A kánikulától az állatok is szenvednek

Nem szabad a háziállatot parkoló autóban hagyni kánikulában. Még akkor sem, ha a jármű az árnyékban parkol, vagy az ablakot résnyire lehúzták. A belső hőmérséklet ugyanis percek alatt 10-15 fokot emelkedhet. Az állat lihegéssel hűti magát, de mivel csak forró levegőt szívhat be, így hőtorlódást kap, amely súlyos esetben a pusztulásához is vezethet. A hőtorlódás jele az erős lihegés, a nyelv és az íny szárazsága, ragadóssága. Ennél súlyosabb tünet a tántorgás, kábultság.

A kánikula a szabadban is veszélyeket rejt. A forróságban ne vigyük sétálni a kutyát, ugyanis az aszfalt és a föld is felforrósodik így mancssérülést okozhat. Ilyenkor inkább a reggeli vagy esti órákat válasszuk a sétához, amikor nem tűz olyan erősen a nap.

A kikötve tartott ebeket is veszély fenyegeti. A tűző napon és forró aszfalton a padhoz kikötött kutya annyi idő alatt is elpusztulhat, amíg a gazdája a boltban bevásárol. Az udvaron ügyeljünk arra, hogy minden napszakban legyen árnyékos hely, ahol elbújhat a forróság elől.

Fontos, hogy mindig kapjon megfelelő hőmérsékletű, friss vizet. A felmelegedett, állott víz nem oltja megfelelően a szomjat, tudtuk meg Molnár Zoltán kutyakiképzőtől.

Sokan fürdőzésre is magukkal viszik a kedvencüket. Rájuk is érvényes az, ami az emberre. Ne engedjük, hogy belerohanjon a hideg vízbe egy bedobott labda után, hanem lassan és óvatosan menjünk be vele, hagyjuk, hogy a teste fokozatosan hűljön le. A kánikulában az állatokkal se végeztessünk megterhelő tevékenységet, ne a legmelegebb órákban futtassuk. Sokan azt hiszik, hogy a lakásban tartott házi kedvencek védve vannak. A lakás is felmelegedhet, levegőtlenné válhat, ha nem gondoskodunk a megfelelő és rendszeres szellőztetésről. 

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply