Ajka készül a menekültek fogadására

Óráról-órára aggasztó hírek érkeznek Ukrajna felől. Lassan, de biztosan nő a menekültek száma, a háborús felek a legutóbbi megbeszélésén abban megállapodtak, hogy humanitárius korridorok létesítésével teszik zökkenőmentesebbé a menekülő lakosság útját nyugati irányba. Tehát minden jel arra mutat, hogy előbb-utóbb Ajkára is eljutnak (néhány család már érkezett is – a szerk.) a háború üldözöttjei. Erre városunkban is elkezdődött a felkészülés. Schwartz Béla polgármester március 4-re, vagyis ma reggelre a városházán összehívta a városi intézmények vezetőit, hogy a további teendőkről tartson megbeszélést. Megjelent a rendkívüli tanácskozáson Horváthné Farkas Andrea, a járási hivatal vezetője és Szoboszlai Tibor alezredes, városi rendőrkapitány is.

Schwartz Béla polgármester bízik az ajkaiakban és kollégáiban (Fotó: L.S)

– A város körülbelül 100 menekült befogadására és ellátására képes – jelentette ki bevezetőül a polgármester. Ezt részben középiskolai kollégiumi férőhelyek, a kemping és egy szálloda igénybevételével tudja biztosítani. A szálláshelyek más-más adottságokkal rendelkeznek, van ahol magányos menekülteket is, de van ahol inkább családokat tudnának elhelyezni. Schwartz Béla javasolta, hogy Kupi Andrea, az Ajkai Család- és Gyermekjóléti Központ intézményvezetőjének irányításával álljon fel egy munkacsoport, aminek elsődleges feladata a különböző tevékenységek (elhelyezés, élelmezés, tolmács-szolgáltatás, adománygyűjtés és elosztás) megszervezése, illetve koordinálása lesz. Ezzel kapcsolatban

egy adomány és egyben információs vonalat is létesítettek, ahová bárki fordulhat majd segítségért, illetve tanácsért, valamint itt lehet az esetleges adományokat is felajánlani.

A telefonszám: +36/20/226-2322.

Ajka számít az önkéntes segítők munkájára is, amelynek magját Varga Andrea (a vörösiszap-katasztrófában edződött) stábja, a Kristály-völgy Egyesület képezheti.

A menekültügyi munkacsoport tevékenységét Kupi Andrea (j), a helyi családsegítő vezetője koordinálja (Fotó: L.S.)

Megtudtuk, hogy a Le Bélier Magyarország Zrt.-nél jelenleg 83 Ukrajnából érkezett munkás dolgozik, akik várhatóan családjuk elhelyezéséről is gondolkodni kívánnak a közeljövőben.

A megbeszélésen több értékes javaslat hangzott el a gyerekek elhelyezésére és a gyógyszeres kezelést igénylők fogadására is. Kupi Andrea felhívta a figyelmet arra, hogy csak célzott és valóban szükséges adományokat áll módjukban gyűjteni és elosztani, ezért ha valaki adományozni kíván, jobban teszi, ha előtte érdeklődik.

Szoboszlai Tibor felajánlotta a rendőrség segítségét a helyzet kezelésére. Ahol több menekült ellátásáról gondoskodnak, oda „jobban odafigyelnek”, és kérik a lakosságot is, hogy ha bármilyen segítségre van szükségük – vagy az általuk befogadottak igénylik azt – és a rendőrség hatáskörébe tartozik, azt jelezhetik a +36/30/278-2206-os telefonszámon, ami a rendőrségen a szolgálat parancsnokánál csörög ki.

Csatarendben az intézményvezetők (Fotó: L.S)

A polgármester kérte a pénzügyi iroda vezetőjét, hogy a felmerülő plusz kiadások forrását teremtse elő, illetve gondoskodjon egy olyan számla nyitásáról, amire a pénzbeli adományok érkezhetnek. Felhívta a figyelmet a szigorú nyilvántartásra, azaz arra, hogy minden adomány útját nyomon kell követni és dokumentálni kell a későbbi félreértések elkerülése céljából.

(A számlaszám: 12001008-01713627-02900008)

– Mutassuk meg, hogy Ajka méltó jó hírnevéhez és ezt ebben a nehéz helyzetben se adjuk fel – biztatta munkatársait a polgármester.

Befejezésül elhangzott, hogy a tájékoztatást szolgálják majd a Ajkai Szó online felületei, elsősorban facebook oldalunk, ahol mindig friss hírekkel igyekszünk jelen lenni.

A menekültek fogadását koordináló munkacsoport a megbeszélés után azonnal elkezdte munkáját.

***

Sajtóközlemény

Ajka Város Önkormányzata az ukrán háború borzalmai elől menekülő és városunkba érkező civil lakosság megsegítése érdekében összefogásra hívja fel Ajka valamennyi gazdasági társaságát, intézményét, társadalmi szervezetét és polgárait.

Önkormányzatunk a menekültek elszállásolásának és szociális, valamint egészségügyi ellátásának megszervezése és koordinációja érdekében munkacsoportot hozott létre az Ajkai Család- és Gyermekjóléti Központ igazgatójának vezetésével.

A munkacsoport feladata a menekültek fogadása és teljeskörű ellátásuk biztosítása. Ennek érdekében a 06-20/226-23-22 telefonszámon várják mindazok jelentkezését, akik szálláslehetőséggel, vagy természetbeni adományokkal tudnak hozzájárulni a karitatív tevékenységhez.

Önkormányzatunk elkülönített számlát nyitott annak érdekében, hogy a segítő szándékú pénzbeli adományokat fogadja, melyet teljes egészében a menekültek ellátására fordítunk és erről a lakosságot részletesen tájékoztatjuk. (A számlaszám: 12001008-01713627-02900008)

Városunk intézményei felkészültek a hozzánk érkező ukrán állampolgárok fogadására.

Az Ajkai Család- és Gyermekjóléti Központ önkéntes segítők bevonásával a személyes kapcsolatfelvételt követően, egyénileg is segítséget nyújt a hozzánk érkezőknek.

A Szociális Szolgáltató és Gondozási Központ az étkeztetés biztosításában vállal szerepet.

A városi bölcsőde és az óvoda készen áll a menekültek gyermekeinek fogadására.

A hozzánk érkezők tájékoztatása érdekében az Ajkai Szó online felületén belül önálló információs oldalt hozunk létre.

Kérjük városunk lakosságát a szolidalitás jegyében segítő szándékkal fogadják a menekülteket.

Schwartz Béla

polgármester

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply