Ahol a lakók véleménye igenis fontos… – Közösségi tervezésből kitűnőre vizsgáztak együtt

Többgenerációs közösségi térrel bővült városunk, ami garantáltan az ajkaiak egyik kedvenc helyévé fog válni a későbbiekben, hiszen minden korosztály megtalálhatja a számára kedves elfoglaltságot a területen. A közösségi tervezésből megvalósult parkot – ami a Móricz Zsigmond utca 22. szám alatti ingatlan mögött található – október 27-én egy családi programmal egybekötött átadón vehette birtokba a lakosság.

A borús őszi nap ellenére sokan látogattak ki az óvárosi helyszínre, hogy közelebbről is megismerkedjenek az új eszközökkel, térrel, amiért Dorner László alpolgármester, a terület önkormányzati képviselője már régóta, egészen pontosan 5 éve lobbizott, hogy megvalósulhasson.

Az alpolgármester nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy a közösségi teret az ott lakók, vagyis a helyiek ötletei révén valósították meg, amelyhez a tervezők és az önkormányzat munkatársai csak szakmai útmutatást nyújtottak. Arra is rámutatott, hogy a közös gondolkodáson túl közös összefogásból, vagyis közös finanszírozásból jöhetett létre a tér, a CLLD pályázat (helyi közösségi fejlesztési stratégia), az önkormányzat, egyéni felajánlások és több helyi cég jóvoltából, így a végeredmény valóban szívet melengető lett, hiszen együtt készült.

A beruházást Schwartz Béla polgármester adta át a helyieknek és Ajka lakosságának.

– Nagy megtiszteltetés, hogy én adhatom át a közelmúltban elkészült teret, amelynek története évekre nyúlik vissza. Dorner László alpolgármester sokat küzdött azért, hogy ez a többfunkciós park és játszótér létrejöhessen. Eleinte a terület nem is volt a városé, majd eljárási problémák adódtak, de ez már a múlt. Most már örömmel mondhatom, hogy megépítettük a 46. uniós előírásoknak megfelelő ajkai játszóteret, ami több is, mint játszótér, ez egy igazi generációs park, amit fiatalok, családok és idősek egyaránt tudnak használni. A beruházás 15 millió forintba került, amit saját erőből nem is tudtunk volna megvalósítani, de a CLLD pályázat és több ajkai cég is az ügy mellé állt. Az AVÉP Kft, a Baumidex Kft, a Biba 2000 Kft, illetve az Avar Ajka Nonprofit Kft. több mint 3 millió forinttal járult hozzá a fejlesztéshez. Ez egy sikertörténet, hiszen a közösségi tér környezetében egy kivételével már az összes lakóház is megújult, ezért köszönet jár az itt lakóknak, hogy jövedelmüket, nyugdíjukat az ingatlanok szépítésére fordították – fogalmazott a polgármester, aki beszéde zárásaként a járványhelyzetre is felhívta a figyelmet. Kérte, hogy a lakosság vigyázzon egymásra és ne becsülje le a vírust, de azért próbálja meg élvezni az életet.

A polgármester után ismét Dorner László vette vissza a szót.

– Az óvárosi beruházásokat mindig is támogatta Ajka Város Önkormányzata, amiért hálás vagyok. Továbbá köszönetemet kell kifejeznem a Sportváros Nonprofit Kft-nek és a VIMSZ-nek, a két szervezet szintén sokat tett azért, hogy a tér megvalósulhasson, akárcsak az önkormányzat három munkatársa, Tóth Gergely stratégiai és fejlesztési referens, Kalóz Tímea környezetvédelmi ügyintéző és Pávlicz Péter közlekedési ügyintéző. Ők a közösségi tervezésben és a KRESZ-pálya létrehozásában segítették a munkát. Ugyancsak köszönet jár Varga Andreának és csapatának, a Kristály-völgy Egyesület munkatársainak, akik a CLLD pályázatnál segítettek bennünket – emelte ki az alpolgármester.

Közben egyre több család és idős érkezett. Maszkban, kicsit nagyobb távolságot tartva, igazi őszi forgatag vette kezdetét, ahol a jó hangulatról az átadott eszközökön túl zene, játék és sokféle finomság is gondoskodott. A bódéi Nosztalgia Nyugdíjas Klub süteményekkel, meleg teával és forralt borral kedveskedett a jelenlévőknek, arrébb pedig gulyás rotyogott az üstben.

A kisebbekre ugrálóvár, lengőteke, lovaskocsikázás, közös dalolás és kézműves foglalkozás várt, míg a pihenni vágyó idősebbek az új padokon és a rendezvényre kitelepített függőfotelekben pihenhettek meg. Az közösségi tér benépesült, jól megfért egymás mellett a játszani vágyó gyermekes család, a sportolni vágyó fiatal és felnőtt, valamint a beszélgetni, levegőzni vágyó szépkorú.

A KRESZ-pályán a csemeték kismotorral, rollerrel és futóbiciklivel rótták a köröket, a hullámpadon nagyobb gyerekek akrobatikáztak, vagy csak szemlélték a többieket, a work out elemek a mozogni vágyó felnőtteket vonzották, míg az óriás csúszdánál, a baba-szülő/kistesó-nagytesó hintánál és a modern mászókánál a családok váltották egymást. Meg is kérdeztük őket tapasztalataikról.

– Nagyon örültem neki, hogy lesz egy új közösségi tér, főleg itt a közelünkben. A lépcsőházunkba kitett szórólapon olvastam az átadóról és egyből tudtam, hogy el szeretném hozni a lányaimat rá, mert a Kossuth-parkban tartott rendezvényeken is mindig jól érezzük magunkat. Mikor ideértünk, az volt az első, hogy lovaskocsikáztunk egyet. A lányok azt várták a legjobban. A játékok nagyon tetszenek, a baba-mama hinta a legjobb ötlet, ilyen biztosan nincs még egy a környéken! Nagyon klassz, hogy nagy a terület, itt biztonságosan futkározhatnak a gyerekek, nem kell félni attól, hogy kifutnak az útra. A KRESZ-pálya is tetszik, így legalább van hol gyakorolni a szabályos közlekedést. Nagyon pozitív dolognak tartom a mai világban, hogy ingyen volt minden. Ez sok többgyerekes családnak igazi ajándék. Jól éreztük magunkat, sok élménnyel fogunk hazamenni. Az pedig biztos, hogy hamarosan újra jövünk, hiszen alig pár percre lakunk innen – tudtuk meg Kelemenné Pápai Gabriellától, aki két örökmozgó lánykáját, Nórit és Lilit hozta el a programra.

Kucska Viktória, párjával és fiával Medox-szal érkezett az átadóra. Ők is pozitívan nyilatkoztak az új közösségi térről.

– Fiamnak leginkább a nagy csúszda és az új mászóka tetszett, nekem pedig a gyerek-szülő hinta és a nagy tér nyerte el a tetszésemet. Mivel a közelben lakunk így a későbbiekben is mindenképpen fogjuk használni a teret. A program nagyon jó volt, mondhatni családias hangulatban telt. Lehetne több ilyen rendezvény a családoknak. Lenne rá igény. A szervezőknek pedig piros pont, ugyanis a lépcsőházunkra ragasztott plakátról értesültünk a rendezvényről, tehát úgy is fogalmazhatnánk, hogy házhoz jött a meghívó – fogalmazott az édesanya.

Úgy tűnik, hogy véletlenül is két környékbeli családot sikerült megszólítanom, ám körülnézve sok ismerős akadt más városrészekből is. Ez akár Dorner László személyes sikerének is tekinthető, ugyanis programjai városszerte népszerűek, mindig sokan látogatnak ki a nevével fémjelzett rendezvényekre. Mindez nem meglepő, hiszen az alpolgármester a közösséggel kel és fekszik, az ő ajtaja mindenki előtt nyitva áll. Pont ezért illeszkedik az új tér megvalósítása is ennyire jól ebbe a képbe, hiszen a közösségi tervezés elsődleges célja a helyi lakosság mozgósítása, bevonása volt. Erről a stratégiáról Varga Andrea, az AJKAI KAPOCS (helyi akciócsoport a Kristály-völgy Egyesület vezetésével, ami a CLLD program koordinálását is magában foglalja) elnöke mesélt lapunknak, akit szintén a rendezvényen csíptünk el egy forró tea mellett.

– A CLLD program, vagyis a helyi közösségi fejlesztési stratégia már önmagában közösségi tervezéssel jött létre, hiszen az önkormányzat mellett számos civil szervezet, cég és magánszemély kapcsolódott be az ötletelésbe, hogy kiderüljön, mit szeretnének az ajkai emberek. Miután ez kikristályosodott, utána jött a közös tervezés, hogy mindezt milyen formában, feltételek mellett és pályázatokkal lehet megvalósítani. A stratégiából kiderült, hogy szükség van olyan városi terekre, ahol a helyi közösségek jelen tudnak lenni és használni tudják azokat, tehát az emberek tudnak ott találkozni, beszélgetni, szórakozni, kikapcsolódni, közös rendezvényeket tartani. Fő célkitűzés volt az is, hogy a fiatalokat próbáljuk meg helyben tartani és olyan innovatív, kreatív kezdeményezéseket valósítsunk meg, amik hozzájárulnak a városban élő lakosság életminőségének javításához. Ebben az intézkedésben tudott pályázni Ajka Város Önkormányzata más szervezetekkel együtt. A Móricz Zsigmond utcai tér a város első megvalósult és hivatalosan át is adott CLLD projektje, amit a lakók már birtokba is vettek. De ott van még a padragkúti művelődési ház, amely lassan teljesen megújul és a Kaszinó nagytermének felújítása is, mindegyik közösségi tervezés eredménye. A CLLD pályázat legnagyobb dobása, vagyis a kulcsprojekt a Kaszinóban megvalósuló Okos ház lesz – foglalta össze dióhéjban az elnök, aki sikeresnek érezte a programot. Szerinte az óvárosi közösség nagyon jó, ugyanis könnyen bevonhatók és motiváltak, ha pozitív kezdeményezésekről van szó.

S ha már közös tervezéssel és közös finanszírozással valósult meg a többgenerációs park, természetes, hogy a nevét is közösen találjuk ki mi, ajkaiak. A javaslatokat az Ajkai Szó Online FB oldalára várjuk november 10-ig üzenetben, amiket utána szavazásra bocsátunk, hogy valóban az legyen, amit a többség szeretne.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply