A barátság hídján, a finn-magyar együttműködés jegyében

Már 10 éve, hogy a Kaszinóban 13 lelkes finn barát, önkormányzati és civil szándékkal megalakította az Ajkai Magyar-Finn Baráti Egyesületet. E jubileum alkalmával szeptember 13-án a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ kiállítótermében nagyszabású programsorozat nyitó rendezvényét tartották, ahol a finn testvérvárosban, Rovaniemiben működő Szépművészeti Társaság Palas Ry két alkotójának a kiállított képeit is láthatták a megjelentek.

Az ünnepségen Rédling Nikoletta, az egyesület elnöke külön tisztelettel köszöntötte Vuokko Ritari asszonyt, a Finn Köztársaság konzulját, valamint Nagyné Haris Évát, a nagykövetség munkatársát és dr. Szíj Enikőt, a Magyar-Finn Társaság elnökét. A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Utassy István önkormányzati képviselő, a Művelődési, Oktatási, és Sportbizottság elnöke, Tímár Veronika, a Veszprémi Magyar-Finn Egyesület tiszteletbeli örökös elnöke, Bolla Albertné, a Tapolcai Finn Barátok Köre Egyesület elnöke.

A megnyitó közönsége:  képzőművészek és a város kulturális életének egy szegmense

A megjelent vendégek sokaságából látható, hogy mindannyian elismerik az ajkai egyesület munkáját, amelyet a finn kultúra terjesztésének, népszerűsítésének a jegyében fejtenek ki immáron egy évtizede, fontos közvetítő szerepet játszanak a testvérvárosi kapcsolatokban, a két város, a két kultúra és a két nép között. E mostani programsorozat is hozzájárul az alapításkor megjelölt célok megvalósításához.

Nyitó rendezvényen Északi szél-Lappföld világa címmel rendezték meg a Palas Ry két képzőművészének 55 képből álló kiállítását. Helena Aula munkáinak legfőbb témája a természet. Számos technikát kipróbált, napjainkban a pasztell érdekli a legjobban. Kati Marjaana Kanto a Lappföldi Egyetemen tanult és megannyi ágát műveli a művészeteknek, amelyet a közlés egyik módjának tart, így ír, énekel, kerámiákat készít és fest különböző technikákkal. A tárlat létrehozásában nagy szerepet vállalt az Ajkai Képzőművészeti Egyesület, amelynek tagjai passzpartuztak, (a kép méreténél nagyobbra vágott karton ablakba helyezték el az alkotásokat) és hagyományosan kereteztek.

A kiállítást Vuokko Ritari konzul nyitotta meg. Elmondta, hogy nagy öröm számára, hogy a nagykövet képviseletében itt lehet Ajkán, hiszen egy éve dolgozik Magyarországon, és még nem járt a városunkban. Elismeréssel szólt az ajkai egyesület tagjainak a munkájáról, amellyel a két nép közé hidat építettek. Ebben rendkívüli szerepe van Rédling Nikolettának, aki 2016-ban vehette át a Kalevala és a finn kultúra napja alkalmából a Rácz István-díjat (évente egy embernek ítélik oda, aki Finnország és a finn kultúra megismertetésében játszott szerepével ezt kiérdemli). Összegezte, hogy a most kiállított képek közelebb hozzák a Lappföldet Magyarországhoz, az Északi szél segítségével, amely a friss levegőt, a tisztaságot jelképezi, ennek hatásaként letisztultabban láthatóak a dolgok. Megnyitója végén további sikeres együttműködést kívánt a konzul.

A programban közreműködött az Ajkai Pedagógus Női Kar Cserháti Csilla és Petheő Balázsné vezényletével. A tavaszi szél kezdetű népdalt magyarul és finnül énekelték. Programjukban Pácius Frigyes Finn dalát is hallhatta a nagyérdemű. Meglepetés műsorként Kati Kantó a Rauha, azaz Béke című finn dalt énekelte el, majd magyarul saját verset olvasott fel, ezt követően pedig A csitári hegyek alatt kezdetű népdalt adta elő, amelyet a jelenlévők nagy tapssal jutalmaztak. A megnyitó befejezéseként a meghívott vendégeket az egyesület tagjai vendégül látták a ház aulájában.

A jubileumi programsorozat következő állomása november 4-én 17 órakor lesz, amikor Bába Laura, az ELTE finnugor tanszékének tanára Finn irodalom és műfordítás Magyarországon című előadását hallhatják. Szeptember 23-tól október 4-ig Pro Finlandia anyagát láthatják, amely a Finn függetlenség kikiáltásának 100. évfordulójára készült.  Decemberben, Finn színekben finn népviseleteket bemutató fotókiállítás lesz, ahol Zólyominé Kovács Ildikó, a Kalevala Baráti Kör elnökségi tagja tart előadást, majd az Ajka-Padragkút Táncegyüttes előadásában finn táncokat láthatnak a távoli kultúra iránt érdeklődők.

A programsorozatot a Pikkujoulu (finn gasztronómiai ízelítővel színesített finn kiskarácsonyi ünnepség) zárja. A most megnyílt kiállítás szeptember 28-ig lesz látható munkanapokon 9.00-17.00 óráig, szombaton 9-15 óráig.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply