A szentek sem tudták megvédeni az 1909-es áldozatokat

Nem nagy közösség a bódéi, de értékeik őrzésében, hagyományaik ápolásában élen járnak. Ennek egyik bizonyítéka a településrészen található bányászattal kapcsolatos emlékek rendszeres felelevenítése, az évek óta megtartott koszorúzás a katolikus temetőben.

A Bódéért Hagyományőrző Egyesület tagjai és vendégeik december 2-án a temetőben gyűltek össze az 1909-es bányaszerencsétlenség bódéi áldozatainak sírjánál. Heten a katolikus sírkertben egymás mellett nyugszanak: Hoffmann János 36 éves, Keszler István 24 éves, Keszler János 38 éves, Rózsa József 26 éves, Stenger János 30 éves, Szakmeister József 41 éves és a legfiatalabb, aki még dolgozni sem dolgozhatott volna a bányában a fiatal kora miatt, Kaufman Gyula 17 éves. A szemközti protestáns oldalon Treiber Mihály 25 éves áldozat nyugszik. Horváth Károlynak, az egyesület elnökének megemlékezését követően koszorút helyeztek el a Padragi Bányász Hagyományőrző Kör és a szervező egyesület nevében, majd elénekelték a bányászhimnuszt.

A tragikus esemény felidézését követően a Közösségi Házban folytatódott a rendezvény. Horváth Károly a bányász védőszentekről végzett kutatásának eddigi eredményeit tárta az érdeklődők elé. A hallgatóság ismereteket szerzett az Ulrik napi búcsúról, a Szent Prokop és Szent István napi búcsúról, amelyeket bányász búcsúként is számon tartottak 1945 előtt. Főleg a rendszerváltás után terjedtek el a Szent Borbála, mint a bányászok védőszentje tiszteletére szervezett megemlékezések. Ajkán a művelődési ház előtt található Bánvölgyi László alkotás rendszeres találkozóhelye a bányász ünnepeknek. Szent Borbála alakja látható a város címerében, a bódéi katolikus templom harangját is a szent tiszteletére öntötték 1981-ben, de a csingervölgyi Boldog IV. Károly kápolna harangját is a szentet ábrázoló dombormű díszíti. Szent Borbálát megformázó szobrot ajándékozott a múzeumnak az unnai testvérváros és a Bakonyi Erőmű Zrt. Az ajkacsingervölgyi kápolna oltárképén szintén Szent Borbála látható, amely Farkas Tibor ajkai mester 2016-ban készült alkotása. (Akit bővebben érdekel a téma, az a Bányászati emlékek Ajkán című kiadványban és az idei Ajkai Századokban olvashat róla Vesztróczy László gyűjtésében.)

 

A megemlékezést, az előadást követően baráti beszélgetések folytak kis vendégfogadással, közben a felújítás alatt álló Közösségi Ház épületének további munkálatairól is tájékozódhattak a résztvevők.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply