A szűrés életet ment – Rózsaszín séta az életért

Negyedik alkalommal hívták fel a figyelmet a Séta az életért program keretében a szervezők és a résztvevők a megelőzés, a szűrés, a mellrákszűrés fontosságára október 14-én. A Magyar Imre Kórház főbejáratánál dr. Királyné dr. Gősi Erika orvosigazgató köszöntőjében megfogalmazta, hogy mennyire fontos az egészségügyi szolgáltató és civil szervezetek kapcsolata ezen a téren.
Az intézmény elhivatott arra, hogy biztosítsa a korszerű betegellátást, a szűrést. A kórháznak nem csupán gyógyító, hanem megelőző szerepe is van. Az egészséges életmódra nevelés, a tájékoztatás, az oktatás, a betegségek megismertetése, fontos tényezők.

Lényeges szempont az is, hogy a 20 éven felüli hölgyek ismerjék az önvizsgálat módszerét. A teljes biztonság miatta szűrővizsgálat is elengedhetetlenül szükséges. A 45 és 60 év közötti nők esetében kétévente lenne szükséges a mammográfiai vizsgálat.

Dr. Hornyák Lajos, a Veszprémi Onkoradiológiai Centrum vezető főorvosa, köszöntőjében kiemelte, hogy dr. Nagy Zoltánnal, az ajkai kórház főigazgatójával sikerült elérni, hogy a mammográfiás szűrés Ajkán is hozzáférhető legyen. Hozzátette, hogy térségünkben a leggyakoribb daganatfajta a vastagbél tumor. Ha időben felfedezik, amíg nem okoz áttétet, akkor nagyobb az esély a gyógyítására.

Fülöp Zoltán önkormányzati képviselő kiemelte, mindent el kell követni azért, hogy az életet meghosszabbítsuk. Fontos, hogy az édesanyák, nagymamák minél tovább köztünk legyenek. A férfiaknál is ugyanúgy fontos a rendszeres szűrővizsgálat.

Mielőtt elindult a séta a belváros felé, Treiber Ildikó mondta el az ajkai Ország- Kónya Júlia versét, ami a rákból gyógyult ember intelme volt embertársai számára.

A köszöntők után a menet az Agórára indult, ahol a program további része zajlott.

Schwartz Béla köszöntőjében elmondta, hogy úgy látja, évről évre növekszik az érdeklődés a rendezvény iránt és ez örömmel tölti el.
– Különbözőek vagyunk, vannak az élet dolgai iránt aktívabban és kevésbé aktívan érdeklődők. Ma itt az aktívabbak vesznek részt, de a passzívakkal van a gond, akiket noszogatni kell, hogy vegyenek részt a programokon. Keressük fel őket, beszéljünk velük, említsük meg ennek a fontosságát! Az országos szervezetek igyekeznek minél szélesebb körű kampányokat folytatni, de mégis kevés azok száma, akik részt vesznek a szűréseken.

A polgármester hangsúlyozta a felelősséget, az egészségtudat kialakulását. Aki valamely tünetet észleli magán, jó ha felkeresi azokat az intézményeket, ahol segíteni tudnak. Ajka városa is szervez szűrővizsgálatokat, de a kórház és az országos szervek kezében vannak az igazi források. Kérte, hogy ezek a szervezetek teremtsenek minél több lehetőséget és a város igyekszik majd azokat kiegészíteni és eljuttatni mindenkihez. Ajka a 800 éves, majd a 60 éves programsorozatában, most a Modern Ajka keretében is szervez szűrővizsgálatokat. A város vezetői szorgalmazzák, hogy minél többen éljenek a lehetőséggel, és ha betegséget fedez fel, mindenki igyekezzen meggyógyulni.
A polgármester köszönetet mondott Szalai Katalinnak és segítő barátaink, akik elhozták Ajkára ezt a programot.

– Minden aktivitásra szükség van, hogy a mi városunk egészségesebb legyen, mint az országos átlag. Sok tekintetben jobbak vagyunk, ezt az egészséges ember példáján is jó lenne követni. A mi közösségtudatunk sokkal jobb, mint az országos átlag. Ajka rendkívüli emberek lakóhelye, és ez a közösségből formálódott. Itt nagyüzemek voltak, azok mindig jó hatással voltak az egyénre, az egyén boldogulására, amely még sok évig érezteti a hatását. Az egészség terén még nem tudjuk ezt elmondani, de a kultúrában már igen. A lakóinknak a kulturális igénye magasabb, mint az országos átlag, ezt számos ténnyel tudjuk bizonyítani, például a színházlátogatók számával. Jó lenne, ha az egészség terén is elérnénk ezt, ezért mindenki aktivitására számítok – tette hozzá a polgármester.

A rózsaszín léggömbök felengedés előtt Dornerné Kiss Edit, az Egészségügyi Nyugdíjas Klub tagja köszöntötte a Rózsaszín séta résztvevőt.
A rózsaszín szín és szalag az emlőrák elleni küzdelem hivatalos szimbóluma 1991 óta. A jelentése egyik oldalon a fenyegetettség, a félelem a betegségtől, a szenvedéstől, a haláltól, de van másik oldala, a remény, a gyógyulás reménye és a tudatosság.

– Vegyetek részt a szűrő-vizsgálaton, hívjátok fel a család, és mindenki figyelmét az önvizsgálat, a szűrés fontosságára. Nem elég hangsúlyozni, hogy az időben történt felismerés életeket ment. Én megtapasztaltam, édesanyám évtizedekkel élte túl a betegséget szerettei körében – fogalmazta meg, majd kérte, mindenki csendesedjen el, csak önmagára figyeljen. Müller Pétert idézve elmondta, légy
erős, higgy magadban, tartsd a nehezet könnyűnek, a küzdelmet gyönyörűnek, az élet kalandtúra.

A műsorban az Egészségügyi Nyugdíjas Klub tagja Szalai Károly és Gödönynyné Soós Terézia verset mondott, Németh Zsuzsanna dr. Jakubovits Edit levelét olvasta fel. Zenével és dallal közreműködött Pék Attila valamint Pékné Nyirő Anita, és Anita szenior örömtánc csoportja.

(ta)

Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply