A bányászat meghatározó személyiségére emlékeztek

Gerencsér Hilda és Utassy István az emlékműnél (Fotó: Györkös)

Az ajkai bányászat meghatározó személyiségére, Bóday Gábor, eredeti nevén  Czekelius Günther vasokleveles bányamérnökre emlékezett a város a bányász hagyományőrző egyesületekkel és az egykori bányászati dolgozókkal június 17-én.

A Bódéért Hagyományőrző Egyesület által 2009-ben, a kenyérgyári körforgalom melletti parkban állított emléktáblánál minden évben megemlékeznek. Horváth Károly, az egyesület elnöke ünnepi köszöntőjében kijelentette, Bóday Gábor, vagy ahogy az egykori bányászok nevezték, Ceki sokat tett azért, hogy az ajkai bányászat az ország élvonalába tartozzon. Szakmaszeretete, tenni akarása, lojalitása ugyancsak tiszteletre méltó.

Az emberekért is sokat tett, 1945-ben a bányában kialakított óvóhelyen sok családnak biztosított menedéket. Művészi igényességgel rajzolt, munkáiból kiállítást is szerveztek Ajkán. Maradandó értéket hozott létre.

A bányászat már véget ért, a hagyományőrző szervezetek célja, hogy az iparághoz kapcsolódó tárgyi és szellemi értékeket megőrizzék, átadják az utókornak. A város őrzi az emlékét, Bódé városrészben utcát neveztek el róla, a Bányászati Múzeumban domborművet készíttettek róla.

Bóday Gábor a berlini műszaki egyetemen szerzett bányamérnöki oklevelet 1924-ben. Az Ajkai Kőszénbánya Rt.-nél 1928 és 1947 között tevékenykedett gépüzemvezetőként, bányaüzemvezető helyettesként, majd bányaigazgatóként, az ajkai bányászati üzemek felelős műszaki vezetőjeként a nevéhez fűződik a frontfejtéses technológia első magyarországi alkalmazása, a bányák bővítése, a Jolán-akna és a padragi bányaüzem megnyitása. A rekonstrukciók során olyan szintre jutott a bánya szén- és energiakapacitása, hogy Aschner Lipót Csinger városreszben megalapította a világ első ipari méretekben kriptont előállító gyárát.

Az 1940-es évtől épült az erőmű, a timföldgyár és az alumíniumkohó, amely megalapozott egy modern ipari várost. A személyét 1945 után ért jogtalan támadások miatt távozott, ekkor vette fel felesége családjának a nevét is. Nyugdíjazását 1958-ban kérte, 1989-ben hunyt el.

A beszéd után Ajka Város Önkormányzata nevében Gerencsér Hilda és Utassy István, a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidőközpont nevében Simon Judit és Angermayer Judit, a Padragi Bányász Hagyományőrző Egyesület és a Bányász Kulturális Egyesület nevében Blaskó Sándor és Oravecz Edit, az  Ajkai Bányász Nyugdíjas Szakszervezet képviseletében Győr Sándor és Herendi József, a család képviseletében Kersner István és Kersner Isvtánné, valamint a Csingervölgyért Egyesület és a Bódéért Hagyományőrző Egyesület tagsága emlékezett.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply