Ajkáról indult a kripton izzólámpa sikere

Harmadik éve ünnepeljük a  fény nemzetközi napját május 16-án. Az előzmény, hogy az UNESCO a 2015-ös évet a fény nemzetközi éveként hirdette meg, majd 2018-tól május 16-a a fény nemzetközi napja.

A világszervezet célja, hogy felhívja a figyelmet a fényszennyezés csökkentésének és a természetes sötét égbolt megőrzésének fontosságára.

A világszervezet számos szakmai partner bevonásával kívánja elérni a  mesterséges éjszakai világítás felelős és környezettudatos alkalmazását, az átgondolt energiagazdálkodást. A világításhoz egy olyan, világszerte ismert találmány kötődik, amely beírta Ajka nevét a tudomány történetébe.

Bródy Imre fizikus, kémikus, feltaláló 1929-ben kezdte el kriptonkísérleteit, miután felismerte, hogy a kriptongáz hatásfoka 10-20 százalékkal jobb, mint az addig töltőgázként használt argoné. A találmányt 1930-ban szabadalmaztatták. A kriptonégő az 1937-es Budapesti Ipari Vásár egyik szenzációja volt. Az Egyesült Izzó 1937-ben üzembe helyezte a világ első kriptongyárát Ajkán, a mai Csingervölgy városrészben. Az üzemben a korábbi költség háromezred részéből állították elő a nemesgázt. A kripton izzólámpa világsiker lett, ma is tömegesen gyártják.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply