A kórusok már szívesen koncerteznének

„Lehet egy dal, vagy ritmus, vagy zaj, egy árva hang, egy jel./ A zene az kell, hogy ne vesszünk el, hogy mégse adjuk fel!” /Nemes István: Valahol Európában musical dalszövege/

Valamennyien emlékezhetünk még rá, hogy tavaly március közepéig számtalan koncert, hangverseny bizonyította a város kulturális kínálatának sokszínűségét, melyekre olyan nagy volt az érdeklődés, hogy zsúfolásig megtelt a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ színházterme, vagy éppen a kiállítóterme. A kórusfarsang, az Ajka Városi Bányász Fúvószenekar tavaszköszöntő hangversenye örökké emlékezetes marad mindenki számára. Lassan egy év telt el azóta, hogy ilyen közösségi események nélkül maradtunk, és ez a kongó üresség már szinte fáj a kórusoknak, zenekaroknak, a közönségnek egyaránt.

„A Padragi Bányász Férfikórus a 2020-as évet lendületesen kezdte, amit a 2019-es Pécsi Bordalfesztivál élménye – ahol nyolc alkalommal léptünk fel, köztük a Kodály Központ színpadán, lett, szlovák és holland kórusok társaságában – valamint az adventi koncertek, köztük a CD bemutatónk alapozott meg”- válaszolta arra a kérdésre Kanyárné Grünvald Petra karnagy, hogy mire emlékszik vissza az elmúlt időszakból legszívesebben. 2020-ban a további hónapokban ők is sok-sok rendezvényre, kórustalálkozóra kaptak meghívást, és a minősítésüket is szerették volna megújítani. A fent említett farsangi szezonban, februárban részt vettek az immár hagyománnyá vált ajkai kórusfarsangon, melyen két, az előző években nagy sikert aratott műsorszámukat olvasztották össze egy történetté, amikor Hófehérke harcba szállt Darth Wader-rel. „Kevés idő állt rendelkezésünkre a kórusfarsang próbáira, mert már 2019. őszén, a Pécsi Bordalfesztivál után felkérést kaptunk a KÓTÁ- tól ( Kórusok és Zenekarok, Népzenei Együttesek Országos Szövetsége) egy nagyszabású rendezvényen való részvételre. Az Éneklő Magyarország koncertsorozat zárókoncertjén, a Nemzeti Operák Gyöngyszemei műsoron vettünk részt, mint fellépő kórus.”- emlékszik vissza a nagy jelentőségű eseményre a karnagy. A koncert a világhírű Művészetek Palotája Bartók Béla hangversenytermében volt tavaly március 1-jén. A koncerten újra találkozhattak a pécsi Kodály Zoltán férfikarral, és a budapesti Tungsram – Kodály férfikarral, akikkel egyszerre álltak a színpadon Giuseppe Verdi Machbetjének Gyilkosok kara tételében. „Ezen kívül az összkar megszólalásakor több mint 300 énekes volt jelen, a MÁV szimfonikus zenekar Somos Csaba vezényletével kísérte a hatalmas vegyeskart. Egymás után hangoztak fel a mindenki számára jól ismert operarészletek, többek között Erkel Ferenc, Giuseppe Verdi, Bedrich Smetana, Georges Bizet híres operáiból. A kórus bepillantást nyerhetett a kulisszák mögé is. Az este folyamán egymást váltották a színpadon a kórusok, gyermekkarok, női karok, férfikarok, vegyes karok, és a végén az összkar. A több száz ember koordinálása gördülékenyen zajlott, hatalmas élményben volt részünk”- emlékezett vissza Vági Károly, az egyesület elnöke.

A márciusi kényszerű leállás hatalmas lyukat ütött a felkészülésükön, holott már ekkor birtokukban volt egy meghívás a KÓTA 50. születésnapjára egy hangversenyre a Zeneakadémiára. Az ország férfikarait képviselve, a pécsi Bartók Béla Férfikarral és a Szolnoki Járműjavító Férfikarral együtt énekelhették volna a magyar kóruszenei irodalom szebbnél szebb darabjait. Ezek közül egy még nem szerepelt a repertoárjukban, ezért elengedhetetlen volt, hogy a kórustagok megkapják a saját szólamuk hanganyagát, így összpróbák hiányában otthon mindenki tudta tanulni a magáét. Ekkor még úgy tűnt, az év végi koncertekre talán lesz lehetőség, hiszen az augusztus 20-i Szent István ünnepen, a tósokberéndi búcsúi misén énekeltek a karantén után először, és reménykedve várták a folytatást. Ekkor az őszi események tükrében felfüggesztették ismét a próbákat, és a KÓTA is értesítette őket, hogy a jubileumi rendezvényt is elhalasztották 2021-re. A koncert jelenleg tervezett időpontja június 12. Bíznak benne, hogy ekkor már lehetőség lesz a rendezvény megtartására. „A koronavírus járvány a mi közösségünket sem kímélte. Hatalmas veszteség ért minket Bedők László dalos társunk elvesztésével. Laci 2003-ban csatlakozott a kórushoz, és a basszus szólam oszlopos tagja volt. De nem csak a mi dalos közösségünket, hanem Ajka zenei életét is pótolhatatlan veszteség érte, mert Laci a zeneiskola tanáraként adta át a felnövekvő ifjúságnak tudását, és a zene, a zenélés szeretetét. Emlékét örökre őrizzük”- mondta vigasztalhatatlan szomorúsággal Kanyárné Grünvald Petra. A 2021-es év számukra is bizonytalannak tűnik. Felkérések már érkeztek a kórushoz, de az még kérdéses, hogy ezek az események, programok valóra válnak-e. „A nehéz helyzet ellenére tele vagyunk tervekkel. Próbák hiányában csak ötletelgetünk, hogy a kórustagok miként tudnának biztonságosan találkozni, hogy újra megéljük a közösség éltető erejét”- mondta az egyesület elnöke, Vági Károly.

A kórus dalait szerető közönséget sem szeretnék elhanyagolni, ezért már 2020-ban készítettek a youtube csatornájukra kísérleti kamara videókat, az idei évben pedig minden héten egy korábbi felvétel kerül fel a formájában megújult felületre.

A Borostyán Férfikórusnak is az elszigetelődést jelentette a tavalyi év. „A korlátozások alatt viszont volt időnk az elmúlt év dalait összeválogatni, csiszolgatni, hogy egy szinte „életmű” CD megjelenhessen a vírushelyzet után”- avatott be bennünket az eseményekbe Petheő Balázsné karnagy. A pandémia két hulláma közötti időszak volt alkalmas ennek összeállítására, nyáron elkészítették a kórus történetének megírása mellett a lemezborító tervét, a feléneklésre szánt anyagok sorrendjét, az újságcikkek, fotók, oklevelek összegyűjtött anyagának feldolgozását. A próbákon, szerepléseken túli összejövetelekről, kirándulásokról készült emlékeztető  felvételek dokumentumait is kiválogatták, ezekből tervezték meg egy kórustörténeti kiadvány, a „Szerencse fel!” címmel összeállított kis emlékkönyv anyagát. A CD felvételét 2021-re tervezik, amennyiben a vírushelyzet ezt majd lehetővé teszi. „Az új év során talán sikerül a Polányi Passió augusztusra tervezett bemutatásában is fellépnie a kórusnak. Ezeket a programokat a vágyaink szerint mihamarabb bekövetkező vírusmentes helyzet fogja meghatározni és eldönteni. Addig is a kapcsolattartás kórustagjaink között a telefonos és az e-mail-ben való szinte mindennapos beszélgetés és üzenetváltás. Ez ad hitet, biztatjuk egymást, a jobb és szebb jövőre várunk. Az élményekben gazdag éneklési vágy nyújt vigaszt és reményt mindannyiunk számára”- nyilatkozta a karnagy.

A Jubilate Női Kar vezetője Hartinger Nándorné is arról számolt be, hogy azokat a programokat szeretnék megtartani az idén, melyeket egy pályázathoz még tavaly összegyűjtöttek. A jelenlegi helyzet azonban felülírja a tavaly év végi optimista elképzeléseket, szükség lesz az újratervezésre. „Ismétlésképpen, „házi feladatként” meghallgatunk régebbi felvételeket, vagy egy-egy felvett szólamot, zongorakíséretet, amihez tudunk énekelni. Sőt, egyszerűbb új műveket, kánonokat is tanulunk. Mindeközben persze várjuk a „nyitást”, a közös éneklést, ami azért nem lesz egyszerű. Annak ellenére, hogy várjuk a találkozást, nehéz lesz kimozdulni a holtpontról”-osztotta meg velünk aggályait a karnagy.

Ajka zeneszerető közönsége is türelmetlenül várja a koncerteket, hogy ismét vastaps jutalmazhassa az átélt élményért a kórusokat.

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply