Az esőkert nem szúnyogtanya

Az esőkert nem hivalkodó látvány, tökéletesen beleillik környezetébe. Esők után „lép működésbe”

Az Élhető város projekt keretében lakossági tájékoztató fórumot tartottak az esőkertek telepítéséről az elmúlt héten csütörtökön az Ajka Kampuszon. Az eseményre, amit az ajkai polgármesteri hivatal illetékesei szerveztek, az Újélet utca lakóit hívták meg, mert a mikroklímát javítandó projekt elsősorba őket érinti majd közvetlenül.

A megjelentek rögtön egy új fogalommal, a vízérzékeny tervezéssel ismerkedhettek meg.

– A vízérzékeny tervezésnek része az esőkert és tulajdonképpen egy nagyon jó eszköz ahhoz, hogy most a globális klímaválságot kezeljük – mondta el a sajtó kérdésére a projektet bemutató Morgan Viktória, a Veszprémi Tájépítész Műhely főtervezője. – Sajnos egyre nagyobb probléma a szélsőséges az időjárás, nagyon meleg van, hosszabb ideig nincsen víz…, illetve víz van csak az eloszlásával vannak gondok. Van, amikor nagyon sok esik, nagyon rövid idő alatt. Akkor kis villámárvizek alakulnak ki, és tulajdonképpen ennek a kezelésére egy nagyon jó eszköz az esőkertnek az építése.

Az esőkertet úgy lehetne leírni, hogy azok kisebb mélyedések a földben. Olyanok, mint egy tó, amit visszatöltenek földkeverékkel, és abba beleültetik a növényeket. Ezzel egy olyan speciális talajszerkezet alakul ki, ami magában is tudja tárolni a vizet. Tehát egy-egy ilyen esőkert több köbméter vizet el tud tárolni, ami lassan szikkad el, hosszabb ideig táplálja a növényeket. Közben a növények tisztítják, tárolják, és aztán szép lassan elszikkasztják az esővizet.

– Itt az Újélet utcában problémát jelent az, hogy a burkolatokról és a tetőfelületekről, mondjuk egy extrém zápor esetén a víz a pincékbe folyik. Viszont, ha a csatornák helyett a vizet bevezetjük ezekbe a kis mélyedésekbe, ott azok megállnak, és elszikkadnak.
– Az esőkert hosszú távon lehetővé teszi, hogy a környezetében a növények életben maradnak

Mint a projektbemutatóból megtudhattuk, többféle módszer létezik. Van az egyszerű esőkert, de amikor extrém mennyiségű csapadékot kell kezelni, egy túlfolyót is beletesznek, ahonnan a víz a csatornarendszerbe kerülhet.

Az esőkertek megjelenésükben is szép látványt nyújtanak, és nagy kapacitásúak, több víz kezelésére is alkalmasabbak lehetnek, mint a hagyományos módszerek.

Fontos megjegyezni, hogy a víz egyre nagyobb kincs, amit lehetőleg helyben kell felhasználni és nem a csatornába vezetni azért, hogy gyorsan megszabaduljunk tőle.

Viszonylag új megoldásról van szó, ami azonban az Amerikai Egyesült Államokban jól vizsgázott ez elmúlt két évtizedben. Fontos megemlíteni az esőkertekkel kapcsolatban, hogy fokozzák a biodiverzitást, rengeteg madárnak adnak búvóhelyet, eleséget. Kedvelik a pillangók is. Attól viszont nem kell tartani, hogy szúnyogtanyákká válnak, mert az Ajkára tervezett, úgynevezett Seattle-féle esőkertekben nincs pangó víz, ami a szúnyoglárvák tenyészhelye lehetne.

L. S.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply