A kórházat már nem kell megmenteni – derült ki az évértékelő egészségügyi fórumon

Az „Életet az Éveknek” Ajkai Nyugdíjas Klubok Egyesületének, az Ajka és Térsége Civil Szervezetek Szövetségének és a Kórházi Felügyelő Tanács tagjainak nevében egészségügyi fórumon köszöntötte a jelenlévőket Czingler Sándor. Előadónak kérték fel dr. Nagy Zoltánt, az ajkai Magyar Imre Kórház főigazgatóját, illetve Sümegi Józsefné ápolási igazgató is képviselte az intézményt. A programot január utolsó napján a művelődési központ kiállítótermében tartották.

A főigazgató a „mi kórházunknak” nevezte az intézményt, amely véleménye szerint a jövő kórháza és sokkal többet érdemel a jelenleginél. „Talán egy kicsit hibásak is vagyunk abban, hogy a tájékoztatás nem mindig abban az irányban történik, amerre történnie kellene és az emberek nem tudják azt a szeretett kórházunkról, amit esetleg tudniuk kéne” – fogalmazott, majd előadásának későbbi szakaszában részletesebben is kifejtette ez irányú véleményét. Arról beszélt, hogy 2018 augusztusában Ajkán botrányba fulladó média-csatározások zajlottak, amiről – meglepő módon – nem tudott semmit, csak ősszel értesült róla a fővárosban. Visszatérve Ajkára szembesült azzal, hogy az internet és a helyi újság tele volt negatív hírekkel, amelyek tömeges felmondásokról, költségvetési hiányról szóltak. A kórház vezetője úgy gondolja, hogy ez egy gerjesztett támadás volt, hisz gondoljunk csak bele, egy ilyen nagy intézményben, ahol 600 ember dolgozik, hogyne lenne fluktuáció – bár mindent megtesznek, hogy ezt a minimálisra csökkentsék. A költségvetési hiányról nem ejtett szót. Mivel ő is nagyon sok esetben találkozott rosszindulatú hozzáállással, nagyon köszöni a barátoknak és a lakosoknak, hogy ezt az ügyet megfelelően kezelték és nem vonultak ki azzal az utcára, hogy: „Mentsük meg a kórházat!”. A kórház ugyanis áll, virul és fejlődik, nem kell megmenteni, egy ember se bántotta. Ezért arra kérte a médiát – kiemelve lapunkat -, hogy álljon végre az emberek oldalára és tegyen meg mindent a kórházunkért, ne járassa le és ne keltse rossz hírét. A továbbiakban arra is kitért, hogy nem győzi eleget hangsúlyozni: a kórházban nincs politika. Ha bármelyik politikus a kórházba bemegy, szívesen látják, de csak barátként, nem politikusként. Arra is rámutatott, hogy ez minden politikai pártra vonatkozik. Emlékeztetett, miszerint a Demokratikus Koalíció (DK) politikusa, László Imre országgyűlési képviselő úgy fogalmazott, hogy megnyugtató információkat kapott a főigazgatótól a kórház sorsát illetően. Azért hozta fel példának a DK-s politikust, mert így talán senkiben nem merül föl, hogy valótlant állított. Ellenben az nem mindig „jött át”, ha valamit a kórház igazgató cáfolt meg. Ezért a média mellett az ajkai embereket is arra kérte, hogy álljanak a kórház mellé és utasítsák el azokat az alaptalan vádakat, amik az utóbbi időben a kórházra zúdultak. Arról is tájékoztatott, hogy a teljes humánerőforrást sikerült pótolniuk.

Kimerítő beszámolójában a 2018-as évet a komoly fejlesztések évének nevezte, hangsúlyozta a betegbiztonság fontosságát és a különböző fejlesztéseket, beruházásokat, emellett büszkeségének is hangot adott. Európai Uniós tanúsítvánnyal rendelkezik az intézmény, így az uniós pályázatok révén sokkal szélesebb eszköz –és műszerbeszerzésre van lehetőségük.

Kiemelte, hogy az ajkai a megye második legnagyobb kórháza, nem csupán nagyságában, hanem műszerezettségében is. Majd a magas betegforgalomról beszélt, ami véleménye szerint jól kifejezi az intézményben folyó munkát és a teljesítményt. (Fekvőbeteg szakellátásban több mint 15 ezer, a járóbetegek esetében a 340 ezret is meghaladta a számuk.) A szakdolgozók és orvosok létszámát tekintve 137 orvos és 265 szakdolgozó – a többi munkavállalóval együtt több mint hatszáz ember – látja el a feladatokat. Arra is rámutatott, hogy 29 orvossal nőtt a létszámuk, ezzel együtt pedig az ellátás színvonala is. Ugyanakkor visszautasította azt a „vádat”, miszerint nem letelepített, napi nyolc órában dolgozó orvosokat foglalkoztatnak. Határozottan fejtette ki meglátását, mely szerint a mai egészségügyi ellátás megköveteli, hogy olyan orvosok is foglalkozzanak a betegekkel, akik nem helyiek, de konzulensi tevékenységet végeznek.

Gyakran negatívumként teszik szóvá a lakosok, hogy magas a várólista. Tájékoztatott, hogy ez a műtétekre való várakozást jelenti, ami csak a szemészetet érinti, ahova a várakozási idő mindössze két hónap. A szakrendelésekre való bejutás előjegyzés alapján történik, itt lehetnek csúszások, de ennek csökkentésére törekednek.

További változást jelent az új betegirányítási módszer. Úgynevezett „triage” rendszer lépett életbe a sürgősségi osztályon ez év január elsejétől. Fontos résztvevője az úgynevezett „triage” szakápoló, aki a beteg megérkezését követően elsődleges állapotfelmérést végez és a megfelelő vizsgálóba irányítja a beteget. A várakozáshoz azért empátiára is szükség van, hisz tekintettel a jelenlegi humán erőforrásra és más körülményekre így tudják biztosítani az ellátást. Ismét a médián keresztül kért segítséget, miszerint azok a betegek vegyék igénybe a sürgősségi ellátást, akik rászorulnak, toleranciájukkal betegtársaik gyógyulásához is hozzájárulhatnak.

A 16 szeletes CT 2018. augusztus 1-jétől a kórház tulajdona és saját dolgozóival működteti. Másik kiszervezett egységük a labor, amit véleménye szerint korábban méltatlan és embertelen körülmények között vehettek igénybe az emberek, ezért új helyre, kulturált körülmények közé költözött. Az intenzív osztály fejlesztéséről, a sürgősségi osztály, a baleseti, az ultrahang költözéséről is beszélt. A helikopter leszálló pálya feljavításáról, a légzésfunkciós laborról, a vastagbélrák szűrés fontosságáról, a klimatizált műtőkről is informálta a jelenlévőket. Még chip kártyával működő műtősruha adagoló készülékkel is rendelkezik az intézmény, aminek Singapurból és Svédországból is csodájára járnak. A számtalan kisebb-nagyobb változás mellett kiemelte a nagy sikerű szűrőprogramot, amelynek folytatását tervezik. Jó hír, hogy a digitális mammográf készülék jelenleg közbeszerzés alatt van, tehát ez azt jelenti, hogy bármikor megérkezhet.

Az idén az egy napos sebészeti ellátást fogják bővíteni. Altatógépet, sterilizálót, átvilágítós röntgent, új betegágyakat is szeretnének a jövőben. A rossz állapotú fertőző osztályon sajnos a szükséges karbantartási munkálatok már nem végezhetők el, egy milliárd forint beruházást igényelne az épület rendbetétele. A betegfelvételi irodát és a gyógyszertárat is bővítik majd.

Az előadónak sikerült az érzelmekre is hatnia, mert a program végén a hallgatóságból néhányan elmondták érzéseiket, gondolataikat, amelyek a kórház és az orvosok méltatásáról szóltak, illetve a nyugdíjas orvosok foglalkoztatását érintő problémás helyzetről – ugyanis kormányengedély szükségeltetik hozzá.

This slideshow requires JavaScript.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply