Az időben érkező, szakszerű segítség akár életet is menthet

A jelzőrendszeri tagok, Öcs, Halimba és Ajka gyermek- és családvédelmi szakemberei, óvodapedagógusok, pedagógusok, egészségügyi dolgozók, szociális ellátó rendszerek és a rendőrség munkatársai tartották éves tanácskozásukat február végén a Nagy László Városi Könyvtár és Szabadidő Központ aulájában. A szakemberek elkészítették a tavalyi beszámolót, értékelték az eredményeket.
A rendezvényen Kupi Andrea, az Ajkai Család és Gyermekjóléti Központ igazgatója elmondta, hogy sok probléma van a külön élő szülők esetében a gyermekkel való kapcsolattartással. A külön élő szülők értékrendje nem azonos, mást várnak el a gyermektől, aki ezáltal nem tud megfelelni szülei elvárásainak, így kialakul nála a magatartászavar. A másik gond, amit gyakrabban jeleznek, az igazolatlan iskolai hiányzás, valamint főként a felső tagozatban a trágárság, néha nemcsak a társakkal, hanem a tanárokkal szemben is, az agresszió, a motiválatlanság a tanulásra, a közösségi oldalak túlzott használata, az interneten az életkornak nem megfelelő tartalmak felkeresése, energiaital, esetleg alkohol fogyasztása. Ha a gyermekkel rendszeresen gondok vannak, ott általában a család sem működik jól. Segíteni is az egész családnak kell, de a szülők is sok esetben motiválatlanok arra, hogy változtassanak az életvitelükön.
Péntek Magdolna, az önkormányzat Szociális és Igazgatási Iroda irodavezetője a lakosság által igénybe vehető ellátási formákról beszélt. A szakember elmondta, hogy a pénzbeni ellátások nagy része a nyugdíjminimumhoz kötött, amelynek összege a nyugdíjakkal és bérekkel ellentétben évek óta nem emelkedett, így a pénzbeni ellátásokat egyre kevesebben tudják igénybe venni. A rászorulók számos szolgáltatás közül választhatják ki azt, amelyik az aktuális élethelyzetükben leginkább segíti őket. Jól működik a városban a szociális étkeztetés, a házi segítségnyújtás, a családsegítés, az idős korúak számára létrehozott jelzőrendszeres segítségnyújtás, amelyen keresztül  például rosszullét esetén kérhetnek segítséget a központtól.
Léránt Norbert vezető családgondozó az utcai szociális munkáról és a jelzést követő teendőkről szólt. Az utcai szociális munka a hajléktalan, vagy nem lakás céljára szolgáló ingatlanban, külterületen élő személyeket segíti. Télen a vörös kód idején vagy a rossz időjárási körülmények között gyakrabban keresik fel őket tartózkodási helyükön, visznek nekik vitaminokat, ha kell gyógyszert, ruhát, takarót. A jelzőrendszerről szólva elmondta, hogy a jelzés beérkezése után három napon belül felveszik a kapcsolatot azzal a személlyel vagy családdal, akit érint a bejelentés, kivizsgálják az ügyet és ha szükséges, segítenek.
Ha nehéz élethelyzetben levő személyről, családról, vagy nem megfelelően gondozott gyermekről bárki tudomást szerez, jelentheti az illetékeseknek. Az időben érkező szakszerű segítség akár életmentő is lehet.

Comments

comments

Be the first to comment

Leave a Reply