75 éve fizetünk forinttal

A pénz vezeti a világot. A pénznek nincs szaga, tartja a mondás. A pénz számos baj forrása, de a legnagyobb mégis az, ha nincs. A pénzzel szükségleteinket elégítjük ki, bármit kaphatunk érte, ha van a zsebünkben elegendő forint, euro, dollár, jen, vagy más valuta. Egyre terjed a bankkártya használata, ahol eredeti formájában már jelen sem kell lennie az összegnek. Csupán egy csippantás és már fizettünk is. Hetvenöt éve, augusztus 1-jén bocsátották ki a forintot. A pénz kialakulásáról beszélt előadásában Hauzer Gyula gyepesi elszármazott szeptember 12-én a bakonygyepesi művelődési házban. A megjelent érdeklődőket Áment Márton, a Gyepesi Örökségünk Egyesület elnöke köszöntötte.

Hauzer Gyula bemutatta, hogy hogyan változott a fillér és a forint a bevezetés óta. Az inflációt jelzi, hogy ma már a fillér, az 1 és 2 forintos a múlté, kaptunk helyette viszont 10 és 20 ezres címletet. Azok 1946-ban még nem voltak. Akkoriban az ezer forintos fizetés már igen szépnek számított.

Hauzer Gyula

Hauzer Gyula történeti visszatekintésében hangsúlyozta, hogy az őskorban az emberek még gyűjtögettek, azzal elégítették ki a szükségleteiket. Azt ették, amit találtak. Majd megjelent a fölösleg, hiszen egyre gyakoribbá vált, hogy valamiből több maradt, mint amit elfogyasztottak.

A termelés elterjedésével a csere is a mindennapok része lett, így adtak túl a felhalmozódott többleten. Ez újfajta problémákat is magával hozott, hiszen tisztázásra várt, hogy mi mennyit ér? A cserekereskedelmet nehezítette, hogy a másik félnek szüksége volt-e arra, amit kínáltak neki. Nem minden esetben…

Mivel a kereskedelem bizalmi dolog, így amíg csak a közvetlen közelükben élőkkel kötöttek üzletet a felek, addig általában nem volt gond. De megjelentek a távolabbról érkezők, akiket nem ismertek, így a szükség létrehozta az új fizetési módot, a váltót, amely egy darab papír volt, de megkönnyítette az adás-vételt. Pénz helyett nemesfémet alkalmaztak egy ideig, kialkudták az áru árát, de ha valami miatt mégsem épp annyit kellett adni érte, az is nehézséget okozott.

Megjelent a pénz, melynek értékét mindenki ismerte, bárhol elfogadták. A kisebb és nagyobb címletekkel fizetni is egyszerűbb volt. Létrejöttek az első bankok. A pénzverés állami monopóliumként működött.

Őseink már a Kárpát-medencébe vándorláskor ismerték a pénzt, ezt bizonyítja, hogy a sírokból az ásatások során számos érme került elő.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply