Ajkai sikerek a szabadidős lovasverseny döntőjén

A Nomádia Rendezvényközpont adott otthont szeptember 12-én a szabadidős lovasversenyek 4. fordulójának, a döntőnek, ahol 12 versenyszámban mérték össze tudásukat a lovasok. Ragyogó időben hirdették ki a bajnokokat a megmérettetésen, ahol a leglátványosabb díjugrató versenyszámokon kívül a kezdő, vezetőszáron lovaglók is bemutathatták tudásukat.

A szabadidő lovasok szép számban neveztek az ajkai döntőre, a különböző kategóriák megmérettetéseit csak időnként szakította meg egy-egy díjkiosztó, hogy aztán folytatódjon a verseny napszálltáig. Délelőtt a legkisebbek, a lovas sporttal ismerkedők mutathatták meg, mit tudnak már vezetőszáron, vagy futószáron, mennyire tudnak összhangban mozogni a lóval, járásának ritmusával.

A vezetőszáras feladat a legfiatalabb “utánpótlás” lovasoknak biztosít lehetőséget arra, hogy már idejekorán aktív részesei lehessenek a díjlovas versenyeknek. Mindezek mellett ez a verseny egy kitűnő alkalom arra, hogy ló és lovasa élete első versenyhelyzetét élesben is kipróbálhassa. A gyerekeknek a koruknak megfelelően kell lovagolniuk. Alapvető fontosságú a jó ülés, a ló mozgásának követése, és a lovas otthonos, jó érzete a lovon. Figyelni kell a lovaglás „természetességére”, hogy harmonikus legyen a lovas, a felvezető, és a ló közötti kapcsolat. Elsősorban a gyerekek kedvét, és a ló iránti bizalmát kell figyelni egy ilyen versenyen. Mindez nagyon fontos a későbbi sikerek eléréséhez, így ezen a döntőn is a vezetőszáron lovagló négy nevező első helyet érdemelt ki magabiztosságával.

Az ügyességi versenyszámokat három kategóriában rendezik, vannak kezdő, haladó és nehéz ügyességi versenyek. A kezdők egyszerű vonalvezetésű pályán, bóják, rudak és oszlopok között lovagolnak, itt vágtázni nem lehet, a pályára maximum 12 akadály helyezhető el. A haladók már minden jármódban tudnak lovagolni, itt vágtázni is lehet, a pálya 15 akadályt tartalmazhat. A nehéz kategóriában már ugratnak is lovasok, fordulókkal nehezített pályán, mindhárom esetben alapidőhöz viszonyítják a versenyzők idejét és hibapontokat kapnak az akadályok vagy bóják leveréséért.

Ügyességi kezdő versenyszámban két ajkai lovas is a dobogóra állhatott, Kató Panna második, Csont Réka harmadik lett, mindketten az Ajkai Lovas és Hagyományőrző Egyesület versenyzői. Ügyességi haladó és ügyességi nehéz kategóriában is szép sikert könyvelhettek el a helyiek, előbbiben Csont Rebeka (Ajkai Lovas és Hagyományőrző Egyesület), utóbbiban Bőhm Szofi (Somló Térség Lovas Egyesület) lett harmadik. A verseny végén a díjugrató számok következtek, különböző akadálymagasságokkal.

A díjugratás lényegében nem más, mint egy rögzítetlen akadályokból álló, meghatározott területen lévő pálya lelovagolása. Ahogy a versenyek szintje nő, és az akadályok egyre magasabbak lesznek, ez a sport egyre inkább a kiképzésről, a ló és a lovasa közötti kapcsolatról szól, valamint arról, hogy a lovas mennyire képes a lehető legjobb vonalon végigvezetni a lovat, és hogy milyen a ló ugróképessége. Ezen az estébe nyúló versenyen több hibátlan akadálylovaglást is láthatott a szép számú szurkolótábor, közülük az ajkaiak a díjugratás 60-70 cm-es kategória versenyzőjének, Lázár Hannának tapsolhattak a második helyért, aki a Somló Térség Lovas Egyesület versenyzője.

Pék Gyulától, az Ajkai Lovas és Hagyományőrző Egyesület elnökétől, a szabadidős szakág vezetőjétől megtudtuk, hogy a vírushelyzet okozta időpont módosítások szerencsére nem befolyásolták a versenyek lebonyolítását. Egy fordulót nem tudtak csak bepótolni, és mi sem bizonyítja jobban a szabadidős versenyek létjogosultságát, ezen a szombaton is 189 startos maratoni megmérettetés volt a Nomádia Rendezvényparkban.

V.H.A.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply