A szegényebbek a hazait ritkán tudják megfizetni

December 24-én az ünnepi vacsorához tartozott még az alma is, amelyet annyi gerezdre vágtak ahányan ültek az asztalnál. Így mindannyian egészségesek lesznek a következő évben.

A járványveszély idején, főként télen alapvető, hogy fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséget. Sokan élnek közöttünk, akik hiába szeretnék, nem engedhetik ezt meg maguknak. Az egészségtudatos életmód kialakítása részben rajtunk, az akaratunkon múlik, de van, ami kőkemény anyagi kérdés.

Az nem kerül pénzbe, hogy sétáljunk egy jót a szabad levegőn, az sem, hogy rendszeresen takarítunk és szellőztetünk otthonunkban, de az egészséges táplálkozás, a vitaminok kemény kiadást jelentenek havonta.

A közfoglalkoztatottak, a rokkantnyugdíjasok nagy része, a 60-70 ezer forint havi nyugdíjból élők jövedelme csupán a fizikai túlélésre elegendő. A minimálbérből élők lehetőségei ugyancsak korlátozottak, még úgy is, hogy február 1-től emelkedett a nekik járó összeg. Szakemberek kiszámolták, hogy nettó 4256 forinttal kapnak többet a minimálbért keresők márciustól, a garantált bérminimum összege  havi 5586 forinttal emelkedik. Január végén jelentette be az  államtitkár, hogy 4 százalékkal emelkedik a kötelező legkisebb fizetés összege. Nézzük, mire is elég az? Talán 10 kiló narancsra, vagy akár 2.5 kiló szőlőre.

Az élelmiszerárak 4 százaléknál jobban emelkedtek, vagyis az emelés a fizetések értékének megőrzésére is kevés.

Hogyan élnek ma az emberek, a családok? Körülnéztünk néhány boltban.

1799 forint? Ez valami tévedés lehet. Többet írtak egy kilencessel. Ja nem, úgy meg kevés lenne, csodálkozott a szőlő árán Janka és barátnője, Kati, akik hetente a nagybevásárlásra utaznak Devecserből Ajkára. A két háziasszony elkezdett azon tanakodni, hogy ennyi pénzből mit lehet főzni ebédre. Szerintük még a pörkölt és nokedli is kijönne belőle. Eldöntötték, hogy a szőlőt kihúzzák a bevásárló listáról. Akkor legyen alma. Egy kiló szebb alma 600 forint. A két kilós zacskós csak 800.

-Néhány éve egy magára valamit adó kereskedő ilyent ki sem mert volna tenni -méltatlankodott Janka.

Átmentek a déli gyümölcsökhöz. A banánt kevesebb, mint 300 forintért megkapták, a narancs is bőven 500 forint alatt volt kilónként. Abból jól felpakoltak.

-Nesze neked környezettudatosság, a magyar átlag jövedelmű a hazait meg sem tudja venni, de amit a világ másik feléről szállítanak repülővel, hajóval, hűtőkocsikkal, azt kell fogyasztania, mert azt bírja el a pénztárcája.

Nyugdíjas házaspár nézte a leárazott salátákat. Korán mennek vásárolni, hogy találjanak. Aznap még az akciós pudingból is volt a polcon. Megálltak a gyümölcsök előtt is. Két kiwit vettek az unokának. Megtudtuk tőlük, szerencsések, ugyanis a házuk kertjében két szilva és egy barackfa áll, a szomszéddal cserélnek almát és szőlőt, mert neki az terem, így a gyümölcsszükségletüket tudják fedezni. Néha vesznek egy kiló narancsot. A mandarint jobban szeretik, de azt az összesen alig 150 ezer forintból ritkán engedhetik meg maguknak.

Lukácsék három kisgyermeket nevelnek, akik minden nap uzsonnára gyümölcsöt kapnak. Nem válogatósak, azt veszik, ami le van árazva a boltban. A szülők fontosnak tartják az egészséges táplálkozást, vallják, a vitaminon nem szabad spórolni. Máshol fogják meg a pénzt, például könyveket a könyvtárból kölcsönöznek vásárlás helyett, a kinőtt gyermekruhák körbejárnak  a családban, kisebb távolságra nem autóval, hanem gyalog mennek. Így még a napi mozgást is letudják.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply