Alternatív színház a Fehér Kutyában

Fotó: Rücker

„Azt mondják, egy szobor nem tetszhet mindenkinek. De én szeretnék minden embert elrejteni benne. A jó szobor olyan, mint egy tükör. És hát önmagának sem tetszhet minden ember.”- október 28-án színházzá változott a White Dog Cave Pub legvilágosabb zuga, hogy a két színész, Horváth Nóra és Sipos L. Márk könnyeket csaljon a szemekbe, azaz a lelkek tükrébe.

A „Herkules sarok, avagy: egy szobor élete” című dráma, úgynevezett felolvasó színházi előadására, sokan kíváncsiak voltak. Nem volt szükség sem díszletekre, sem különleges technikákra. Egyszerű, de a mondanivalóhoz illő öltözetből, egy száz éves bécsi versenyzongorából és egy gitárból állt a kelléktár. A fiatalok a Soltis Lajos Alternatív Színház tagjai, ahol Márk tizenkét éves kora óta játszik. Nóra korábban a Teleszterion műhely csapatát erősítette, most drámapedagógiát tanul.

Egy szobrászművész naplójából származik a történet, amit Sipos L. Márk dramatizált, a megjelölt város és a helyszín csupán fikció. Az elvált, önbecsülését vesztett férfi, aki a műtermében él, hosszú idő után kap egy megrendelést. Feladata egy Héraklész szobor megalkotása a Herkules sarokra, ami egy közterület, naponta több száz járókelővel. Ebben a helyzetben mi is lehetne számára jobb, mint megmintázni a félistent, a férfiasság jelképét? Úgy érzi nincs más célja az életének, csak a szobor elkészítése, hiszen azt össze tudja egyeztetni saját világával, vagyis képes vele azonosulni. Művének arca készül el a leglassabban, mivel azokat a gondolatokat kell ábrázolnia, amit a művész magában hordoz. Ezt ismerik fel azok, akik majd találkoznak vele. De honnan jön a segítség, az inspiráció az alkotási folyamathoz? Minden bizonnyal az éterből. Amikor az alkotó mindenre nyitott, az egy kegyelmi állapot. Ekkor jöhet el a pillanat, amikor tér és idő leomlik körülötte, és képes azonosulni a művész a szoborral, és a szobor a művésszel. Mire gondolhat egy bronz szobor? Vajon mit érezhet? Lehetnek-e barátai? Ebből bontakozik ki a könnyfakasztó történet, ami leginkább monológokból, rövid párbeszédekből áll össze, ismert és kevésbé ismert dallamok, angol nyelvű dalok kíséretében.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply