Álláskeresés átgondoltan

Illusztráció

A vállalkozások jelentős része folyamatosan munkatársakat keres, miközben csaknem mindenkinek van olyan ismerőse, aki mindenhova beadja az önéletrajzát, mégsem talál munkát.

Kósa József, a Munkanélküliek, Álláskeresők és Segítők Egyesületének elnöke szerint épp ez az egyik legnagyobb probléma, amit egy álláskereső elkövethet, hogy megír egy önéletrajzot és mindenhova azt adja be. A HR-es munkatárs így azonnal rájön, hogy a jelentkező kevés ismerettel rendelkezik velük kapcsolatban, az is lehet, hogy semmit nem tud arról a cégről, vagy a munkakörről, ahova jelentkezett.

A szakember javasolja, hogy mindenhova úgy adjuk be az önéletrajzunkat, hogy abból kitűnjön, tudjuk, milyen pozícióra keresnek munkatársat, mivel jár a feladat ellátása és domborítsuk ki azokat a képességeinket, amelyek bennünket az adott munkakör ellátására alkalmassá tehetnek. Nem az jut leghamarabb álláshoz, aki mindenhova elmegy, hanem aki átgondoltan válogat az ajánlatok között.

Az önéletrajz megírásához a gyakorlatlanok kérjék szakember segítségét. Annak alapján döntenek ugyanis arról, hogy lehetőséget kapunk-e egy személyes beszélgetésre. Az önéletrajzot hiba úgy kezdeni, hogy felsoroljuk a szüleink nevét, családi állapotunkat, gyermekeink számát. Itt az iskolai végzettségre, korábbi munkatapasztalatainkra, nyelvtudásunkra, esetleg külföldi munkavégzésünkre kíváncsiak.

Ha az első szűrőn átmentünk és behívnak személyes meghallgatásra, arra külön készülni kell. Az első benyomás már, ahogy megérkezésünkkor kopogunk. Ha túl halk, az bizonytalan ember benyomását kelti, ha nagyon erőteljes, hangos, az erőszakos emberre vall. A kézfogás, ha határozott és a jelölt a másik fél szemébe néz, az már jó pont. A megjelenés is fontos, még akkor is, ha szalag mellett betanított munkára pályázunk. A rendetlen öltözet, a zsíros haj igénytelenségre utal. Egy igénytelen embertől pedig nem várható el igényes, pontos munkavégzés.

Főként a fiatalokra jellemző, hogy piercinget viselnek. Ez önmagában több állás betöltésére alkalmatlanná teszi őket. Ugyanígy a látható helyen levő tetoválás is.

A beszélgetés során aztán minden kiderül, ezért nem szabad valótlant írni az önéletrajzba. Egy gyakorlott interjúztató már néhány válasz után le tudja mérni a jelölt szavahihetőségét és azt, hogy mennyire mélyek az ismeretei az adott szakterületről.

A válasz, hogy miért jött el az előző munkahelyéről, sok mindent meghatároz. Nem biztos, hogy bárki is szívesen dolgozna olyan munkavállalóval, aki erre a kérdésre elkezdi sorolni a volt munkatársai és főnöke rossz tulajdonságait, panaszkodik az elviselhetetlen munkahelyi légkörről. Ilyenkor felmerülhet a gyanú, hogy nem feltétlen a közösségben volt a hiba..

Ugyancsak nem növeli a felvétel esélyét az, ha azonnal a fizetésre és a juttatásokra kérdezünk rá. A beszélgetés során minden kérdést tisztáznak, azt is. Sokan nem is gondolják, hogy az interjúztatók a közösségi oldalainkat is megnézhetik. Egy bejegyzés, vagy fotó miatt is bukhatjuk az állást. Ugyan ki is szeretne olyan munkavállalót, aki a közösségi oldalon nyilvánosan szidja a neki nem tetsző személyeket, vagy aki minden hétvégét végigbulizik és minden képen sörös doboz van a kezében…

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply