Az a győztes, aki nem adja fel

Mindenkit nem tudunk megmenteni, de ha egy valakit megmentünk, már győztesek vagyunk, fogalmazta meg Németh Károly műsorvezető, edző a Pannon Egyetem Ajka Kampuszán február 12-én tartott előadáson, amelyen 8 szakember beszélt arról, hogyan vehetjük észre, ha a gyermeket vagy fiatalt bántják az iskolában, vagy valamely közösségben.

Mit tudunk tenni azért, hogy a dolgok megnyugtatóan rendeződjenek, mielőtt a tavalyi sümegihez hasonló tragédia történik. Az idő itt fontos tényező, néha későn vesszük észre, hogy baj van. Az előadók hangsúlyozták, hogy az erőszakra, a bántásra nem az erőszak a válasz. Tanítsuk meg a gyereket megvédeni saját magát, erősítsük az önbizalmát, és érezze, hogy a családjára mindig számíthat, bármi történik, mellette állnak. Németh Károly elmondta, hogy a sümegi tragédia után felhívást tett közé, hogy díjmentesen segít túlsúlyos, vagy önbizalomhiányos gyerekeknek. Felhívásához sokan csatlakoztak országszerte. Nála az edzőtermében 20 fiatal jelentkezett. Egy lemorzsolódás történt, a többiek azóta is sportolnak, egyre magabiztosabbak, fejlődnek, nyílnak meg. Nem állnak naponta mérlegre, de a testtartásukon látszik, hogy edzenek, öten májusban a power lifting bajnokságra is beneveztek. Az edzőteremben bajnokokkal sportolnak együtt.

Stahlné Dragomir Dóra, aki ma már kétszeres erőemelő világbajnok, sportoktató, táplálkozási tanácsadó, a saját példáján mutatta be, hogy bármikor el lehet kezdeni életmódot váltani, egy a fontos, a saját elhatározásunk legyen és tartsunk ki. Táplálkozási tanácsot is adott a hallgatóságnak, egyél ritkán, akkor is keveset, de tápanyagokban gazdag, minőségi ételt. Nem létezik se csodaétel, se csodaital. Az eredményért meg kell dolgozni keményen és kitartóan. A zöld tea, amire sokan esküsznek, egy esetben hatásos, ha elgyalogolunk érte Kínába. A túlzott mennyiségű táplálékbevitel is függőség, mint a túlzott alkoholfogyasztás vagy az, hogy a jövedelmük nagy részét szerencsejátékra költjük. Rá kell jönnünk, hogy mi elől menekülünk a függőségbe. Ezt a munkát nem úszhatjuk meg. És ne tápláljunk magunkban illúziókat. Aki kövéren boldogtalan volt, soványan is az lesz. A lelkünket tegyük rendbe, onnantól minden könnyebb lesz.

Mészáros Vivien pszichológus arról beszélt, ha a gyerek viselkedés megváltozik, azonnal keressük meg az okot. Az, hogy nem szeret iskolába menni, reggel testi tünetekre panaszkodik, fáj a feje, hányingere van, ez mind annak a jele, hogy valami nincs rendben. A gyereket meg kell tanítani önmaga megvédésére és a konfliktuskezelésre. Az agresszió nem válasz és nem megoldás. A másokat bántalmazó gyerek lehet, hogy maga is bántalmazott és így vezeti le a feszültséget. Fontos, hogy a szülők, nagyszülők figyeljenek oda a gyerekre, beszélgessenek, és ha úgy érzik, valami nincs rendben, azonnal keressék meg az okát. A feszültség levezetését is meg kell tanítani. Erre is kiváló a sport.

Geri Gyula, a Sportváros Nonprofit Kft ügyvezetője a sport szerepéről szólt előadásában. Az ügyvezető, aki maga is rendszeresen sportol, kiemelte, hogy a sport nemcsak az önbizalmunkat építi, hanem olyan készségeket és képességeket ad már gyermekkorban észrevétlenül, amelyet felnőttként a munkaerőpiacon már csak komoly pénzért lehet megszervezni.

A gyerekek sportolás közben megtanulják, hogyan legyenek cél-orientáltak, eredmény-orientáltak, elsajátítják a kudarcok feldolgozását, csapatban gondolkodni, egy csapat tagjaként egymásért küzdeni. A sport közösséget, barátokat is ad, a valahova tartozás érzését. Fontos, hogy a sportág megválasztásáról a gyerek képességeit és igényeit nézzük, ne a szülő a saját álmát akarja a gyerekkel megvalósítani. A szülői támogatás mellett a példamutatás is fontos. A család töltsön együtt minőségi időt, ami az is lehet, hogy végigszurkolják a gyerek meccsét. Beszélgessenek sokat, az együtt töltött idő ne a tévézésről szóljon, meg a telefon nyomkodásáról. Az is kell, haladjunk a korral, de fontos, hogy a helyén kezeljük a dolgokat.

(ta)

Fotó: Gyarmati

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply