A jó pedagógus tanítványai egész életére hatást gyakorol

Németh Ilona Oktatásért-nevelésért kitüntetést kapott több évtizedes szakmai tevékenységéért (Fotó: Györkös)

Pedagógusnak lenni annyit jelent, mint az alázat, az értelem és a szeretet művészének lenni. Önök azok, akik tudják, hogy ennek a művészetnek a középpontjában a gyermek áll, aki nehezen alkuszik, aki elfogadást, megértést, odafigyelést kér magának és vár el. Így a hivatásuk során Önök nemcsak nevelnek, oktatnak, hanem jellemeket is formálnak és a saját személyiségükkel példát mutatnak, hogy ember válhasson a csiszolatlan gyémántokból – fogalmazott ünnepi beszédében Szőke Melinda, az Önkormányzati és Humánszolgáltató Iroda vezetője, a Pedagógusnap alkalmából Ajka Város Önkormányzata és a Pápai Tankerületi Központ által rendezett közös városi ünnepségen május 31-én, ahol a megjelent tanárokat és óvoda pedagógusokat köszöntötték.

Teljesen megtelt a Városháza hatodik emeleti nagyterme a jeles alkalomra, ahol az ünneplőbe öltözött, elismerést kapó pedagógusok mellett virágcsokrokat szorongató kollégákból és rokonokból sem volt hiány. Az oktatási és nevelési szféra ünnepén egybegyűlteket, azaz az óvodák és iskolák munkatársait dr. Horváth József, Ajka város alpolgármestere köszöntötte. Kiemelte, hogy a pedagógusokat 66 évvel ezelőtt méltatták először az országban, a városban pedig több mint 20 esztendeje tartják meg e nemes hivatást választók ünnepségét, annak ellenére is, hogy az önkormányzat nem lehet iskolafenntartó az utóbbi évek változásainak következtében. Hangsúlyozta, hogy fontos a pedagógusok tevékenysége, ezért Ajka igyekszik elismerni azt az áldozatos munkát, amit nap, mint nap a tanárok, tanítók és óvodapedagógusok a felnövekvő generációkért tesznek.

Az alpolgármester rövid bevezetője után Szőke Melinda mondott ünnepi beszédet, amiben hangsúlyozta, hogy pedagógusoknak lenni nem egyszerűen csak munka, hanem hivatás, elvégre a szeretetre nevelés, a tudásgyarapítás, a már-már tolakodónak érzett óvó figyelem, a türelmes hozzáállás és az önkéntelen példamutatás sokkal több annál, mint amit a gyermek eleinte megért. A jó pedagógus akár a tanítványai egész életére hatást gyakorolhat, amit az ember többnyire csak felnőttként ismer fel.

Csak tíz évvel az iskola elvégzése után kezd kiderülni, milyen volt az iskola – és benne a tanár. A tanár nem is tudja – fogalma sincs arról –, hogy mikor hat igazán növendékére, egy gesztussal, egy szóval, egy odavetett tréfás félmondattal – emelte ki Németh László néhány sorát Szőke Melinda, aki szerint a pedagógusok nemcsak, hogy vállalták a hivatásukkal járó kihívásokat és a pályával járó felelősséget, de eleget tesznek annak az elvárásnak is, hogy értéket teremtenek, tiszteletre és helytállásra ösztönzik a jövő generációt, ami a mai rohanó világban különösen nehéz feladat.

Szőke Melinda hosszan méltatta a pedagógusokat

Az Önkormányzati és Humánszolgáltató Iroda vezetőjének beszédét követően Németh Ilonát a Bródy Imre Gimnázium és AMI középiskolai tanárát „Oktatásért-nevelésért” díszoklevéllel tüntették ki, amit az önkormányzat azoknak a személyeknek és közösségeknek adományoz, akik kiemelkedő eredményt érnek el az óvodai, iskolai és diákotthoni oktató-nevelő munkában, a tehetséggondozás és felzárkóztatás területén és magas fokú pedagógiai, szakmai felkészültségük alapján, élen járnak az újszerű, hatékony pedagógiai módszerek kidolgozásában és alkalmazásában. A tanárnőt az ifjúság oktatása, nevelése és a közösségi élet szervezése terén kifejtett több évtizedes odaadó tevékenysége elismeréseként díjazta a város. A kitüntetést a polgármester adta át.

Németh Ilona 1979-ben végzett az ELTE BTK történelem-orosz szakán. Ettől az évtől kezdve a Bánki Donát Szakközép- és Szakmunkásképző Intézetben dolgozott, majd 1986-től a Bródy Imre Gimnázium pedagógusa lett, ahol történelmet, etikát, filozófiát és társadalomismeretet tanít jelenleg is.

Szakmai fejlődése érdekében csatlakozott a Történelemtanárok Egyletéhez, rendszeresen tematikus továbbképzéseken vett részt, majd pedagógiai szakvizsgát szerzett. A kezdetektől osztályfőnöki megbízást kapott és tíz éven keresztül a tanulók szabadidős tevékenységének szervezését is végezte a diákönkormányzat keretében. Osztályfőnöki munkaközösség-vezetőként és gyakorló osztályfőnökként is nagy figyelmet fordított a diákcsoportok kialakításának és fenntartásának segítésére. Tanítványainak rendszeresen közös programokat, illetve közösségépítő szabadidős rendezvényeket szervezett.

Kiemelt feladatának tekinti diákjai sikeres felkészítését a közép-, illetve emeltszintű érettségi vizsgákra és a felsőfokú tanulmányokra. Ezen túl a tehetséges diákokat folyamatosan készíti fel tanulmányi versenyekre, amit az országos eredmények és a sikeres egyetemi felvételik is alátámasztanak. Nagyon fontosnak tartja a tanulók érdeklődésének felkeltését és a kellő motiváció megteremtését, ezért a digitális eszközöket is rendszeresen alkalmazza óráin.

A közel négy évtizedes pályája során soha nem bánta meg a pályaválasztását, ami jelzi, hogy hivatástudata igencsak erős még most is. A mai napig következetes elvárásokat alkalmaz tanítványaival szemben, ám keresi az együttműködés különböző formáit is a tanulókkal és a szüleikkel, így sikeresen kezeli a felmerülő problémákat, nehézségeket. Folyamatosan tájékozódik egykori tanítványai szakmai fejlődéséről, előmeneteléről és családi életéről is, régi diákjaival rendszeresen találkozik és tartja  a kapcsolatot.

Kollégái szerint az intézményben eltöltött évtizedek alatt végig minőségi és elkötelezett munkát végzett, a rábízott feladatokat jól teljesítette, ezért tisztelik és becsülik. Szakmai alázatát igazolja az 1991-ben kapott miniszteri dicséret, az 1999-es városi elismerés, illetve a Bródy-díj is, amivel 2013-ban jutalmazta a gimnázium.

Németh Ilona díjazása után az Ajka Városi Óvoda vezetőjének, Ráczné Németh Csillának, valamint a Pápai Tankerület Igazgatójának, Egyházi Andreának a javaslata alapján emlékplakettek átadására került sor, amit a 2017/18-as nevelési évben azok a pedagógusok kaphattak, akik a legkiválóbb munkát végezték a saját intézményükben. Az elismeréseket Egyházi Andrea és Schwartz Béla adta át.

Az Ajka Városi Óvodából Kissné Csaplár Zsuzsannát és Vajainé Vöröskői Bernadettet díjazták. Az Ajkai Borsos Miklós Általános Iskolából Halcsákné Egyed Szilvia és Sulák Ágnes Zsuzsanna részesült elismerésben. A Fekete István – Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Gimnázium pedagógusai közül Riba Lászlóné, Kovács Judit és Szabó Anett kapta meg a díjat. A Laschober Mária Német Nemzetiségi Nyelvoktató Általános Iskolából Ferenczi-Dér Andrea részesült dicséretben. A Szent István Király Katolikus Általános Iskolából pedig Szlottáné Hajmásy Zsuzsanna bizonyult a legméltóbbnak a kitüntetésre. Az Ajkai Bródy Imre Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskolából Cs. Molnár Lászlóné és Kanyárné Grünvald Petra vehette át a megtisztelő jutalmat, az Ajkai Gimnázium, Szakgimnázium, Szakközépiskola, Általános Iskola, Sportiskola és Kollégium pedagógusai közül pedig Czibikné Radnai Katalin és Móricz Vilmos nevét emelték ki.

A Molnár Gábor Óvoda, Általános Iskola, Speciális Szakiskola és EGYMI-től Mireiter Lívia Anna részesült elismerésben, míg a Veszprémi Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiumából Szücs Brigitta léphetett az egybegyűltek elé a jutalomért.

Az ünnepséget a Pannon Várszínház művésze Szente Árpád Csaba dallal, Németh Noémi és Szücs Krisztián pedig meglepetés produkcióval tette emlékezetessé, majd az előtérben állófogadáson látta vendégül az önkormányzat az elismerésben részesített pedagógusokat és kollégáikat, ahol Utassy István, a Művelődési, Oktatási és Sportbizottság elnöke mondott pohárköszöntőt.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply