A Kapitány fagyizó alkalmazkodik a helyzethez

Megérkezett a jó idő, amikor beindul a fagyizás, a családok egyik kedvelt programja, főleg a kisgyerekesek körében. A járványhelyzet idején különösen oda kell figyelni néhány szabályra, amire az Operatív Törzs sajtótájékoztatóján dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos is kitért. Elmondta, hogy a fagylaltozáskor az eddig is előírt szabályokat kell betartani. Különösen oda kell figyelni a készpénzkezelésre, valamint, hogy szalvétával fogják meg a tölcsért és gyakran mossanak kezet.

A tósokberéndi Kapitány fagyizó tulajdonosa Bálintné Kroyer Hajnalka tájékoztatta lapunkat a helyben alkalmazott szabályokról, az újranyitás óta szerzett tapasztalatokról.

Honnan értesül a vállalkozó az aktuális előírásokról, jogszabályokról, amiket a fagyizóban be kell tartani?

– Igyekszünk minden hírportált elolvasni, közlönyöket áttanulmányozni, amelyek ránk vonatkoznak. A könyvelőnk is tájékoztat bennünket, hogy az aktuális hét mit enged meg számunkra. Idén különlegesen indult a szezon, hiszen épp, hogy megnyitottunk, be is kellett zárni. Közel egy hónap szünet után kiköltöztünk az udvari árusító helyünkre és a körzeti megbízottal, Bak Krisztiánnal, a könyvelővel egyeztetve elkezdtük az árusítást. Először csak 12 és 15 óra között az udvaron, az utcán várakozva elvitelre árultuk a fagyit, majd az előírásokat betartva meghosszabbított időben 18 óráig kínáltuk a portékánkat. Az udvarról beszedtük a gyerekjátékokat, a padokat, a kiülőket, ott csak a vásárlás idején tartózkodhattak a vendégek, az előírt távolság betartásával. Természetesen szájmaszkban, kesztyűben fogadjuk a fagylaltozni vágyókat.

Bálintné Kroyer Hajnalka a fagyizó tulajdonosa nyitásra várva

Vannak speciális előírások a fagylaltkészítésben a jelen helyzetben?

–  Mivel élelmiszernek minősül a fagylalt, ezért mi eddig is szigorúan betartottuk az általános higiéniai előírásokat. Rendszeresen mintát veszünk és laboratóriumban ellenőriztetjük. Az állategészségügyi vizsgálatok is eddig mindig rendben voltak. A Nébih, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal soha semmilyen kifogást nem emelt, sőt a légyinvázió idején mi kezdeményeztük a vizsgálatot, a fogyasztók érdekében.

Milyen időközönként ellenőrzik, hogy betartja-e az üzlet az előírásokat? Ki végzi az ellenőrzést?

– Mindannyiunknak az az érdeke, hogy az előírások betartásával kerüljük az érintkezéseket, ezért nagyon odafigyelünk, de 2-3 naponta rendőrök is ellenőrzik azt, hogy valóban üres az udvar, hogy nem csoportosulnak a vásárlók. El kell, hogy mondjam, a fogyasztók nagyon fegyelmezettek, megértőek, a kihelyezett kézfertőtlenítőket is használják, főleg, akik messzebbről érkeznek kerékpárral. Az ellenőrzések alkalmával eddig semmilyen kifogás, észrevétel nem volt.

A forgalom bizonyára megcsappant, hiszen a Kapitány fagyizó egyik vonzereje a gyerekek számára kialakított játszópark és a felnőttek kiülői.

– Természetesen sokkal kevesebb a vásárló, de, amikor kinyithattunk, annak örültünk, hiszen boldogság minden eladott gombóc fagyi. Nem vagyok telhetetlen, meg előbb utóbb bizonyára újra megtelik az udvar játszadozó gyerekekkel és társalgó szülőkkel, akik a mi fagyinkat ízlelgetik.

Jelen helyzetben kisebb a választék, mi az idei kedvenc?

– A pultban 16 féle fagyit tudunk egyszerre kínálni, most a járvány idején is. Mindenkinek más a kedvence. Bécsi kávé, tejkaramellás grillázs, csokis keksz, vörösboros málna és a mangó elég népszerű, de minimum kétféle „minden mentes” fagyi is van a pultban, amely glutén-, cukor-, tej-, tojásmentes. Egyébként 50-60 féle fagyit készítek egy szezonban.

Te kevered itt helyben a fagylaltokat?

– Igen. 2012-ben nyitottuk meg a fagyizót. Kezdetben a balatongyöröki beszállító termékét árultuk, majd kitanultam a fagyikészítés mesterségét. Friss gyümölcsöket és minőségi alapanyagokat vásárolok, továbbá a helyi Beréndtej Kft. friss tejét használom mindehhez. A szilikon formás díszítést tudomásom szerint én alkalmazom az országban egyedül egyszerre a legtöbb tégelyben. Alkalmanként Riminibe utazom megtanulni a legfrissebb újdonságok és slágertermékek készítését. Az általam gyártott fagyik szavatossága 2 hét, de eddig egy hét alatt még a legrosszabb időben is elfogytak az elkészített édességek. A vírus miatti hirtelen bezáráskor a megmaradt fagyit a mentősökhöz vittem el, akik örömmel vették át tőlem.

Nemegyszer hallani a Kapitány fagyizó jótékonykodásáról.

– Igen. A helyi katolikus iskola gyermekeit vendégül szoktam látni minden tanév végén, amikor a pedagógusok osztályonként hozzák a gyerekeket. De jótékonysági bálokon, iskolai-, óvodai-, egyesületi rendezvényeken mindig ajánlok fel az évszaknak megfelelő meglepetés édességeket.

A kis családi vállalkozás üde színfolt a vendéglátósok palettáján. Bálintné Kroyer Hajnalka fagylaltkészítő munkatársa az édesanyja Kroyer Jánosné, aki a pult mögött fogadja a vendégeket továbbá alkalmanként egy segítőjük is van. Bizony elég komoly szervezés szükséges, ahhoz, hogy további tíz vendéglátó egységet ellássanak saját készítésű minőségi fagylaltokkal. Remélhetőleg a koronavírus járvány is egyszer véget ér és akkor már csupán az általános higiéniai előírásokat kell betartani és a környék apraja-nagyja ismét birtokba veheti a fagyizó kertet.

A szabályok szinte óráról órára változnak. Legfrissebb hírek szerint 19 óráig lehet a vendéglátó egységet látogatni, továbbá az udvaron, a kiülőben is lehet fogyasztani, a kellő távolságok betartása mellett.

 

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply