60 éve a szolgáltatásban

Kevés szakma van, amelyet 60 év aktív munkaviszony után, még mindig lehet művelni, sőt terveket is lehet szőni. Horváth Gábor Gabi ilyet választott magának és a város születésnapjával egy időben megünnepelheti a munkába állásának a 60. évfordulóját, hiszen 1959-től férfi-női fodrászként dolgozik és borotválja az urakat.

Nyoma János hívására, a Kisipari Termelő Szövetkezet tagjaként a Petőfi Sándor utcai üzletben, az akkori legnagyobb fodrász szolgáltatónál sok ember haját levágta és idővel közelebbről is megismerte vendégeit. Tanúja volt a várossá válás folyamatának közelebbről, az akkori vezetőkön keresztül. Hozzá járt többek között dr. Ádám István, a város tanácselnöke, Semsei György, az MSZMP Ajka Városi Bizottsága első titkára, Czigler Károly párttitkár, de Bagarus Zoltán, az Ajkai Grafikai Műhely alapítója is. A város sportélete is megfordult a fodrászatban, köztük szinte az egész Alu és Bányász focicsapat, akik a frissen vágott frizurával léptek pályára és csábították a lányokat.

A beszélgetés, az információátadás, a pletykálkodás színtere is volt a szépészeti üzlet, hiszen akkoriban még nem terjedt el az időpontra való bejelentkezés. Így nem egyszer egész délelőtt az fodrászatban ültek a páciensek, akik ott vitatták meg a város eseményeit, a legfrissebb szóbeszédeket, de süteményrecepteket is cseréltek. A szárító búrák alatt olvasták a Nők lapját, az Ez a divatot, vagy a Film Színház Muzsika kulturális hetilapot.

Horváth Gábor Somlai Antal fodrászmestertől tanulta a szakmát, amely a hat évtized alatt sok változáson ment keresztül. Kezdetben például fenőszíjon fent borotvakéssel borotváltak. Emlékezete szerint társadalmi rangot jelentett borotváltatni vasárnap délelőttönként, amikor kizárólag ezért volt nyitva a fodrászat, hogy a misén vagy a vasárnapi ebéden szalonképesek legyenek az urak.

A legfrissebb divatot 60 év után is követni kell

A borotválás volt a fő profil, hiszen hajat vágatni havonta csak egyszer jártak, amelyhez kezdetben kézi hajvágót használtak. Majd az évtizedek alatt – a szépészeti ipar kínálatában megjelentek az otthon használható eszközök és kozmetikumok – kiment a divatból a borbélyhoz járás. Nagy százalékban inkább a hajvágás, dauer, majd a hajfestés uralta a szakmát.

A technikák is nagy változáson mentek keresztül, főként, amikor a bubifrizura új megformálást kapott Vidal Sasson hajszobrász által. Aki haladni akart a korral, annak meg kellett tanulni, így az ajkai fodrászatokban is reformot jelentett ez a könnyen kezelhető, otthon is bedolgozható frizura. Továbbképzésekre jártak a fodrászok, hogy elsajátítsák az újdonságokat, sőt a versenyeken Veszprémben, Balatonfüreden és Budapesten egymástól is ellesték a fortélyokat. Tudását ő is továbbadta a fiataloknak, akiknek a gyakorlati képzését vezette.

Kezdetben extrémnek tűnt a Beatles által divatba hozott gombafejű frizura. Nagyon gyors elterjedése főleg az általános iskolát befejezett fiataloknál volt tapasztalható. Ugyanakkor ez költségesebb is volt, hiszen hajmosás, majd a speciális vágás után be kellett szárítani a frizurát. Itt elsők között alkalmazták a késes borotvával a hajvégek kihegyezését, így egyszerűbben tudták alakítani a haj formáját.

Horváth Gábort a fodrászatban végzett napi munka mellett az ajkai kórház megépítése után felkérték, hogy járjon be a betegeket borotválni, esetenként hajat vágni. Ezt a szolgálatot már 47 éve végzi heti két alkalommal. Napjainkban főleg az ápolási osztály, krónikus belgyógyászat és az ideggyógyászat betegeit látja el. Ehhez a munkához nagy kitartás, empátia szükséges, hiszen a betegek nem egyszer megosztják bajukat, fájdalmukat vele. Kedves szava segíti a gyógyulásukat. (Olykor a fia is besegített, aki szintén ezt a szakmát tanulta ki.) Manapság csak Gabi végzi ezt a munkát, de nem kell félni, hiszen, ameddig az egészsége engedi, addig bejár a betegekhez. Kezdetekben még a személyzetet is bevállalta, a dolgozókat, a főorvosokat és az igazgató-főorvost is ő nyírta.

A rendszerváltás az ő szakmáját sem kímélte. Időközben a szolgáltató házba költözött üzletüket eladásra kínálták. Ekkor nagy szükség volt a kollégák összefogására, amelynek eredményeként 1993-ban négyen megvásárolták és magánvállalkozóként működtették tovább a városközpontban lévő boltot, amely napjainkban is fogadja a vendégeket. Panaszra nincsen oka, hiszen a vendégköre, úgy, mint évtizedekkel ezelőtt most is megvan. Idő előrehaladtával elérte a nyugdíjkorhatárt, de nyugdíjasként is dolgozik tovább, hiszen a 60 éve választott szakma szeretete nem kopott el, és a vendégektől is sok elismerést kap. Nem tud kimenni úgy az utcára, hogy ne üdvözölnék a kliensek vagy azok családtagjai.

Állandóan tevékenykedő ember, munka mellett mindig talál magának elfoglaltságot. Így felnőtt fejjel leérettségizett a Bródy Imre Gimnáziumban. A város által biztosított területen kertészkedik a mai napig, amely kikapcsolódást, örömöt jelent számára. Kis birtokán szívesen fogadja barátait. Szerencsésnek mondhatja magát, hiszen az egészsége megengedi ezt az aktív életet és számíthat gyermekeire, unokáira és párjára is.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply