A telefon és az internet segítségével elkövetett bűncselekmények- Orsós Károly rendőr őrnagy előadása a Kampuszon

Digitális önvédelem -Nem a sötét sikátorban kell félni! címmel tartott előadást Orsós Károly rendőr őrnagy május 8-án a Pannon Egyetem Ajka Kampuszának nagytermében. A programsorozathoz csatlakozott a Modern Ajka elnevezéssel indult, városrészek közötti, a lakosságot aktivitásra serkentő verseny is. Ennek részleteiről Szőke Melinda, az ajkai polgármesteri hivatal munkatársa számolt be az előadás előtt. 

Az év veszprémi rendőre Orsós Károly rendőr őrnagy teltház előtt tartott nagyszerű és figyelemfelkeltő előadást, a telefonos és internetes csalásokkal elkövetett bűncselekményekről, melynek során ismertette a lehetséges veszélyeket és tanácsokat adott ezeknek a megelőzéséhez. A bűnözői módszerek rendkívül gyorsan alkalmazkodnak a rohanó és fejlődő világunkhoz. A vagyon elleni bűncselekmények jelentős minőségi változáson mentek keresztül az elmúlt években. Míg korábban a legtöbb kárt a lopások okozták a sértetteknek, napjainkban egyre inkább az online csalásokra tolódik át a súlypont. Az online térben egyre nagyobb figyelmet kapnak az internetes csalások és az adathalászat, amelyekre általában az idősebb korosztályok a leginkább veszélyeztetettek. Az előadó felhívta a figyelmet arra is, hogy a bűnözők általában az emberek bizalmára és jóhiszeműségére játszanak, és kreatív módszereket alkalmaznak a megkárosításukra. A bemutatott példák rámutattak az internetes csalások sokféleségére, beleértve a pénzügyi, az online vásárlások során elkövetett csalásokat, az adathalászatot és az unokázós, zsaroló e-maileket. A rendőr őrnagy tanácsot adott arra, hogyan lehet felismerni és elkerülni ezeket a veszélyeket, 9 pontban szedte össze a lehetséges támadópontokat, amiken keresztül meg tudnak minket károsítani.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy  legtöbb esetben a bűnözők a bankkártya adatainkat akarják megszerezni, soha ne adjuk meg senkinek a kártyánk tizenhat számjegyű számát, a lejárati dátumot és a háromjegyű biztonsági cvc kódunkat.

Ne dőljünk be semmilyen nyereményjátéknak sem, amivel utalásra akarnak minket rávenni és kétes applikációt ne töltsünk le a gépünkre. Sok adathalász e-mail érkezik csomagküldő cégek, szolgáltatók, közüzemek és bankok nevében, ilyenkor mindig legyünk gyanakvóak. Az adathalászat egy internetes csalási típus, melynek során különféle pszichológiai manipulációs módszerekkel próbálnak tőlünk adatokat lopni. Gyanakodjunk, ha olyan e-maileket küldenek nekünk, amelyek a kártyaadataink megadására biztatnak, vagy olyan linket tartalmaznak, amik egy kitöltendő űrlapra irányítanak. Legyünk körültekintőek akkor is, ha a levél tárgya furcsának tűnik, vagy olyan kiszolgáló küld nekünk fizetési felszólítást, akivel nem is vagyunk kapcsolatban. Semmiképp ne dőljünk be az “ön nyert” kezdetű üzeneteknek sem! Manapság már nagyon sokan vásárolnak interneten keresztül ruhaneműket. Az előadásban Orsós Károly egy külföldi csalós cipős honlapról mutatott be példákat arra, hogy mire figyeljünk az online vásárlásoknál. Gyanakodjunk, ha jelentős akciót hirdetnek, de teljes a méretskála egy cipőnél, illetve ha minden szó nagybetűvel kezdődik és a leírásnál furcsa szóhasználatokat találunk színek megjelölésére. Például fagyszürke vagy fényes körömvirág színek nem léteznek a magyar színskálában.

Közösségi média oldalakon, online társkereső portálokon terjed a nigériai csalás azon változata, melynél az elkövető romantikus kapcsolatot épít fel leendő áldozatával, mielőtt valamilyen megható történettel pénzt kér tőle A „nigériai típusú” csalás a megtévesztés egyik legrégebbi, 19. század végén elterjedt formája. Kezdetben hagyományos, postai úton hódított teret, de az internet terjedésével ennek a csalástípusnak is az online tér vált a fő platformjává. A hamis levelekben, megkeresésekben jellemzően segítséget kérnek az elkövetők. A megtévesztő történet valódinak látszik, amit – eredetinek tűnő – hamis névvel és fiktív iratokkal igyekeznek alátámasztani. A levélben kért segítség kizárólag egy bizonyos pénzösszeg átutalását jelenti. Mindezért későbbi busás jutalmat, szerelmet ígérnek, amit azonban a károsultak végül nem kapnak meg.

Az előadó azt kéri, senki ne legyen hiszékeny, ne higgyen az online térben terjedő romantikus történeteknek és a könnyű meggazdagodás lehetőségnek sem dőljünk be! Ha ilyen tartalmú levelet kap bárki is, gyanakodjon!

F. P. T. Fotó: Futó

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply