Az állatvédő nem maradhat otthon

Fotó: Antal Laura facebook

Sokan nem tehetik meg, hogy az egészségügyi előírásoknak megfelelően otthon maradjanak, és továbbra is végezniük kell a munkájukat a koronavírus-járvány idején. Közéjük tartozik Antal Laura állatvédő-gyepmester, aki már 8 éve a Vahur Ajka és Térsége Állatvédő Egyesület vezetőjeként, valamint gyepmesterként azon dolgozik, hogy városunkban és környékén minden bajba jutott állatnak segítsen.

Ezt az elhivatott tevékenységet nem lehet felfüggeszteni, hiszen a gondozásában lévő kutyák folyamatos ellátást igényelnek. Ráadásul az emberi felelőtlenség és butaság ilyenkor is „termeli” a kóbor ebeket. Idén már több, mint 70 négylábúnak kellett segíteniük az ajkai állatvédőknek.

Nagyon fontos leszögezni, hogy a kutyák nem terjesztik a koronavírust, azonban a szőrükön tudják hordozni a fertőzést. Ez persze nem elhanyagolható veszélyforrás. Hogy minél kevesebb legyen a személyes kapcsolat a kutyák körül dolgozók között, külön óvintézkedéseket vezettek be az szakemberek:

– Az örökbeadás nem áll le, de a menhely és a gyepmesteri telep látogatása önkéntes kutyasétáltatás céljából jelenleg szünetel. Ezért csak határozott örökbefogadási szándékkal jöhetnek a leendő gazdik, természetesen gyerekek és idős családtagok nélkül. Ilyenkor a választott kutyus és a befogadók a kerítésünkön kívül ismerkedhetnek egymással. Ezen kívül mi is nyomatékosan szeretnénk felhívni mindenki figyelmét arra, hogy ebben az időszakban kerüljék el az utcán egymás kutyájának simogatását és a csoportos kutyasétáltatást. Ugyanúgy tartsuk távol a kedvencüket is másoktól, mint saját magunkat – mondta el kérdésünkre Antal Laura.

Az intézkedések tovább nehezítették az amúgy is erőn felül teljesítő állatvédők helyzetét. Jelentős önkéntes munkaerőtől, tárgyi felajánlástól estek el, hiszen a folyamatosan kilátogató családok sosem érkeztek üres kézzel. Azonban, aki támogatni szeretné a menhely kutyáit most is megtalálhatja az módját. Néhányan már hagytak állateledeles zsákokat a telep kapujában, de az Ajkai Állatorvosi Központ rendelőjében is leteheti az adományt bárki. Az ideiglenes befogadás – amikor az állatvédő szervezet költségén civil személyek gondoznak árva kutyákat a saját otthonukban – szintén járható út lehet a segítő szándékú embereknek, hiszen az otthon töltött unalmas órákat feladattal, és értelmes céllal tölthetné meg egy befogadott kutya jelenléte. Néhány hetes műtéti lábadozása alatt, vagy a gazdihoz szállításra várva sok örömet okozhat egy négylábú ezekben az egyhangú napokban. Az egyesület ugyancsak nagy hasznát venné, ha néhányan informatikai tudásukat bevetve adománygyűjtő internetes plakátokat, képekből szerkesztett zenés videókat készítenének, amivel az örökbefogadást is népszerűsíthetnék.
Szerencsére máris sok ajkai állatbarát magánszemély és vállalkozó is akadt, akik gyűjtést szerveztek a kutyáknak és volt aki 100.000 forintos gyorssegéllyel támogatta a menhely munkáját.

– Ebben a helyzetben tényleg minden átutalt forint számít, hiszen a kutyák etetési, orvosi, szállítási költségei nem szűntek meg, a fejlesztések nem álltak le. A menhely eddig támogatói rendezvényekkel keresett adományozókat, amire idén sajnos csak virtuálisan kerülhetett sor biztonságos keretek között. A húsvéthoz kapcsolódó „személyre szóló” pártfogás így ezúttal is segítette a kutyák ellátását. Kaphattak játékot, parazita-irtó szereket, jutalomfalatokat – számolt be a rendezvény eredményéről az állatvédő.

– Most következett volna a többi ilyen esemény, ami finanszírozta volna a kiadásaink egy részét. Elmaradnak a szupermarketeknél tartott gyűjtéseink, de egyéb kutyás rendezvényen is szoktunk támogatókat szerezni. Ezzel több száz kilogramm eledeltől esünk el – jelezte Laura.

Az egyesület éves költségvetésének fontos részét képezik a májusban esedékes 1%-os adó felajánlások, még akkor is, ha az így összegyűlt forintokkal csak később rendelkezhet a szervezet. Most azonban nagy szükségük van arra, hogy aki csak teheti, támogassa felajánlásával ezt a tevékenységet.

Az állatvédő munkája is olyan, hogy sokan csak akkor vennék észre, hogy milyen fontos ez a fajta tevékenység és mennyi mindent csinál, ha egyszer abbahagyná. Ez persze Antal Laurával és csapatával nem fordulhat elő, amíg van bajba jutott kutyus. És ha a közeljövőben várható, útszélére, árokpartra, kukába szemeteszsákban kidobott – felesleges szaporulatként megszületett – rengeteg kölyökkutyára gondolunk, akkor egyértelmű, hogy sajnos van még tennivaló.

Ramasz Vanda

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply