A teljes értékű, derűs időskor ne csak álom legyen

A Gyógyító ételek, gyógyító gondolatok című sorozat idei 2. előadását hallhatták az érdeklődők a művelődési központ aulájában február 10-én. Frend László életmód oktató, adventista lelkész „Mit tanulhatunk a hosszú életű népektől” című rendkívül tanulságos ismertetőjében összevetette a mai nyugati társadalmat és más népcsoportok életmódját. A baráti hangulatú programon vegán, sós reggelik készítéséhez is kaptak útmutatást a jelenlévők.

A koraesti órán a legtöbben már ismerősként üdvözölték egymást a helyszínen. A program látogatóinak közönsége szinte állandónak mondható. Az is nyilvánvalóvá vált, hogy nem csak egészségesen étkezni és gondolkodni szeretnek, hanem olvasni is. László ugyanis többféle könyvet hozott magával az általa is képviselt életmód témájához kapcsolódóan, amit a résztvevők többsége nagy étvággyal fogyasztott.

A Zalaegerszeg mellől érkező szakember arról beszélt, hogy milyen tényezőkön, körülményeken múlik a hosszú élet és mivel járulhatunk hozzá a megvalósításához. A legtöbb ember számára elképzelhetetlen az egészségben megélt, boldog és hosszú életkor. Az öregedésről sokkal inkább úgy gondoljuk, hogy a fájdalom és a szorongás forrása. Félünk, hogy a betegségek megmérgezik majd a mindennapjainkat, szenilisek leszünk és boldogtalanok. Ilyen gondolatok, kilátások mellett megvalósíthatatlannak tűnik a derűs időskor. Pedig valószínűleg mindenki hosszú, boldog életet szeretne.

László számos példát hozott a saját, illetve a környezete életéből, valamint tanulmányokat és vizsgálati eredményeket közölt, melyekkel magyarázta, alátámasztotta mondanivalóját. Közvetlen előadásmódjával és humorával végig lekötötte a figyelmet.

Azokról a népcsoportokról beszélt, amelyek beleszülettek az egészséges életmódba, életvitelbe. Bemutatásukhoz gyakran idézett John Robbins: „Százévesen egészségben” című könyvéből.

A hunzák hatezer méteres magasságban élnek a Himaláján. Hosszú életűek, szívósak és erősek, miközben vegetáriánusok. Kedves és vidám népcsoport, alpinisták szerint a legjobb hegymászók és 60 kilométert is megtesznek naponta. Orvosok kutatták egészségük titkát, ugyanis náluk nincsenek krónikus betegségek és nem ismerik a daganatot sem. Figyelnek egymásra, tisztelik az időseket és ismeretlen számukra a stressz. Gyümölcsöt esznek és földet művelnek a hegyoldalakban.

Az abházok Grúzia sarkában, a Fekete-tenger szélén élnek és naponta úsznak a hideg, hegyi patakokban. Fittek és mentálisan egészségesek. Keményen dolgoznak, de az érzelmi stresszt nélkülözik. Rendkívül hosszú életet élnek: hat generációra visszamenőleg kellett kitalálniuk fogalmakat, mert találkoznak egymással a leszármazottak. Jellemző rájuk az idősek roppant nagy megbecsültsége, ami abból is látszik, hogy nincsenek csúfszavaik az időskorra. Gyereknevelésük is figyelemre méltó: a szülők nem emelik meg a hangjukat, nem bántják őket, a gyerekek pedig nem engedetlenek, órákon át képesek ülni és figyelni az iskolában.

Okinava (Japán sziget, a II. világháború óta már amerikai haditengerészeti támaszpont) már nem volt ennyire szerencsés. Létszámarányosan itt éltek a leghosszabb életű emberek, mindaddig, míg az elmúlt évtizedekben be nem kúszott az egészségtelen, amerikai életmód. Ma már rájuk vár a legrövidebb élet Japánban.

A fenti népcsoportokra jellemző a teljes értékű, növényi alapú táplálkozás: kevés kalória, teljes kiőrlésű gabonák és friss élelmiszerek. A zsírt természetes forrásból viszik be a szervezetükbe: magokból, mogyorófélékből, a fehérjét pedig bab- és borsófélékből. Keményen dolgoznak (stresszmentesen!) – és sokat mozognak. Törődnek egymással, tisztelik az időseket.

Az előadó kitért még néhány kisvárosra, ahol hasonló módon élnek az emberek. Szemléletváltásra van tehát szükség és akár el is érhetjük a hosszú, egészséges életet. Az étkezésre vonatkozóan ehhez kapott tanácsokat, recepteket a hallgatóság, kiemelve a bőséges reggeli fontosságát. Jó választás, ha a családnak különböző pástétomokat kínálunk, melyeket magvakból (napraforgómag), vagy zöldségekből (avokádó, padlizsán) is elkészíthetünk. Ötleteket, praktikákat osztottak meg a szervezők arról is, hogy a hagyományos, megszokott ízek, milyen vegán ételekkel, hozzávalókkal pótolhatóak.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply