk.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply