Ajkai kezdeményezésre az Országgyűlés előtt a „varjú-probléma”

Évek óta nincs olyan lakossági fórum, polgármesteri fogadóóra, ahol ne kerülne elő, hogy egyre nagyobb gondot okoznak a belváros platánfáin fészkelő vetési varjú kolóniák. A fasorok alatt sétányok, padok, játszóterek, szökőkutak találhatók, melyek a madárürülék miatt szinte használhatatlanok. A madárkolóniák mennyiségének növekedésével a közegészségügyi és köztisztasági előírások megtartása is ellehetetlenült a város ezen részein.

Ahogy legutóbbi online fogadóóráján Schwartz Béla polgármester elmondta, a vonatkozó törvények figyelembevételével, minden tőle telhetőt megtesz a probléma orvoslása érdekében.

Az elmúlt időszakokban az ajkai városvezetés egyeztetett a témában és a lehetséges megoldásokban Navracsics Tiborral, a térség országgyűlési képviselőjével, levélben fordult az agrárminiszterhez, előzetes igazgatói egyeztetéseket követően, helyszíni bejáráson vett részt a Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársaival.

Mivel a védett állatfaj állományának szabályozása és riasztása a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény alapján kizárólag a természetvédelmi hatóság engedélyével lehetséges, illetve a települések által alkalmazott módszerek – vetési varjak fészkeinek jogszerű eltávolítása, a madarak riasztása, az érintett területen élő fák visszacsonkolása, fészkelésre alkalmatlanná tétele – nem vezetnek eredményre, ami miatt más megoldás szükséges, ezért Ajka város polgármestere újabb levélben fordult az illetékes miniszterhez, melyben törvénymódosítás kezdeményezését javasolta.

Amennyiben a védett állatfaj a település lakónak életét rendkívüli mértékben megnehezíti, nyugalmát zavarja, kivételesen indokolt esetben a települési önkormányzat polgármestere a természetvédelmi hatóság engedélyének hiányában is, az év bármely időszakában hozhat döntést a riasztási módszerek alkalmazásáról, a túlszaporodott állomány gyérítéséről.

Hangsúlyozom, hogy célunk nem a védett vetési varjak állományának kiirtására irányul, hanem a város érintett lakóinak kíván hatékony segítséget nyújtani.” – áll a levélben.

Mivel Ajka mellett több vidéki városban okoz problémát, hogy a vetési varjúpopuláció száma nagy mértékben megnövekedett, ezért az ajkai városvezetés bizakodó, hogy végre történik szakmai konszenzus és előrelépés az ügyben.

A varjak urbanizálódása – ezáltal a jelenlegi konfliktusok elsősorban – az emberi hibáknak és félreértéseknek köszönhetőek, amikkel beüldözték a varjakat a természetes élőhelyükről, – a szántóföldekről, rétekről, legelőkről – a lakott területekre, ahol viszont már nem a táplálkozásuk, hanem a hangoskodásuk, szennyezésük miatt keletkezik kibékíthetetlen ellentét az ember és a vetési varjak között. Mivel sajnos az ember – sokszor káros – természetalakító tevékenységének eredménye a vetési varjú városokban történő elszaporodása, így joggal mondhatnánk azt, hogy vállalni kell ennek következményeit, azonban a jelenlegi helyzet érdemi beavatkozás nélkül sajnos egyre tarthatatlanabb és az önkormányzatokhoz egyre több lakossági panasz érkezik. – a szerk.

Fotó: 24.hu

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply