A fáradt lélek nyugalomra és bíztatásra vágyik – esély a mentális egészség megteremtésére

Fotó: RÉ

Tavaly augusztusban hírt adtunk a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió által tervezett Új Esély Központ létrehozásáról, amit Ajka Város Önkormányzatának képviselő-testülete rendkívüli ülés keretében elfogadott. Az új intézmény kialakítását szolgáló épület korábban a Római Katolikus Plébánia tulajdonát képezte, mely a Bódé, Dózsa György utca 11. szám alatt található. Az ingatlant értékesítették, így a város közigazgatási területén szociális alapszolgáltatásként a közeljövőben pszichiátriai és szenvedélybetegek nappali ellátó intézményeként fog működni.

Régóta készültem az interjúra Hajzer Angelikával, a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió (BTESZ) Nyugat-dunántúli régiójának vezetőjével. Ennek az volt az oka, hogy a szociális segítő munka sokat jelent számomra, mert igazán fontosnak tartom. Gondoljunk csak arra, hogy mennyire jólesik mindannyiunknak, ha figyelnek ránk, meghallgatnak minket vagy beszélgetnek velünk. Ez fokozottan igaz, ha szorongunk, alvászavarral, esetleg pánikrohamokkal küzdünk, vagy különféle pótszereket használunk.

A közeljövőben nyíló Új Esély Központ a pszichés, mentális problémákkal küzdő embertársaink számára nyújt majd magas szintű szociális segítséget. Ehhez szükség lesz-e az ingatlan átalakítására?

– Az épületnek előnyösek az adottságai, hiszen tágas, nagy helyiségek találhatóak benne, elegendő zöldterület is tartozik hozzá. Elvégezzük az akadálymentesítést, emiatt a bejáratot hátra helyezzük, ami egy tágas folyosóra nyílik majd, illetve kialakítunk egy parkolót is. Az ingatlant szeretnénk kívül-belül felújítani, valamint a zöldterületet alkalmassá tenni szabadtéri programok lebonyolításához.

Milyen helyiségek kialakítását tervezik?

– A törvényeknek, jogszabályoknak, illetve az intézmény rendeltetésének megfelelően fogjuk kialakítani a helyiségeket. Emellett az a célunk, hogy ízléses, modern, családias és barátságos környezet fogadja a klienseket. A közösségi helyiséget hasonlóan képzeljük el, mint egy lakás nappaliját, ahol lehet újságot olvasni, filmet nézni, kötetlenül beszélgetni, vagy éppen társasjátékozni. A csoportszobákban foglalkozásokat, tréningeket tartunk majd, de lesz olyan helyiség is, ahova el lehet vonulni a pszichiáterrel vagy a pszichológussal egyéni konzultációra. Ezen kívül vizesblokkokat, étkezőt és teakonyhát, valamint mosókonyhát is kialakítunk.

Milyen szolgáltatások vehetők majd igénybe?

– Az intézmény indulásakor az úgynevezett jótevő napokon tartós élelmiszerrel támogatjuk elsősorban az arra rászoruló, mentális problémákban érintett egyéneket, családokat. A későbbiekben sem engedjük el a kezüket, ezt követően már ellátottként fogjuk őket segíteni. A krízishelyzetben lévőket sem hagyjuk magukra, tisztálkodási és mosási lehetőséget, adományból tiszta ruhát biztosítunk számukra. A szolgáltatásokat igénybe vevők kedvezményes áron meleg ebédet is kaphatnak. Itt fokozottan ügyelünk arra, hogy ez jó minőségű és elegendő mennyiségű étel legyen. A cél nem az, hogy naponta helyben étkeztessünk. Az egyéni vagy csoportfoglalkozásokon, a pszichiáterrel, pszichológussal, folytatott konzultációkon résztvevők vehetik ezt igénybe. Együttműködő szakemberekre is számítunk, akik úgy gondolják, hogy szívesen vennének részt partnerként a kliensekkel való munkában.

Milyen időközönként lesznek csoportfoglalkozások?

– Terveink szerint heti két alkalommal tartunk foglalkozásokat. Először felmérjük, hogy az intézmény terápiás munkatársainak mihez van készsége, kompetenciája, illetve milyen külső szakemberek bevonására lesz szükség. Mindig a kliensek igényei, szükségletei határozzák meg a foglalkozások témáját. Ez lehet kézműves foglalkozás, olvasókör vagy önismereti csoport, de számos ötlet, lehetőség szóba jöhet. Arra törekszünk, hogy ezek a kliensnek és az intézmény munkatársainak is tervezhető időközönként valósuljanak meg. Az egyik legfontosabb szempont, hogy az intézmény munkatársainak koncepciója alapján, de az ellátottakat bevonva tervezzük meg a különböző programokat és foglalkozásokat. Beleszólhassanak abba, ami tulajdonképpen értük van és róluk szól. Feladatunk a tapasztalatgyűjtés, a szükségletek felmérése. Az intézmény megnyitása előtt közvetlenül akár helyi fórum szervezésére is sor kerülhet. A helyi szervezetekkel, intézményekkel szeretnénk jó szakmai viszonyt kialakítani a mentális és egyéb segítségre szorulók érdekében.

Mi az intézmény ellátási területe?    

– Ajka város közigazgatási területén élő vagy ideiglenesen tartózkodó személyek, akik ezt igazolni is tudják. Az Új Esély Központ két intézményt foglal magában: pszichiátriai és szenvedélybetegek intézményét is, ami az év minden napján reggel 7 órától 19.30-ig felkereshető. Ez nagy segítség lehet a magányos, egyedülálló embereknek, különösen a téli időszakban, hiszen itt társaságban lehetnek.

Kik vehetik igénybe a szolgáltatást?

– A célcsoport minden 18 éven felüli pszichiátriai betegséggel, és minden 16 éven felüli szenvedélybetegséggel, addiktológiai problémával küzdő, de fekvőbeteg gyógyintézeti kezelésre nem szoruló személy. A kortársaikat, vagy a hozzátartozóikat, és a közvetlen szociális környezetüket is beleértve, akik segítségre szorulnak. A célcsoporthoz tartoznak azok a személyek is, akiknél már valamely szenvedélybetegség vagy pszichiátriai betegség tünetei megjelentek, de panaszaikkal még nem fordultak az egészségügyi ellátórendszer felé. Prevenciós célt is szolgálunk, vagyis fontosnak tartjuk a megelőzést. Aki azt észleli magán, hogy a mindennapjaiban egyre több akadályba ütközik, nehezebben tudja ellátni a munkáját, bátran fordulhat hozzánk segítségért, mielőtt még kialakulna bármilyen pszichés, mentális betegsége. A szolgáltatás önkéntes alapon vehető igénybe. Szakorvosi vélemény szükséges hozzá, ennek hiányában az intézménnyel szerződésben álló orvossal való konzultációban segítséget nyújtunk.

Az ország több régiójában működnek már az Új Esély Központok, úgy tudom, legközelebb Mosonmagyaróváron. Milyen eltérések vannak a régiók között, illetve milyen nehézségekre lehet számítani?

– A BTESZ már tizenkét éve működik. Minden régiónak megvan a maga sajátossága, ami nagy különbségeket mutat. A mosonmagyaróvári központ tavaly decemberben nyílt meg. Itt nehezebben lelhetők fel azok az emberek, akik segítségre szorulnak, ellentétben a Dél–Dunántúllal vagy éppen az Észak–Alfölddel, ahol jobban szem előtt vannak. Fontosnak tartjuk, hogy oda menjünk, ahol a célcsoport van. Nehézségek okozhat, hogy a kliensek bizalmát nem könnyű felépíteni, ehhez időre van szükség. Emellett sok múlik azon is, hogy a helyiek mennyire segítőkészek, elkötelezettek a társadalmi szintű problémák iránt. Felajánlják-e a saját tudásukat, segítségüket.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply