A bajor válogatottal edz Kiss Csenge

Ughy Zoltán, Kiss Csenge és Tóth Krisztina a hévízi sportcsarnokban (Fotó: Tisler)

Megjött a tavalyi edzőtársam – kiáltotta a hévízi sportcsarnok parkolójában egy asztaliteniszező. A két versenyző örömmel üdvözölte egymást, pedig már egy éve nem találkoztak. Sorra érkeztek az autók augusztus 2-án reggel. A bajor szövetségi válogatott évek óta Hévízen tartja az edzőtáborát. Tóth Krisztina edzőtől megtudtuk, sportkapcsolataik révén találtak a városra, ahol jól érzik magukat. A délelőtti edzést követően délután kirándulnak a környéken, kerékpároznak. Vasárnap a kánikulát kihasználva a vonyarcvashegyi strandon töltötték a délutánt.

A táborban több korosztály csiszolta a technikáját. Magyar versenyzőket is meghívtak, hogy szokják egymás játékstílusát. Egyikük az Ajkai Asztalitenisz SE 11 éves tehetsége, Kiss Csenge. Ughy Zoltán edzőtől megtudtuk, hogy Csenge harmadik éve vesz részt a táborban. Először csupán egy napra ment el azért, hogy megnézzék az edzők azt, hogyan játszik és tanácsot adjanak. Tavaly egy időben zajlott a hévízi és a celldömölki tábor, így Csenge délelőtt Hévízen edzett, majd édesanyja vitte Celldömölkre. Minden nap reggel korán indultak és este későn értek haza. Az idén az edzők kérték, hogy maradjon ott, így a délutáni programokon, amelyek az erőnlétet szolgálják is részt tud venni.

Csenge örült a lehetőségnek, lelkesen készült. Az utazás előtti éjszaka keveset aludt, izgult, hogy milyen élmények várnak rá. Útközben az autóban felidézte a tavalyi emlékeit. Kérdésünkre elmondta, az volt a legjobb, hogy mindenkivel játszhatott, így sok játékstílust ismert meg, amely alapvető fontosságú a versenyeken. A siker nagyban függ attól, ki hogyan tud alkalmazkodni ellenfeléhez.

A szünetben Tóth Krisztina megerősítette, valóban az is a fontos dolgokhoz tartozik. Az elsődleges, hogy a sportoló legyen motivált, akarja csinálni, belső kényszer legyen a jó eredmény. Az edző ismerje fel az erősségeit, a gyengéit, a képességeit, és úgy fejlessze tanítványát, hogy hozza ki magából azt, amire képes. Fontos, hogy mindenkit önmagához mérjenek. Egy közepes képességűből nem lesz élsportoló. A fejlődéshez hozzátartozik, hogy minél több játékossal eddzen, hiszen így szokik hozzá a különféle stílusokhoz.

Ughy Zoltán hozzátette, ugyanennyire fontos az, hogy az edző és a sportoló között őszinte és kölcsönös bizalomra épülő kapcsolat legyen. Az edzői munka nem csupán dicséretből és a napi feladat meghatározásából áll. El kell mondani azt is, ha valami nem megy, ha rossz úton halad a versenyző. Úgy kell mindezt jelezni, hogy ne vegyük el a kedvét, ne érezze úgy, hogy bántják, hanem fogadja el, hogy az ő érdekében fogalmazta meg az észrevételét. Az edzőnek azt is meg kell tanítania, hogy a versenyző hogyan kezelje az izgulást, a félelmet, hogyan maradjon magabiztos. Néha a szülőket, a családot is motiválni kell. Siker támogató, biztonságot adó háttér nélkül nincsen. Csengénél ez is adott. Édesanyja minden versenyre elkíséri, odafigyelve szeretetben neveli. A kiváló képességű asztaliteniszező célja, hogy eljusson az olimpiára, ezért dolgozik nap mint nap.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply